Dość często emocje kolidują z nami w życiu codziennym, w wykonywaniu obowiązków służbowych - niezwykle trudno jest podjąć właściwą decyzję pod wpływem emocji. Więc może istnieją sposoby zarządzania procesami emocjonalnymi i emocjami?

Autotraining i zarządzanie emocjami

Potrzeba badania procesów emocjonalnych i kontrolowania emocji została zauważona od dłuższego czasu. Dlatego dziś nie brakuje metod. A jedną z najbardziej niezawodnych metod zarządzania emocjami jest auto-trening. Dzięki niemu możesz osiągnąć stabilny stan psychiczny, który nie może zakłócić żadnego stresu. Trening autogeniczny może pomóc przywrócić siłę i wydajność, ponieważ w tym stanie ciało odpoczywa o wiele bardziej efektywnie niż podczas snu lub odpoczynku na kanapie. Autotraining stosuje się również w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych i nerwicowych.

Auto-trening najlepiej wykonywać wieczorem przed snem lub rano po przebudzeniu. Musisz wybrać czas, w którym się nie spieszysz, upewnij się, że w pokoju nie ma przeciągów, ponieważ w tym stanie ciało jest bardzo podatne na przeziębienia.

Ćwiczenia zarządzania emocjami wykonywane są w pozycji leżącej na plecach, z niską poduszką pod głową, z lekko rozstawionymi nogami, z rękami luźno leżącymi na ciele. Jeśli boisz się zasnąć, poćwicz trening siedząc, odchylając się na krześle lub odwrotnie, lekko pochylając się, z głową na klatce piersiowej.

Istnieją trzy główne rodzaje ćwiczeń: ciężkość, ciało i serce.

  1. Relaksacja mięśni jest najpierw odczuwana jako waga każdego członka. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musisz osiągnąć, to uczucie ciężkości.
  2. Kiedy możesz w każdej chwili wywołać uczucie ciężkości w kończynach, przejdź do następnego kroku. Staraj się wywoływać uczucie ciepła w rękach i nogach.
  3. Następnie naucz się zarządzać rytmem serca. Po odczuciu ciepła, powtórz wzór "serce bije płynnie, spokojnie."

Ważne jest, aby wydostać się z zrelaksowanego stanu, w żadnym wypadku nie powinieneś tego robić z szarpnięciem - tak jak stopniowo się rozluźniłeś, więc powinieneś powracać stopniowo do aktywności.

Istnieją inne ćwiczenia do treningu autogennego, ale warto przejść do nich po opanowaniu tych ćwiczeń. Najłatwiejszy jest dla tych, którzy znają praktyki Wschodu, ponieważ medytacja jest podstawą treningu autogennego. Po nauczeniu się, jak łatwo wejść w dowolny stan, jaki potrzebujesz, możesz przejść do metody autogenicznej modyfikacji.

Inne techniki zarządzania emocjami i uczuciami

  1. Negatywne emocje prawie zawsze są w stanie zabić przeciwny znak: zazdrość może zostać stłumiona przez pewność siebie, a gniew może pomóc w usunięciu przebaczenia i spokoju umysłu. W większości przypadków miłość tłumi negatywne emocje. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć uczucie radości i miłości z twojej woli, warto to ćwiczyć, przyjemne wspomnienia mogą pomóc.
  2. Zwykle nasze emocje są odzwierciedlone w naszym wyglądzie, ale związek między wyglądem a emocjami jest dwustronny. To znaczy, prostując plecy i prostując ramiona, możesz naprawdę czuć się pewniej.
  3. Zbyt silne emocje wymagają wyjścia, więc pomocne mogą być miażdżące poduszki, łamanie talerzy w napadzie silnej złości. Ale aby kontrolować emocje w konflikcie, ta metoda nie jest odpowiednia - agresję można wyrzucać tylko sam ze sobą i tylko na przedmioty nieożywione.
  4. techniki zarządzania emocjami
  5. Często pomaga to w symulacji sytuacji, to znaczy w walce ze strachem, musisz sobie wyobrazić sytuację, która Cię przeraża i zrozumieć, jak postępować w tej sytuacji. Nie trzeba mierzyć kostiumu Supermana, wymyślać działań odpowiednich dla ciebie.
  6. Wiele sytuacji, które teraz wydają się nam nierozwiązywalne i tragiczne, po jakimś czasie straci ważność. Dlatego w sytuacji, która pozbawia cię równowagi, wyobraź sobie siebie starszą o kilka lat, jakby to wszystko minęło kilka dni.
  7. Dobre poczucie humoru sprawia, że ​​życie staje się jaśniejsze, ucz się śmiać z problemów, wielu z nich nie jest warty takiego ucznia. A kpina z żywej pogody pomoże ci to zrozumieć.