Marketer jest badaczem, innowatorem. Prawdziwe funkcje tego specjalisty w różnych firmach mogą się znacznie różnić, ale ich istotą jest jedno - badanie rynku, konkurencji, konsumentów i tak dalej.

Marketer - czym jest ten zawód?

XXI wiek nazywa się stuleciem konsumentów, ale w Rosji pierwsi "sprzedawcy" pojawili się prawie 5 wieków temu, kiedy to niektórzy kupcy rozdawali małe "samplery" produktów lub pamiątek, aby przyciągnąć stałych klientów. Inni kupcy przyciągali klientów bezpłatną dostawą zakupów do swoich domów, a jeszcze inni przyjmowali zamówienia i dostarczali niezbędne produkty ludziom, nawet z innych krajów. I pierwsze "reklamy" można znaleźć na papirusach starożytnego Egiptu.

Aby zrozumieć, co marketer robi w danej firmie, musisz skupić się na specyfice organizacji zainteresowania. Główną funkcją marketera jest przyczynianie się do zwiększenia efektywności firmy, a co za tym idzie do zwiększania zysków. Analityk marketingowy wykonuje następujące funkcje:

 • analizuje rynek, ocenia jego potencjał;
 • ocenia branżę jako całość i jej konkurentów;
 • przewiduje zapotrzebowanie;
 • opracowuje strategię marketingową.

Ci, którzy wciąż nie rozumieją, marketer - kim jest, warto przypomnieć, że przeciętna osoba na każdym kroku spotyka się z wynikami pracy eksperta. Są to billboardy i plakaty z reklamą, atrakcyjne oferty na bonusy i rabaty, reklamy w telewizji, radiu i Internet . Asortyment sklepów, specjalne oferty klubów fitness, salonów piękności itp. - wszystko to zostało opracowane przez marketingowca wyłącznie w celu przyciągnięcia jak największej liczby nabywców towarów i usług.

marketer internetowy

Marketer - obowiązki

Aby dowiedzieć się, co powinien zrobić marketer, musisz wziąć pod uwagę jego obowiązki. Marketer prowadzi badania na rynku sprzedaży produktów lub usług, które produkuje jego firma, biorąc pod uwagę obecność konkurentów, bada zmiany preferencji konsumentów, przygotowuje dokumenty księgowe i wymyśla strategie mające na celu przyciągnięcie klientów lub klientów.

Udana kariera marketingowa jest możliwa tylko przy silnej wiedzy z zakresu ekonomii, socjologii, psychologii, statystyki, orzecznictwa, historii. Wymagany specjalista w tym zawodzie i takie cechy jak:

 • doskonała pamięć, możliwość obsługi dużej ilości informacji;
 • umiejętności interpersonalne;
 • umiejętności organizacyjne;
 • strukturalne i analityczne myślenie ;
 • odporność na stres;
 • kreatywność, umiejętność znalezienia niestandardowego rozwiązania;
 • wysoka zdolność uczenia się.

Gdzie potrzebne są marketerzy?

Usługi marketingowe są wymagane w każdej firmie, firmie lub sklepie. Marketing to działanie mające na celu identyfikację i zaspokajanie potrzeb. Specjalista zaangażowany w tego rodzaju działalność musi być w stanie wyliczyć potrzeby i dostosować pracę organizacji. Przykłady pracy marketera z różnych dziedzin:

 • w sklepie marketer wybiera asortyment w zależności od pory roku, miejsca wylotu;
 • w firmie turystycznej sprzedawca organizuje kampanie reklamowe, określa najbardziej popularne miejsca docelowe;
 • w dużym przedsiębiorstwie marketer oblicza zapotrzebowanie, aby produkcja nie działała "w magazynie".
obowiązki marketera

Ile zarabia marketer?

