Blizny nie tylko wywołują dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny, zwłaszcza gdy znajdują się na twarzy lub dobrze zaznaczonych obszarach ciała. Laseroterapia jest uważana za najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się tych niedociągnięć. Jego skuteczność i ostateczny wynik zależy od recepty, rozmiaru i rodzaju defektów.

Czy zabieg laserowej odnowy powierzchni pomaga chronić przed bliznami?

Eliminacja blizn za pomocą omawianej metody implikuje:

 • wyrównanie reliefu skóry;
 • normalizacja koloru uszkodzonych tkanek;
 • zmniejszenie dotkliwości braków.

Bezwzględne usuwanie blizn za pomocą lasera to mit. Maksymalny pozytywny efekt uzyskuje się, gdy blizna zostaje wygładzona do 80-90%, a odcień dotkniętej skóry zostaje przywrócony. Całkowicie pozbyć się wady jest niemożliwe, ponieważ nie znajduje się w warstwie powierzchniowej (naskórka), ale w tkankach skóry właściwej. Jego normalne komórki są nieodwracalnie zastępowane komórkami łącznymi.

Czy laserowe odnawianie powierzchni zapobiega powstawaniu blizn?usuwanie blizn za pomocą lasera

Kiedy mogę zrobić laserową bliznę?

Opisane leczenie zaleca się przeprowadzać w zimnych porach roku. Po zabiegach konieczne jest staranne zabezpieczenie skóry poddanej zabiegowi przed promieniowaniem ultrafioletowym, które może powodować przebarwienia, dlatego też rekonstrukcja blizny laserowej jest zalecana głównie jesienią lub zimą. W tych okresach zmniejsza się aktywność słońca, a ryzyko ciemnych plam w miejscach z bliznami jest minimalne.

Ponadto ważne jest, aby skonsultować się z chirurgiem, po tym, jak można wykonać laserową renowację blizn. Eksperci zalecają rozpoczęcie leczenia 4-6 miesięcy po wystąpieniu patologicznych zmian w tkankach i szyciu. W niektórych sytuacjach dopuszczalne jest przyspieszenie leczenia, które zależy od rodzaju wady i zdolności skóry do regeneracji.

Laserowe ścieranie się atroficznych blizn

Tego typu blizny są rowkami powstającymi w wyniku mechanicznego, chemicznego uszkodzenia lub silnego rozciągnięcia skóry właściwej (rozstępów). Często mają one barwę, która różni się od koloru otaczającej zdrowej skóry. Laserowe mielenie zaniku atroficznego zapewnia pewne wyrównanie ubytku i zmniejszenie intensywności jego pigmentacji. Całkowicie usunąć taką bliznę nie działa, ale po pewnym manipulowaniu, będzie mniej widoczne.

Laserowa rekonstrukcja bliznowicy keloidowej

Laserowa rekonstrukcja bliznowicy keloidowej

Ta forma defektu jest podobna do guza, jest proliferacją koherentnej tkanki łącznej. Blizna opisana powyżej wystaje ponad resztę skóry i zawsze ma inny kolor. Usunięcie bliznicy keloidowej za pomocą lasera zapewnia jej przekształcenie w postać normotroficzną i całkowite wyrównanie reliefu naskórka. Cały kurs terapeutyczny pomoże nadać skórze koloryt skóry.

Laserowa rekonstrukcja blizn - przeciwwskazania

Cel tej manipulacji jest wykonywany wyłącznie przez dermatologa zgodnie z rodzajem i rozmiarem blizn, indywidualnymi cechami pacjenta. Szlifowanie blizn za pomocą lasera nie jest tymczasowo zalecane w następujących warunkach:

 • ciąża;
 • ostre patologie zapalne;
 • nawroty chorób przewlekłych;
 • laktacja;
 • choroby zakaźne;
 • otwarte zmiany skórne w miejscach narażenia;
 • przyjmowanie pewnych leków.

Absolutnie przeciwwskazane laserowe odnawianie się blizn w takich przypadkach:

 • łuszczyca;
 • nowotwory onkologiczne, stany przedrakowe;
 • zapalenie skóry;
 • silna pigmentacja skóry;
 • wyraźna tendencja do tworzenia bliznowców;
 • cukrzyca;
 • epilepsja;
 • choroby ogólnoustrojowe skóry właściwej i tkanki łącznej.

W jaki sposób laserowe odnawianie blizn?

Istnieją dwa rodzaje urządzeń do wykonywania terapii. Aparat Erbium wywołuje odparowanie wilgoci z komórek, powodując ich całkowite wyschnięcie i obieranie. Przy jego pomocy kilka warstw skóry jest stopniowo "usuwanych", aby niwelacja naskórka została wyrównana. To usunięcie blizn za pomocą lasera jest lepiej dostosowane do leczenia blizn keloidowych.

Urządzenie frakcyjne pozostawia w mikroskopijnym uszkodzeniu skórę - kanaliki o głębokości do 1500 mikronów. Ta laserowa rekonstrukcja blizn jest wykonywana tylko w obszarze istniejących blizn, nie wpływa na otaczające zdrowe tkanki. W wyniku ekspozycji na skórę właściwą aktywowane są fibroblasty, rozpoczyna się aktywna produkcja elastyny ​​i kolagenu. Atroficzna depresja jest pokryta skorupą, a następnie zarośnięta skórą.

