Na południowym wschodzie Ameryki Południowej znajduje się jeden z najpiękniejszych stanów kontynentu - Argentyna . Ten niesamowity kraj jest dziś uważany za najpopularniejszy cel turystyczny, przyciągający coraz większą liczbę podróżnych. Stolicą Argentyny jest Buenos Aires , który często nazywany jest "Paryżem Ameryki Południowej". W sercu miasta znajduje się główny plac kraju i ważny zabytek ciekawe miejsce - Plac Majowy (Plaza de Mayo). Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo.

Podsumowanie historyczne

Historia centralnego placu Buenos Aires, Plaza de Mayo, pochodzi z połowy XVI wieku. To właśnie od tego momentu, ponad 400 lat temu, miasto zaczęło się rozwijać i odbudowywać, co jest obecnie uważane za jedno z najpiękniejszych w Ameryce Łacińskiej. Nazwa placu została podana nieprzypadkowo: miały miejsce główne wydarzenia z rewolucji majowej 1810 r. 16 lat później Argentyna ogłosiła niepodległość, a 45 lat później przyjęto główne prawo kraju, konstytucję.

Dziś May Square

Dziś Plaza de Mayo jest miejscem, w którym koncentruje się życie społeczne i kulturalne Buenos Aires. Oprócz licznych koncertów lokalnych wykonawców, często organizowane są tu wiece i strajki. Jednym z najbardziej znanych ruchów społecznych odbywających się na Majowym Placu w Argentynie jest zjednoczenie "Placu matki Majów" - przez prawie 40 lat, co tydzień przed budynkiem Rady Miejskiej gromadzą się kobiety, których dzieci zniknęły podczas tak zwanej "brudnej wojny" 1976-1983 lat.

Матери Площади Мая

Co zobaczyć?

Plaza de Mayo znajduje się w sercu argentyńskiej stolicy, w otoczeniu głównych atrakcji kraju. Idąc tutaj, można zobaczyć następujące przykłady architektury miasta:

  1. Niech Piramida Główny symbol kwadratu, położony w samym jego centrum. Pomnik został zbudowany na początku XIX wieku, na cześć rocznicy rewolucji w 1810 roku, a na lata istnienia był kilkakrotnie przebudowywany. Dzisiaj szczyt piramidy zwieńczony jest figurą kobiety, która ucieleśnia niezależną Argentynę.
  2. Casa Rosada (Pink House) - oficjalna rezydencja prezydenta Argentyny, głównego budynku na placu maja w Buenos Aires. Niezwykłe dla budynków tego typu, różowy kolor został wybrany nie przypadkowo, ale jako znak pojednania dwóch głównych partii politycznych kraju, których kolory są białe i czerwone. Nawiasem mówiąc, każdy może odwiedzić Pałac Prezydencki, Argentyna pod tym względem jest bardzo demokratyczna.
  3. Katedra - najważniejszy kościół katolicki państwa. Zbudowany w stylu klasycyzmu, katedra wygląda bardziej jak wspaniały teatr i jest swego rodzaju kopią Pałacu Bourbon we Francji. Największą uwagę turystów przyciąga Mauzoleum Generała San Martina, pilnie strzeżone przez gwardzistów narodowych.
  4. Ratusz - kolejny niezwykły budynek na Plaza de Mayo, używany do organizowania spotkań i rozwiązywania ważnych problemów państwowych od czasów kolonialnych. Dziś jest tu Muzeum Rewolucji, odwiedzane codziennie przez setki podróżników.

Bardzo niecodzienny i uroczysty wygląda Plac Majów wieczorem i nocą, kiedy każdy budynek jest oświetlony diodami LED. Wielu mieszkańców nie akceptuje tego pomysłu, ale turyści, wręcz przeciwnie, naprawdę lubią to oryginalne rozwiązanie.

Кафедральный соборМайская пирамидаВид на Площадь Мая ночью
РатушаРозовый домФонтан на Площади Мая

Jak się tam dostać?

Ze względu na dogodną lokalizację w centralnej części Buenos Aires Łatwo dostać się na Plaza de Mayo:

  1. Autobusem. W pobliżu placu znajdują się przystanki Avenida Rivadavia i Hipólito Yrigoyen, które można dojechać na trasach 7A, 7B, 8A, 8B, 8C, 22A, 29B, 50A, 56D i 91A.
  2. Metrem. Należy opuścić jedną z 3 stacji: Plaza de Mayo (filia A), Catedral (filia D) i Bolívar (filia E).
  3. Prywatnym samochodem lub taksówką.