Królestwo Lesotho - To państwo enklawowe położone na terytorium Republiki Południowej Afryki. Większość tego małego kraju znajduje się na wysokości ponad 1 000 metrów nad poziomem morza. Aby wejść do Królestwa Lesotho, obywatele Federacji Rosyjskiej, a także obywatele Ukrainy, muszą ubiegać się o wizę.

Gdzie się rozejrzeć?

Ponieważ nie ma bezpośrednich stosunków dyplomatycznych między Federacją Rosyjską a Lesotho, nie ma oficjalnych przedstawicielstw tego państwa w Rosji. Dlatego ambasady Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej są zaangażowane w kwestie wizowe w Lesoto na terytorium Federacji Rosyjskiej. Lista adresów oficjalnych przedstawicieli Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Rosji:

 1. W Moskwie adres pocztowy: 121099, Moskwa, Smolenskaya Embankment, 10.
 2. W Petersburgu adres konsulatu: 191124, St. Petersburg, pl. Dyktatura proletariacka, 5.
 3. W Jekaterynburgu konsulat znajduje się pod adresem: 620075, Jekaterynburg, ul. Gogol, 15a, 3. piętro.

Na Ukrainie oficjalna ambasada Lesotho również nie istnieje, rejestracja odbywa się za pośrednictwem oficjalnej ambasady tego kraju, z siedzibą w Niemczech.

Możesz również uzyskać wizę w biurze misji dyplomatycznej w Lesotho w RPA, w miastach takich jak Johannesburg, Cape Town, Durban, Pretoria.

Ile to kosztuje?

Wiza do Lesotho na podróż w celach turystycznych wydana jest na okres 30 dni. Nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się w obrębie kraju.

Cena jednorazowej wizy turystycznej za pośrednictwem Ambasady Brytyjskiej wynosi 110 USD. Jeśli potrzebujesz wizy wielokrotnego wjazdu, będziesz musiał zapłacić 220 $.

Dla obywateli Ukrainy zezwolenie na wjazd przez ambasadę w Niemczech kosztuje 50 EUR za jednorazową wizytę i 80 EUR za wielokrotną wizytę.

Jeżeli pozwolenie na wjazd jest wydawane w ambasadzie na terytorium Federacji Rosyjskiej, opłata konsularna jest płatna w rublach, gdy składana jest w ambasadzie lub konsulacie Zjednoczonego Królestwa lub Irlandii Północnej. W przypadku obywateli Ukrainy opłata jest uiszczana w centrum wizowym przed wysłaniem dokumentów do ambasady w Niemczech.

Wydając dokument wizowy na terytorium Republiki Południowej Afryki, opłata konsularna jest wymagana do zapłaty w lokalnej walucie.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Po otrzymaniu dokumentu upoważnienia na terytorium Federacji Rosyjskiej, należy dostarczyć do konsulatu paczkę dokumentów od:

 • paszport ważny przez 6 miesięcy od planowanej daty podróży i posiadający dwie puste strony przeznaczone na wizy;
 • dwa zdjęcia 3,5 x 4,5;
 • kwestionariusz wypełniony drukowanymi literami w języku angielskim;
 • oryginały lub kopie dokumentów potwierdzających zakup lub rezerwację biletów na daty podróży, hotele i płatności ubezpieczeniowe;
 • zaproszenia (w razie potrzeby wiza biznesowa);
 • potwierdzenie wypłacalności turysty (zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg z rachunku bankowego);
 • akty urodzenia i zaświadczenia z miejsca nauki dla nieletnich;
 • notarialną zgodę na opuszczenie dziecka, gdy opuszcza on jedno z rodziców lub towarzyszy osobom trzecim.

Kiedy wydajesz dokument wizowy w Niemczech lub RPA, musisz złożyć ten sam pakiet dokumentów.

Jeśli jednak masz w paszporcie ważną południowoafrykańską multivisę, wystarczy, że prześlesz kwestionariusz, paszport i zapewnisz rezerwację zakwaterowania na czas podróży w celu uzyskania dokumentu zezwalającego na wjazd do Lesotho.

Okres rozpatrywania dokumentów

Podczas ubiegania się o wizę w Lesotho do konsulatu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej okres rozpatrywania wniosku wynosi od 3 do 15 dni.

Rozpatrzenie dokumentów obywateli Ukrainy w Niemczech odbywa się w ciągu dwóch tygodni.

Podczas sporządzania dokumentu w biurach misji dyplomatycznej w miastach RPA dokument można otrzymać w dniu złożenia wniosku lub następnego dnia.

Bez wizy

W obecności ważnej podwójnej lub wielozadaniowej Republiki Południowej Afryki można wydać wizę. Decyzję o przyznaniu takiej możliwości podejmuje urzędnik imigracyjny w Lesotho bezpośrednio w urzędzie celnym. W tym przypadku w paszporcie przy wjeździe do kraju jest wpisywany znaczek określający liczbę dni, które turysta może wydać w danym kraju. Zwykle od 3 do 15 dni.

Jednakże urzędnik imigracyjny może odmówić podróżowania do ciebie przez granicę bez wizy. Dlatego lepiej jest wcześniej załatwić dokument wizowy.

Анкета на визу в ЛесотоВид мультивизы ЮАРДобро пожаловать в Лесото