Z nazwy rasy jasno wynika, że ​​Nowa Szkocja jest miejscem narodzin psa, a raczej prowincji we wschodniej Kanadzie. Historycy nie mają dokładnych informacji na temat metody hodowli tej rasy, ale przede wszystkim pochodzą z czasów "wabienia czerwonych psów". W hodowli Nova Scotch terrier wziął udział angielski spaniel, collie Sheltie, Gold Retriever, a także niektóre typy seterów irlandzkich. W wyniku tej niezwykłej mieszanki pojawiła się ta urocza i utalentowana czworonożna istota. Kanadyjczycy skracają rasę jako Toller, a pedantyczni Anglicy wolą nazwać tę rasę Szkockim Tollerem. Szczególnie popularny jest pies w krajach skandynawskich i Anglii.

Wygląd Novo-Scottish Duck Retriever

Zewnętrznie opiekun przypomina zabawnego kuranta z klinowatą głową i wysoko osadzonymi wiszącymi uszami, wyrazistymi oczami bursztynowego odcienia i puszystym ogonem, który podczas polowania łagodnie wznosi się w górę. Wysokość w kłębie przy tollerze wynosi 40-50 cm, a waga od 18 do 23 kg. Szczenięta rodzą się bardzo małe, o wielkości 10-15 cm, Nova Scotian Retriever jest dobrze przystosowany do polowania w pobliżu wody - ma gęsty, wodoodporny płaszcz i podszerstek, który chroni przed zimnem. Retweer ma czerwonawy czerwony kolor i białe znaczenia na klatce piersiowej, ogonie, kończynach i czole.

Toller jest najmniejszym członkiem rodzaju retrieverów, ale rozmiar nie ma znaczenia - posiada takie cechy, których nie mogą pochwalić się jego bracia. Ma dobrze rozwinięty instynkt obronny, jest nieufny wobec obcych, ale gdy tylko zda sobie sprawę, że nie są niebezpieczne, natychmiast zaczyna z nimi grać. On również doskonale poluje na kaczki dzięki delikatnemu słuchowi i węchowi.

Opieka i szkolenie toller Novo-Scottish Duck Retriever

Dla normalnego rozwoju i zachowania kształtu psa wymaga dużo ćwiczeń i wolnej przestrzeni. Szybki i energiczny pies wymaga ścisłego treningu, w przeciwnym razie może stać się uparty i niekontrolowany.

Dbanie o Novo-Scottish Retriever jest dość proste. Trzeba tylko okresowo przeczesać jedwabną wełnę i wykąpać ją Szampon dla psów .

Psy tej rasy mają dość silne zdrowie. Mogą jednak cierpieć z powodu przemieszczenia stawu biodrowego i atrofii siatkówki. Aby ustalić przyczynę choroby, weterynarz powinien zbadać oczy i stawy psa.