Problemy z kałem są uciążliwe dla dużej liczby kobiet. Przyczyny tego mogą być podkreśla , spożywanie dużych ilości wyrafinowanej żywności, przyjmowanie pewnych leków, ciąża i okres poporodowy, różne choroby itp. Jeśli trudno jest opróżnić jelito, zwykle zaleca się przyjmowanie środków przeczyszczających.

Większość środków przeczyszczających ma charakter symptomatyczny; nie są w stanie wyeliminować przyczyny zaparcia, ale tylko jednorazowa defekacja. Ponadto, wiele z nich jest skutecznych tylko na początku, a przy długotrwałym stosowaniu uzależnia, brak efektu, a także całkowita utrata chęci do defekacji. W związku z tym pacjenci, którzy mają do czynienia z ciągłą potrzebą doboru środków przeczyszczających, stają przed pytaniem, który środek przeczyszczający nie jest uzależniający.

Co się stanie, jeśli przyzwyczaję się do środka przeczyszczającego?

Jak już wspomniano, przy długotrwałym stosowaniu środków przeczyszczających organizm przyzwyczaja się do nich. Dotyczy to szczególnie drażniących leków na bazie roślin, do których uzależnienie rozwija się najszybciej, a aby osiągnąć efekt, konieczne jest zwiększenie dawki. Ponadto niektóre środki przeczyszczające przyczyniają się do rozwoju dysbakteriozy, ciężkich reakcji alergicznych, uszkodzenia nerek i wątroby, odwodnienia.

Dlatego, jeśli nie ma możliwości odmowy przyjęcia środków przeczyszczających, należy je częściej zmieniać. Zaleca się przeprowadzanie leczenia pod nadzorem lekarza, który wyznaczy zastępcze środki przeczyszczające, które różnią się mechanizmem działania i nie uzależniają.

Uzależniające środki przeczyszczające

Istnieje kilka grup środków przeczyszczających, które różnią się mechanizmem działania. Wśród nich są dwie grupy łagodnych środków przeczyszczających do podawania doustnego bez uzależnienia przy długotrwałym stosowaniu.

Osmotyczne środki przeczyszczające

Są to środki łagodzące zaparcia przez zwiększenie objętości treści jelitowej. Z kolei leki te są podzielone na trzy rodzaje:

  1. Solankowe środki przeczyszczające - nie wchłaniane przez połknięcie, działają w całym jelicie. Działanie tego typu leków wiąże się z ich zdolnością do zwiększania ciśnienia osmotycznego w świetle jelita. Z tego powodu woda z osocza krwi i tkanek tłuszczowych jest przyciągana do jelita i zatrzymuje się w niej, powodując zmiękczenie kału. Leki te obejmują siarczan sodu i magnezu, wodorotlenek magnezu, sól Karlovy Vary itp.
  2. Makrogol i jego analogi również nie są wchłaniane do przewodu pokarmowego, działają w całym jelicie. Te środki przeczyszczające działają, utrzymując ciecz zawartą w jelicie, co powoduje wzrost perystaltyki. Takie leki obejmują Endofalc, Fortrans, Forlax itp.
  3. Prebiotyki (niestrawne węglowodany), które obejmują leki laktulozowe (Duphalac, Normase, Prelaks, Lactusan, Normolact), fruktooligosacharydy, inulinę. Czynniki te działają w okrężnicy. Ich działanie jest związane z właściwościami osmotycznymi produktów przemiany materii, wynikającymi z rozpadu leków przez bakterie w okrężnicy. W rezultacie woda jest przyciągana do światła jelita, a także ze względu na wzrost kwasowości, wzrost chorobotwórczy jest hamowany i stymulowany jest rozwój korzystnej mikroflory.

Masowe środki przeczyszczające

Znany jako wypełniacz (błonnik). Ta grupa środków przeczyszczających jest reprezentowana za pomocą naturalnego pochodzenia:

środek przeczyszczający bez przyzwyczajenia
  • agar-agar;
  • łuska nasion psyllium;
  • kapusta morska ;
  • nasiona lnu;
  • otręby;
  • lek Mukofalk, itp.

Uwzględniono tu także syntetyczny polimer metylocelulozy. Fundusze te praktycznie nie są wchłaniane ani trawione, zatrzymują płyn w jelitach, dzięki czemu stolec mięknie i zwiększa objętość.