Wizyta w prawosławnym klasztorze św Macedonia - nie tylko wycieczka, to prawdziwy triumf duszy. Starożytna struktura znajduje się na brzegu, na południowym wschodzie perły Macedonia - Jezioro Ochrydzkie . Spokojne, przyjemne miejsce, w którym można zobaczyć pawie skamieniałe przed turystami i najpiękniejsze źródła, które zasilają jezioro. Dzisiaj klasztor jest częścią niekanonicznego Macedońskiego Kościoła Prawosławnego.

Tło historyczne

Założenie klasztoru odbywa się w latach 893-900 dzięki uczniowi Cyrykowi i Metodemu, wielebnemu Naumowi Ohridowi. Gdy święty umarł, jego relikwie zostały umieszczone w świątyni klasztoru.

Sveti-Naum przeżył wiele wydarzeń. W średniowieczu było bardzo popularnym ośrodkiem kulturalnym i mogło pochwalić się znacznymi posiadłościami ziemskimi. Nastąpiły naloty cudzoziemców, po których klasztor musiał zostać ponownie odbudowany. Szczególne szkody wyrządzono budowie Turków, chociaż później przywrócili klasztor, przekształcając go w obiekt kultu muzułmanów. Wierzący uważali, że relikwie świętego można wyleczyć z dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Stąd przysłowie "Albo umysł, albo Sveti Naum".

Kolejnym ważnym wydarzeniem destrukcyjnym w życiu klasztoru jest pożar z 1875 roku. Przez dwa dni klasztor płonął niebieskim płomieniem, a po kilku latach został przywrócony.

W czasie II wojny światowej klasztor był zdominowany przez albański kościół prawosławny. W okresie powojennym przeprowadzono szereg wykopalisk archeologicznych, dzięki którym oryginalne fasady i część świątyni klasztornej zostały zauważone miejscami.

18631875 год. Монастырь после пожара
Funkcje architektury

Pstrokata budowla klasztoru i monotonny plac, na którym stoi, tworzą silny kontrast. Niemniej jednak wygląda to całkiem harmonijnie. Zamiast tradycyjnej architektury ortodoksyjnej kopuły znajdują się piramidalne sklepienia, a przy wejściu frontowym są przestronne portyki.

Klasztor w środku jest równie imponujący jak na zewnątrz. Przede wszystkim chcę wspomnieć o eleganckich pracach macedońskiego malarza, który opowiedział im o życiu i czynach założyciela klasztoru - św. Nauma. W oczy wpada duża kolekcja ikon, z których najcenniejsze to "Wejście do Jerozolimy" i "Ukrzyżowanie Chrystusa".

Ciekawy fakt

W klasztorze św. Nauma jest wiara, z powodu której pielgrzymi z całego świata starają się wejść do świętej siedziby. Zakładając ucho do sarkofagu z relikwiami mnicha Nauma, można usłyszeć bicie serca świętego. Rzadkie, ale wyraźne udary zostały przeanalizowane przez naukowców, którzy doszli do wniosku, że: dźwięki odpowiadają spektrogramowi dźwięków serca.

Jak znaleźć klasztor św. Nauma?

Klasztor jest ukryty przed wścibskimi oczami, więc nie jest tak łatwo go znaleźć. Struktura znajduje się w południowej części miasta, na górze Galicitsa, na terytorium park narodowy , noszące tę samą nazwę.

Istnieje kilka sposobów na dotarcie do klasztoru. Pierwszym z nich jest wynajęcie samochodu lub skorzystanie z usług autobusu turystycznego. Jest dość drogi, ale wygodny. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, twoja ścieżka będzie leżeć na trasie numer 501, a z czasem zajmie około 40 minut życia.

Drugą metodą jest usiąść na barce i zrobić mały rejs. Jezioro Ochrydzkie jest bardzo piękne, dlatego mimo krótkiego czasu ta podróż będzie zapamiętana do końca życia.

W klasztorze dla zwiedzających przykryty jest stół z napojami. Nie odmawiajcie jedzenia w żaden sposób. Po pierwsze, możesz obrażać mnichów, a po drugie, pozbędziesz się wspaniałej okazji, by spróbować prawdziwego wina klasztornego i niektórych narodowych potraw macedońskich.

Вид на монастырь с озераМонастырь Святого Наума, Македония
ВходМонастырь внутри