Wieśniacy dużo wiedzieli o słodyczy. Dzięki temu receptury pysznych i pożytecznych smakołyków przygotowanych z naturalnych składników rozprzestrzeniają się na cały świat.

Klasyczne kozinaki przygotowane na prostą recepturę orzechów i miodu. Jednak później ten przepis otrzymał wiele odmian. Dziś nazywają różne słodycze wykonane z nasion słonecznika, różnych orzechów, płatki owsiane , sezam, pestki dyni i syrop cukrowy. Ponadto były dostępne opcje cukierków, oszklone czekoladą. Korzyści i szkody związane z kozinaki zależą od produktu w ich składzie.

Korzyści i szkody związane z sezamem kozinaki

Nasiona sezamu obejmują nasiona sezamu, syrop cukrowy, melasę lub, w rzadkich przypadkach, miód. Na Wschodzie ziarno sezamu było uważane za symbol młodości i odwagi. Dlatego też kozinaki oparte na sezamie były pożywieniem wybranych, zwycięzców lub bohaterów narodowych. Sezam kozinaki może przyczynić się do zwycięstwa, ponieważ znacznie wzmacniają siły i dają energię.

Aby uzyskać maksymalne korzyści z sezamu kozinaki, najlepiej ugotować je w domu. Ale nawet przemysłowe sezamowe kozinaki będą miały takie użyteczne właściwości:

  • nasycają organizm dużą ilością wapnia, zapobiegając osteoporozie. W sezamie minerał ten jest zawarty w ilości większej niż w niektórych rodzajach serów:
  • wzmacniają układ odpornościowy, neutralizując negatywny wpływ środowiska;
  • przywrócić siłę po fizycznym przeciążeniu;
  • uspokoić układ nerwowy.

Korzyści i szkody słonecznika kozinaka

korzyści i szkody słonecznika kozinaki

Pół-słoneczne kozinaki wykonane z nasion słonecznika i melasy. Korzyści z kozinaks z nasion słonecznika są w obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy B6, który jest niezbędny do zapobiegania chorobom skóry i miażdżycy. Czasem dodają nasiona sezamu, co poprawia ich smak i wartość odżywczą.

Kaloryczna zawartość kozinaków z nasion słonecznika jest dość wysoka i wynosi ponad 500 jednostek na 100 g produktu. Z tego powodu nie zaleca się słodyczy osobom z otyłością i cukrzyca . Jednak ludzie, którzy są podatni na zbędne kilogramy, powinni być hartowani za pomocą kozinaków.

Szkodliwość kosinaksów może być odczuwana przez ludzi z reakcjami alergicznymi, ponieważ nasiona i orzechy, które są częścią wschodniej słodyczy, są alergicznymi pokarmami.