Niestety, koty, podobnie jak inne zwierzęta, czasami cierpią na zaburzenia jelitowe. W najcięższym przypadku kota, częstym luźnym stolcom towarzyszy wydzielanie ropnej krwi. Przyczyn może być wiele, od ciężkiego przejadania się do ostrej infekcji. W rezultacie okrężnica staje się zatłoczona, a słabo strawiona żywność intensywnie przenosi się do okrężnicy, a następnie do odbytnicy.

Dlaczego kot ma luźne stolce?

Podajemy główne możliwe przyczyny zaburzeń jelitowych:

  1. Jedzenie chorych gryzoni.
  2. Carrion
  3. Słaba jakość i zepsute RSS .
  4. Martwe ptaki.
  5. Tłuste pokarmy i oleje roślinne.
  6. Jedzenie przypraw.
  7. Jedzenie papieru, plastiku, kawałków szmat i innych różnych przedmiotów, które nie są trawione przez jelita.
  8. Toksyczne substancje i trucizny.

Czasami biegunka pojawia się w pozornie normalnej sytuacji. Jedzenie, które jest całkiem normalne dla osoby lub innego zwierzęcia, powoduje silne zaburzenie u futrzastego zwierzaka. Problemy z taboretem u kota mogą być związane z nietolerancją tego typu pokarmu. Nawet zwykły kurczak, kukurydza, soja, mięso końskie, choć rzadko, ale u niektórych kotów wywołuje biegunkę.

Stan psychiczny zwierzęcia często powoduje zaburzenia jelitowe. Wszystkie żywe istoty mogą być zestresowane. U kota, luźny stolec czasami pojawia się w stanie silnego strachu, po nieoczekiwanym ruchu, nagłej zmianie diety, takie przyczyny również nie powinny być dyskontowane.

Leczenie biegunki u kota

W domu leczone są krótkie zaburzenia jelitowe, niezwiązane z krwawym wydzielaniem i dużą utratą płynów z organizmu. Dzieci są wyłączone z jedzenia przez 12 godzin, do dorosłych na jeden dzień. Woda jest podawana w ograniczonych ilościach. Gdy luźne stolce kota ustają, leczenie będzie ścisłą dietą. Odpowiedni kurczak, gotowany ryż, białko jaja, specjalna pasza.

"Inicjatorem" nowej biegunki jest często spożywanie dużej ilości węglowodanów. Na początku połowę jedzenia mniej niż zwykle. Z czasem płynny stolec u kota zatrzymuje się, a jego ciało wraca do normy.