laktostaza w objawach i leczeniu matek karmiących Takim powikłaniem procesu poporodowego, jak laktostaza, jest stagnacja mleka wytwarzanego przez gruczoł mleczny w obrębie jego przewodów. Chorobie tej prawie zawsze towarzyszą bolesne odczucia bezpośrednio w klatce piersiowej i prowadzą do zmiany jej wielkości. W niektórych przypadkach nawet dotknięcie gruczołu daje kobiecie wielki ból. Przyjrzyjmy się bliżej objawom laktostazy u karmiącej matki i opowiedzmy o cechach jej leczenia.

Jak manifestuje się laktostaza u matek karmiących piersią?

Oznaki rozwoju takiego naruszenia są dość specyficzne, więc nawet młoda, niedoświadczona matka może zdiagnozować siebie. niedrożność kanałów mlecznych. Wśród objawów wskazujących na rozwój laktostazy u matki karmiącej są prawie zawsze odnotowywane:

  1. Obrzęk piersi i obrzęk gruczołów mlecznych. W tym samym czasie jej piersi stają się dość gęste, a jej skóra staje się czerwonawa. Dotknięcie gruczołu mlekowego, w którym odnotowano zatkanie przewodów, staje się gorące. Po naciśnięciu na smoczku mleko płynie z trudem i małym strumieniem lub jest całkowicie nieobecne.
  2. Smak mleka może stać się słony.
  3. Prawie zawsze następuje wzrost temperatury ciała, ogólne złe samopoczucie. Jednak te objawy laktostazy mają charakter ogólny, ale ich obecność jest również konieczna do postawienia diagnozy.

Jak leczy się laktostazę?

Z takim naruszeniem kobiety jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Należy zauważyć, że w większości przypadków możliwe jest rozwiązanie tego problemu bez użycia narkotyków. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z następującymi zaleceniami:

  1. Odciążyć klatkę piersiową po każdym karmieniu dziecka całkowicie. W większości przypadków (szczególnie w stadium pierwiastkowym) powstaje laktostaza, ponieważ kanały mleczne mają wąskie światło i nie radzą sobie z tranzytem mleka wytwarzanego przez sam gruczoł.
  2. Użyj ciepłego kompresu, który pomaga "rozładować" pierś. Jak wiadomo, ciepło przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, co z kolei ma pozytywny wpływ na zwiększenie światła kanałów w samym gruczole. Aby to osiągnąć, wystarczy przymocować do klatki piersiowej przez 10 minut, na przykład ręcznik nasączony gorącą wodą.
  3. Masaż piersiowy pozwala także szybko wyeliminować blokadę przewodów. W takim przypadku wszystkie ruchy powinny być gładkie, z umiarkowanym naciskiem na tkaninę.

W jaki sposób leczenie laktostazy w laktacji za pomocą środków ludowej?

Tego rodzaju problemy niepokoiły matki laktujące od czasów starożytnych. W odległej przeszłości medycyna, w obecnym rozumieniu tego terminu, była nieobecna. Dlatego, aby ułatwić sobie samopoczucie i poradzić sobie z laktostazą, kobiety stosowały różne rośliny lecznicze i improwizowane leki.

Tak więc, często podczas leczenia laktostazy u matki karmiącej, stosowano narzędzie takie jak liść kapusty. Przed użyciem, została umyta czysto, lekko pobita, tak aby włożyć sok, a dopiero potem przyłożyć do klatki piersiowej. Tego rodzaju "lekarstwo" jest używane do dziś.

leczenie laktostazą w okresie laktacji Ponadto, gdy mleko jest w stagnacji, często stosuje się taki produkt, jak miód. Miesza się ją z mąką, aż powstaje bardzo ścisłe ciasto, z którego następnie uformowano płaski placek i nałożono na chore piersi.

Dość często używano świeżego twarogu do przechowywania kompresów, który doskonale pomaga radzić sobie z niedrożnością kanałów mlecznych.

Dlatego chciałbym zauważyć, że pomimo dość skutecznych środków ludowej w leczeniu laktostazy, gdy objawy pojawiają się u matek karmiących, muszą zgłosić się do lekarza na leczenie.