Laserowe odnawianie blizn po twarzy

Blizny w najbardziej rzucających się w oczy obszarach trudno jest zamaskować kosmetykami, znacznie psują wygląd i pogarszają stan emocjonalny, zwłaszcza u kobiet. Laserowe odnawianie twarzy po bliznach po trądziku lub operacja chirurgiczna pomaga pozbyć się kompleksów psychologicznych. Przy odpowiednim leczeniu blizn połączonym ze sprzętem, wtryskiem i kosmetycznymi metodami leczenia, możliwe jest osiągnięcie zniknięcia wady 85-95%.

Laserowe odnawianie blizny potrądzikowej

Laserowe odnawianie blizny potrądzikowej

Po pozbyciu się trądzik na twarzy często występują depresje z ciemną pigmentacją. Z biegiem czasu kolor tych blizn normalizuje się i nie różni się od zdrowej skóry, ale ulga zostaje zachowana, a nawet pogarsza się. Laserowe odnawianie powierzchni blizny po trądziku jest przeprowadzana za pomocą urządzeń ułamkowych. W zależności od liczby i zakresu niedociągnięć wymagany będzie kurs 4-12 manipulacji.

Laserowa rekonstrukcja blizn po Blepharoplastyce

Chirurgicznej lifting powieki towarzyszą cienkie nacięcia, które goją się w ciągu 4 tygodni. W tym okresie pojawiają się różowe blizny w miejscach chirurgii plastycznej, będą musiały być maskowane za pomocą środków kosmetycznych. Po 2-3 miesiącach obszary zszycia skóry rozjaśniają się, przestają wystają ponad powierzchnię naskórka i są praktycznie niewidoczne.

Jeśli po 20-25 tygodniach po zabiegu blizny pozostaną zbyt widoczne lub będziesz musiał poprawić ich kolor i ulgę, możesz przejść przez krótki czas usuwania wady sprzętu. Zaczerwienienie po laserowym remaskowaniu blizn trwa nie dłużej niż tydzień, a pozytywny wynik objawi się po 3-4 dniach. W przypadku 3-5 sesji głębokość i rozmiar blizny zostaną znacznie zmniejszone.

Laserowe odnawianie blizn po pożarze

Ten rodzaj uszkodzenia jest bardzo trudny do usunięcia ze względu na naturę zmian w tkance skórnej. Na tle wszelkich poparzeń blizna keloidowa z rozmytymi granicami. Taka blizna jest podatna na przerost, wzrost rozmiaru i pogłębienie. Nawet jeśli usuniesz bliznę laserem, ryzyko ponownego utworzenia się tkanek keloidalnych pozostaje wysokie, więc chirurdzy nie dają gwarancji całkowitego usunięcia opisanej wady.

Aby poprawić wyniki procedury i zminimalizować szanse nawrotu blizny lub jej proliferacji, zaleca się zintegrowane podejście. Laserowe szlifowanie blizn po oparzeniu często jest przepisywane w połączeniu z napromieniowaniem defektów i terapii lekowej. Dodatkowe metody działania zapewniają ucisk wzrostu komórek keloidalnych i zapobieganie ponownemu pojawieniu się blizny.

Pozbyć się małych blizn lub znacznie zmniejszyć ich nasilenie może być w 3-4 sesjach z cotygodniową przerwą. Jeśli obszar zmiany jest duży, zajmie to 11-12 zabiegów, a pełne leczenie z rehabilitacją zajmie około 4-5 miesięcy. Leczenie skóry jest bolesne, dlatego podczas manipulacji używa się miejscowego (do małych blizn) lub znieczulenia ogólnego.

Laserowa rekonstrukcja blizn pooperacyjnych

Interwencji chirurgicznej towarzyszą nacięcia tkanek i szycie, po usunięciu których pozostają nieatrakcyjne ślady. Najbardziej popularną procedurą wśród kobiet jest laserowa rewitalizacja cesarskie cięcie . Z powodu przeciwwskazań do leczenia, w tym karmienia piersią, przetwarzanie świeżej blizny nie będzie działać. Aby zapobiec tworzeniu się dużej ilości tkanki łącznej w miejscu szwu, eksperci doradzają przygotowanie go do manipulacji lekami. We wczesnych stadiach zaleca się stosowanie maści i żeli przeciw bliznowaceniu.

Jeśli chcesz wyeliminować wady po innych rodzajach zabiegów chirurgicznych, możesz rozpocząć leczenie po 4-5.5 miesiącach od operacji. Im szybsze jest leczenie dotkniętej skóry promieniowaniem laserowym, tym lepszy będzie efekt terapeutyczny. Świeże blizny są łatwiejsze do zmiękczenia i wygładzenia, przywracają miąższ. Starsze wady pooperacyjne są trudniejsze do usunięcia ze względu na większą głębokość i gęstość.

usuwanie blizn za pomocą lasera