małogłowie u dzieci Rozpoznanie "małogłowie" u dziecka jest jednym z najtrudniejszych, ponieważ oznacza, że ​​chłopiec lub dziewczynka dorośnie inaczej lub nie jak wszyscy inni. Najczęściej te dzieci cierpią w przyszłości upośledzenie umysłowe, a także różne neurologiczne lub umysłowe upośledzenia.

Objawy małogłowie u dzieci

Łatwo jest odróżnić dziecko cierpiące na tę chorobę od innych, zwłaszcza jeśli ma więcej niż rok. W normalnym rozwoju części twarzowej czaszki, będzie ona miała znacznie słabiej rozwiniętą część mózgową głowy. W miarę wzrostu ta zewnętrzna cecha będzie coraz wyraźniejsza.

Objawy małogłowie u niedawno urodzonego dziecka mogą być podejrzane, jeśli obwód jego głowy jest mniejszy niż 34 centymetry, chociaż czasami mała głowa jest tylko indywidualną cechą. Innym ważnym wskaźnikiem tej choroby jest to, że pacjent ma większy obwód głowy.

Inne objawy niedorozwoju mózgu obejmują:

 • pełne zamknięcie lub niedostateczny rozmiar ciemiączka;
 • bardzo szybko zamknięcie fontanelu (w ciągu miesiąca po urodzeniu);
 • ciasnota i pochylenie czoła, wybrzuszenie łuków brwiowych i wysunięcie uszu;
 • niskie napięcie mięśni;
 • niewystarczające wzrost i waga ;
 • brak koordynacji ruchów;
 • zespół konwulsyjny;
 • strabismus.

Dzieci z tą chorobą mogą być zarówno nadpobudliwe, jak i zbyt apatyczne i letargiczne. Przytrzymaj głowę, potocz się, usiądź, wstań, czołgaj się, chodź, zaczynają bardzo późno. Mózg, którego waga zwykle nie przekracza 600 gramów, ma poważne wady rozwojowe.

Przyczyny małogłowie u dzieci

Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje małogłowie pierwotne i wtórne u dzieci. Pierwotne występuje w wyniku genetycznych uszkodzeń płodu w czasie ciąży, a także z powodu wpływu niektórych czynników niepożądanych w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Takie czynniki to palenie tytoniu, alkoholizm, narkomania matki, choroby zakaźne (najczęściej toksoplazmoza, różyczka, wirus cytomegalii, opryszczka), choroby endokrynologiczne matki, stosowanie leków teratogennych (na przykład antybiotyki), promieniowanie. Wtórne niedorozwój mózgu jest oznaką poważniejszego stanu, w szczególności porażenia mózgowego. Przyczyną może być nie tylko genetyka i wpływ niekorzystnych czynników podczas ciąży, ale także sposób, w jaki doszło do porodu, a nawet pierwszych miesięcy życia pozagutynkowego.

Leczenie małogłowie u dzieci

Niedorozwój mózgu jest chorobą nieuleczalną (w końcu niemożliwe jest wznowienie naturalnej aktywności mózgu), która jednak może, a nawet wymaga korekty. Aby leczyć takie dzieci, opracowują zestaw środków, które mają na celu ich rozwój intelektualny i fizyczny, tak aby miały możliwość jak najlepszego dostosowania społecznego. Tak więc lekarze mogą polecić:

 1. Terapia farmakologiczna stymulująca procesy metaboliczne w mózgu.
 2. Fizjoterapia, masaż, fizykoterapia.
 3. małogłowie u dziecka Działania na rzecz rozwoju intelektualnego.

Mikrocefalia u dzieci - rokowanie

Niezależnie od tego, jak straszne może to brzmieć, wiadomo, że ludzie z niedorozwojem mózgu nie żyją dłużej niż 30 lat. Przeciętnie ich średnia długość życia wynosi około 15 lat.

Stopień upośledzenia umysłowego takich dzieci zależy od stopnia redukcji mózgu. Tacy chłopcy i dziewczęta dorastają, by stać się bardzo różnymi i różniącymi się od siebie nawzajem. Niektóre mają łagodną formę bezmyślności, charakteryzującą się średnim stopniem intelektualnego niedorozwoju, podczas gdy inne cierpią z powodu głębokiej formy idiotyzmu (najcięższego stopnia upośledzenia umysłowego).