Powiedzmy, że masz pracę, pierwsze tygodnie pracy były idealne. Wydaje się, że jesteś zadowolony z nowej pozycji, a szef wydaje się być człowiekiem, a zespół jest przyjazny.

Albo na przykład twoja córka przeprowadziła się do nowej szkoły. Dobrze się uczy, nigdy nie miała konfliktów w klasie i istnieje wiele powodów, dla których nie należy martwić się o jej bezpieczeństwo w nowej szkole.

Ale po pewnym czasie pracy koledzy zaczynają dziwnie zachowywać się wobec ciebie: jakby przez przypadek, zapominają poinformować cię o ważnym spotkaniu, wymazać pocztę e-mail, a nawet uruchomić zupełnie "nie zaplanowane", nieprzyjemne plotki o tobie.

Lub nie chcą, aby twoja córka akceptowała swoich rówieśników z nieznanych przyczyn. A sytuacja przypomina niemal fabułę filmu "Strach na wróble".

Opisane sytuacje są przykładami mobbingu.

Mobbing - psychologiczny terror ze strony zespołu lub władz, aby zmusić "ofiarę" do opuszczenia pracy, szkoły itp.

Główne rodzaje mobbingu to:

 1. Poziomy (nacisk ze strony zespołu, niektórzy pracownicy mobbujący).
 2. Pionowe lub szefowe (inicjatorem psychologicznego szykanowania jest twoja głowa).
 3. Otwarty i ukryty mobbing (w tym drugim przypadku akcja odbywa się w ukrytej formie, kiedy "podczas gry wkładasz patyk w koła", dając do zrozumienia, że ​​jesteś niechcianą osobą w zespole i musisz wyjść ").
 4. Cybermobing (tzw. Internetowy mobbing, który odbywa się za pomocą poczty elektronicznej, ICQ, Skype'a, sieci społecznościowych, a także poprzez zamieszczanie nieprzyzwoitych filmów na popularnych portalach wideo).

Przyczyny mobbingu

Jeśli weźmiemy pod uwagę powody pojawienia się mobbingu przez wroga, to są to:

 1. Zazdrość.
 2. Pragnienie podporządkowania.
 3. Pragnienie upokorzenia (ze względu na zwykłą rozrywkę, zadowolenie z siebie lub zgodę).

Najczęstszą przyczyną jest zazdrość. Na przykład może to być zazdrość bardziej udanego, młodszego i inteligentnego kolegi. Zaobserwowano, że w większości przypadków mobbingu inicjatorzy moralnego szykanowania są starszymi pracownikami, których działania kierują się strachem przed utratą miejsca pracy, które należało do nich przez ponad rok.

Czasami mobbing w pracy jest rodzajem "poświęcenia", sprawdzania nowego przybysza przez stary zespół. Doświadczony pracownik może również stać się ofiarą mobbingu, do którego przywództwo jest pozytywne i wspierające.

 1. Warunkiem pojawienia się mobbingu przez ofiarę może być:
 2. Nadmierna przechwałka, zbyt pewne siebie zachowanie.
 3. Trudna postawa.
 4. Manifestacja skargi, słabość.
 5. Ignorowanie korporacyjnych tradycji.

Mobbing w miejscu pracy zaczął być badany i omawiany już w latach osiemdziesiątych. Niestety, mobbing, jako zjawisko społeczne, zmniejsza efektywność pracy każdej organizacji.

Mobbingowe fazy rozwoju w zespole

Najbardziej rozpowszechnione fazy rozwoju mobbingu w organizacji są następujące:

 1. Warunki wstępne. W początkowej fazie rozwoju presji w zespole powstają przesłanki mobbingu. Może to być wysokie napięcie emocjonalne w miejscu pracy spowodowane nieprzyjemnym klimatem psychologicznym.
 2. Zacznij Środkiem pozbycia się stresu emocjonalnego jest znalezienie "winowajcy". W stosunku do tego pracownika agresywne działania przejawiają się w postaci żalów i kpin.
 3. Faza aktywna "Kije w kółkach" nie zależą już od rzeczywistych działań wybranej "ofiary". W każdej jej pracy są tylko aspekty negatywne.
 4. Izolacja społeczna. Powstaje izolacja odstąpionego pracownika od udziału w życiu zdarzeń korporacyjnych i wspólnego procesu pracy.
 5. Utrata pozycji. Ze względu na zdrowie fizyczne i psychiczne pracownik, który był mobbingiem, znajduje inną pracę. W przeciwnym razie proponuje się go opuścić do woli.

Konsekwencje mobbingu

Badania medyczne pokazują, że osoby narażone na nadużycia emocjonalne w pracy szybko stają się niestabilne psychicznie. Z uwagi na to, że początkowo starają się udowodnić swoją zawodową i społeczną żywotność swoim przełożonym i współpracownikom, ale otrzymują ujemny zwrot. Nie osiągając pożądanego pozytywnego rezultatu i marnując cały entuzjazm dla dowodów, "ofiary" mobbingu nabierają niepewności i bezradności. Są nękani przez fobie, ich poczucie własnej wartości jest zmniejszone, a pojawianie się stresujących sytuacji w ich życiu wzrasta Ci ludzie popadają w błędne koło.

Jak radzić sobie z mobbingiem?

  jak radzić sobie z mobbingiem
 1. Jeśli stałeś się obiektem nękania moralnego, postaraj się zrozumieć i zrozumieć powody tego.
 2. Jeśli celem wroga jest pozbawienie cię pracy i nie idzie na kompromis. Jedynym wyjściem jest opozycja.
 3. Jeśli mobber jest szefem, udowodnij swoją przydatność zarówno jemu, jak i drużynie.
 4. Jeśli ktoś po prostu wkracza na twoje miejsce, zmuszając cię do rzucenia palenia, bądź czujny, nie pozwól na profesjonalne błędy.
 5. Z nieustannym mobbowaniem, najlepszą opcją byłoby zostawienie takiego agresywnego zespołu.