Ile otrzymuje marketingowiec? To ważne pytanie dotyczy przyszłych studentów, którzy zdecydowali się na naukę tego zawodu. Jeśli nie weźmiesz pod uwagę światowej sławy specjalistów, których usługi są bardzo drogie, średnia pensja marketera waha się od 500-1000 dolarów. Wczoraj studenci są często zabierani za minimalną opłatę, a specjaliści z dużym doświadczeniem i własnym zapleczem w dziedzinie marketingu mogą również żądać wynagrodzenia znacznie przewyższającego średnią.

Jak zostać marketerem?

Zainteresowany zdobyciem tego zawodu, pojawia się problem z wyborem miejsca studiów dla marketera. Marketing jest badany na wielu uniwersytetach, ale lepiej jest wybrać:

 • Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych;
 • "Wyższa Szkoła Ekonomii";
 • Instytut Business and Business Administration Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej pod Prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Jak zostać sprzedawcą internetowym?

Marketer internetowy zajmuje się promocją produktów w Internecie i przyciąga odwiedzających do określonej witryny. Osobliwością takiego specjalisty jest to, że musi on posiadać dobrą znajomość technologii sieciowych, być w stanie wyszukiwać niezbędne informacje, zrozumieć zawiłości projektowania stron internetowych i technologii płatności elektronicznych. Zawód marketingu internetowego staje się coraz bardziej popularny, a kurs przekwalifikowania wystarczy, aby absolwent mógł go zdobyć.

Książki dla marketera

Badanie literatury fachowej dotyczy nie tylko studentów, ale także profesjonalistów pracujących.

 1. "Marketing treści . Nowe metody przyciągania klientów w erze Internetu ", M. Stelzner. Z tej książki można dowiedzieć się, jaka jest praca marketera, jeśli chodzi o ignorowanie tradycyjnych sztuczek potencjalnych klientów.
 2. E-mail marketing, D. Cat . Ta książka będzie przydatna dla osób, które są zaangażowane w wysyłanie listów reklamowych pocztą elektroniczną. Utrwalenie tej wiedzy pomoże w odrabianiu lekcji po każdym rozdziale.
 3. "Marketing w Sarafan", E. Sernovits . Dzięki tej książce można nauczyć się korzystać z ustnych słów w celu zwiększenia liczby klientów i sprzedaży, tworzenia materiałów wirusowych.
 4. "Zaraźliwy. Psychologia słowa ustnego ", J. Berger . Kolejna książka, zaprojektowana, aby nauczyć się zwiększać sprzedaż za pomocą ustnika. Ponadto omówi zasady infekcyjności, dzięki którym ludzie będą rozmawiać o firmie i jej produktach.
 5. "Skuteczna oferta handlowa. Kompleksowy przewodnik "D. Kaplunov . Ta książka nauczy Cię tworzyć realne oferty komercyjne.
marketer, czym jest ten zawód

Najlepsi marketerzy

Znani marketerzy przeszłości i ich techniki stopniowo przechodzą do historii, ponieważ Nowy wiek dyktuje własne zasady. Oto przedstawiciele dużych firm, które nie tylko osiągnęły sukcesy w przeszłości, ale także zdołały nie utracić swojej pozycji w teraźniejszości.

 1. Howard Schultz . Rozpoczął karierę w Starbucks - wtedy była to firma sprzedająca kawę. Stał się autorem projektu stworzenia sieci popularnych kawiarni. Życiowe credo - nie bój się zmieniać istoty biznesu.
 2. Patrick Doyle Prezes Domino's Pizza. W 2010 roku przeprowadził sensacyjną kampanię reklamową z rozpoznaniem wad pizzy. Po tym firma ogłosiła wprowadzenie nowych technologii, dzięki czemu sprzedaż wzrosła dramatycznie.
 3. Tadashi Yanai . Prezes Fast Retailing, twórca marki Uniqlo. Specyfiką ubrań tej marki jest to, że nie była to moda, ale wygoda i funkcjonalność.