Dzisiaj jest nasze ulubione święto pracy 1 maja zazwyczaj starają się świętować wesołe wakacje dużej firmy na brzegu rzeki lub wiejskiej działce. Niewielu ludzi w ogóle wie, że początki historii wakacji 1 maja sięgają czasów Chicago w 1889 roku.

Jak nazywa się święto 1 maja?

Zgodnie z historią święta 1 maja jego początek przypada dokładnie w lipcu 1889 r., Ponieważ wtedy Kongres Drugiej Międzynarodówki jednogłośnie przyjął decyzję o obowiązkowym świętowaniu zwycięstwa robotników z Chicago przeciwko kapitalizmowi i wyzyskowi ludzkiej pracy. Już w 1890 roku ten dzień zaczął obchodzić się pierwszy w Warszawa , a nieco później Dzień Pracy 1 maja stopniowo osiadł i Związek Radziecki. Ale wtedy znaczenie zmieniło się nieco: oprócz solidarności z pracownikami całego świata, był on dobrym powodem, aby odpocząć od pracy i pamiętać o ostatniej wojnie, zrobić małe ogródki kuchenne.

Później święto straciło polityczne znaczenie. Teraz święto 1 maja jest wezwane do kolejnego, znanego nam jako Dzień Pokoju i Pracy. Kolejny wiosenny festiwal 1 maja ma również bardziej starożytną interpretację. W starożytnych Włoszech mieszkańcy czcili boginię o imieniu Maya, która patronowała rolnictwu i płodności. To naturalne, że na cześć bogini postanowili zorganizować prawdziwe święta pierwszego maja.

Historia święta 1 maja w innych krajach

1 maja w Anglii obchodzimy święto Beltane. Jest to specyficzny zwyczaj poświęcony początkowi ciepłego słońca i wydaleniu bydła. Aby świętować, wszyscy mieszkańcy zbierają drewno na ogień i rozpalają wielkie świąteczne ognisko. Wcześniej te ognie podpalały i niosły bydło między nimi, pozdrawiając w ten sposób bogów słońca. W dzisiejszych czasach mieszkańcy miast po prostu przeprowadzają marsze na cześć tego święta. Ale w kochającej wolność Francji świętują dzień konwalii. Wzdłuż ulic kupcy wyciągają małe pachnące bukiety, które w tym kraju są zwykle uważane za symbol szczęścia.