Na południowym wybrzeżu Krymu, niedaleko Jałty, znajduje się mała wioska Massandra. Na miejscu, gdzie dziś znajduje się dzisiejsza Massandra, w czasach starożytnych istniała grecka osada. Następnie Grecy opuścili te miejsca, uciekając przed inwazją turecką, a wioska o greckiej nazwie Marsinda została porzucona, dopóki Krym nie został włączony do ówczesnego imperium rosyjskiego. Nasi przodkowie zmienili nazwę na trudno wypowiadane greckie słowo i zaczęli nazywać ten obszar Massandra.

Massandra, Crimea1

Zabytki Massandra

Historia słynnego pałacu Massandra rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy właścicielem wsi był hrabia Woroncow. Dla jego rodziny w Górnej Massandra rozpoczęła się budowa letniego domu. Jednak wówczas budynek przeszedł na cesarza Aleksandra III, dla którego wzniesiono tutaj piękny pałac w stylu romantycznym. Po śmierci cesarza jego syn Mikołaj postanowił zakończyć pałac ku pamięci swojego ojca. Pod rządami Sowietów pałac Massandra na Krymie był zamkniętą dachem państwowym dla elity partyjnej. I dopiero pod koniec XX wieku piękne sale trzypiętrowego pałacu otworzyły się na wycieczki i obserwacje. Dziś pałac Aleksandra Massandra, w którym otwarte jest muzeum, znany jest daleko poza granicami Krymu.

Massandra, Crimea2

W Lower Massandra znajduje się park - unikatowy zabytek sztuki krajobrazu, stworzony w angielskim stylu pejzażowym. W parku Massandrovsky, zajmującym powierzchnię ponad 80 hektarów, można podziwiać wiele egzotycznych roślin. Wiek niektórych drzew, które tu rosną, ma 500-700 lat. Cyprysy krymskie i jałowce, cyprysy, sosny i bukszpany wypełniają miejscowe powietrze leczącymi fitoncydami. Podczas zwiedzania misternie krętych ścieżek można podziwiać piękne widoki na wybrzeże morskie.

Massandra, Crimea3

Górzysty teren południowego wybrzeża Krymu jest obsadzony winnicami. A cała historia Massandry jest ściśle związana z winiarstwem. Jeszcze w XIX wieku książę Golicyn zbudował winnicę w Massandrze. Siedem tuneli w głównej piwnicy rozciąga się pod ziemią z centralnej galerii. Budynek, w którym znajdują się piwnice do przechowywania wina, ma niesamowitą cechę: temperatura w pomieszczeniach przez cały rok pozostaje optymalna dla starzejącego się deseru i win stołowych - w granicach 10-12 ° C. Dziś zbiór win przechowywanych w piwnicach Massandra uważany jest za największy na świecie. W sali degustacyjnej Massandra można spróbować szczególnie cennych win z gatunku vintage "Livadia", gałki muszkatołowej "Red Stone" i wielu innych.

Massandra, Crimea4

Wioska Massandra rozciąga się na obszarach chronionych: na przykład na północ od niej znajdują się rezerwaty lasów górskich Krymu i Jałty. Na południowy-wschód od wioski jest znany na całym świecie. Nikitsky Botanical Garden , a następnie - kolejna rezerwa "Przylądek Martyana", prawdziwy zakątek dziewiczej przyrody.

Massandra, Crimea5

W 1811 r. Cesarz Aleksander I postanowił stworzyć "państwowy ogród", aby hodować nieznane rośliny w tych miejscach. Tak więc powstał ogród botaniczny, nazwany później Nikitsky. Dziś park składa się z czterech części: Primorsky, Upper, Lower parks i Montedor. W górnym parku jest piękny ogród różany. Sekwoje, cedry, cyprysy, jodły posadzone tutaj były jeszcze w trakcie układania parku. Między górnymi i dolnymi parkami rośnie unikalne drzewo - głupia pistacja, która ma około 1500 lat. W Dolnym Parku powinna pojawić się wielkokwiatowa magnolia, stuletnie gaje oliwne, cedr libański i inne niezwykłe egzotyczne rośliny. Pomiędzy nimi położone są szlaki, kamienne schody i mosty, które łączą fontanny, baseny i groty. Tutaj rośnie jedyna w swoim rodzaju aleja palmowa, jest to słynne źródło łez.

Massandra, Crimea6

Na cześć stulecia ogrodu botanicznego powstał Park Nadmorski, w którym rosną najbardziej ciepłolubne rośliny zebrane z całego świata. W 150 rocznicę założenia ogrodu powstał Montedor Park, położony na przylądku o tej samej nazwie.

Massandra, Crimea7

Między Massandra a nabrzeżem ok plaże w Jałcie to plaża Massandrovsky - prawdziwe centrum kultury plażowej na Krymie. Warunki odpoczynku w Massandra mogą zaspokoić nawet najbardziej wyrafinowany gust.

Massandra, Crimea8