We współczesnym świecie liczba proponowanych produktów do pielęgnacji włosów, różne sposoby ich przywracania, dawania objętości i połysku wzrasta każdego dnia. Wśród stosunkowo nowych metod coraz popularniejsze staje się stosowanie preparatów keratynowych do włosów.

Na początek rozważ, co stanowi tę substancję i jak keratyna wpływa na włosy.

Keratyna jest złożonym białkiem występującym we włosach, paznokciach, skórze, zębach, a także w rogach i kopytach zwierząt. Włos składa się z keratyny ponad 85%. Ale ta osoba w zasadzie zajmuje się już martwymi komórkami tego białka. Świeżo uformowane komórki wypychają je, będąc rodzajem warstwy ochronnej.

Jeśli keratyna wymiera jest zbyt intensywna, a włosy podlegają różnym czynnikom traumatycznym, staje się sucha, krucha i nieporządna. W tym przypadku dodatkowa warstwa keratyny, którą można uzyskać za pomocą różnych środków kosmetycznych, zapewni dodatkową ochronę i sprawi, że włosy staną się zdrowsze i zadbane.

Czy keratyna jest szkodliwa dla włosów?

Jedną z najczęstszych procedur korzystania z keratyny jest prostowanie włosów keratynowych . Jak wspomniano powyżej, keratyna jest naturalnym białkiem występującym we włosach, dlatego nie może sama siebie uszkodzić.

Plotki związane z możliwymi uszkodzeniami wynikającymi z tej procedury pojawiły się, ponieważ przy prostowaniu włosów keratynowych do kompozycji użytego produktu można włączyć formaldehyd, co powinno zapewnić głęboką penetrację keratyny do włosów. Ta substancja gromadzi się w organizmie i przy pewnych stężeniach jest toksyczna.

Wzmocnienie włosów keratyną

Zastanów się, jak możesz użyć keratyny do włosów:

1. Maska do włosów z keratyną . Jest uważany za jedną z najlepszych metod wzmacniania i odnawiania włosów. Keratynowe maski do włosów można teraz kupić w niemal każdej aptece lub sklepie specjalistycznym. Należy jednak zauważyć, że większość z tych masek zawiera zhydrolizowaną (w rzeczywistości zmieloną) keratynę, której działanie nie jest znaczące. Maski Keratyny z "całymi" cząsteczkami są mniej powszechne i droższe. Ponadto w tym przypadku keratyna faktycznie okrywa włosy i może znacznie je obciążyć.

Najbardziej znane maski to: Keratin Active z Vitex, Selectiv Amino keratyna i maski Joico - seria k-pak dla zniszczonych i słabych włosów. Skład masek "Vitex" i Selectiv obejmuje tylko zhydrolizowaną keratynę i nie są one odpowiednie dla wszystkich rodzajów włosów. Ponadto, szczególnie w przypadku masek Selectiv, pojawiają się skargi z powodu silikonów zawartych w kompozycji, co może powodować, że włosy stają się cięższe. Produkty Joico należą do linii profesjonalnych i droższych kosmetyków, a niektóre z nich zawierają nie tylko hydrolizowane, ale także całe cząsteczki keratyny.

2. Balsam z keratyną do włosów . Środki te są zwykle nakładane na wilgotne włosy po umyciu głowy i pozostawione na 7-10 minut, a następnie zmywane ciepłą wodą. Istnieją również balsamy, które są stosowane jako dodatkowy środek ochronny. Nie trzeba ich zmywać.

Wśród balsamicznych odżywek najbardziej popularna jest odżywka balsamowa L'Oreal, balsam firmy Syoss i seria Joico k-pak. Pod względem stosunku ceny do wolumenu Syoss jest bardziej budżetową, ale mniej wydajną opcją.

3. Surowica do włosów z keratyną . Zwykle jest to dość gęsta ciecz, która jednak łatwo rozkłada się na całej długości włosów. Ta surowica może być stosowana zarówno osobno, jak i w celu zwiększenia efektu maski keratynowej.

W sprzedaży najczęściej spotyka się surowica firmy "Viteks". Inne marki praktycznie nie są powszechne i można je kupić w profesjonalnych sklepach lub na zagranicznych stronach internetowych.

Cechy zastosowania keratyny do włosów

  1. Jak stosować keratynę na włosy? . Produkty z keratyną należy nakładać na całej długości, ponieważ Wzmocnienie włosów keratyną powinny wygładzić łuski dzięki temu, że włosy wyglądają na bardziej zadbane.
  2. Jak prać keratynę z włosów? . W przypadku masek z keratyną lub balsamami, które należy zmyć, najlepiej użyć ciepłej wody. Szampon można prać z włosów wywołanych keratyną, ale efekt zniknie. Kiedy prostowanie włosów keratynowych, jeśli istnieje potrzeba, z jednego powodu lub innego, aby pozbyć się keratyny, można użyć szamponów do głębokiego mycia lub obierania szamponów. Chociaż w większości przypadków, jeśli po prostowaniu keratyną włosy nie ulegają barwie lub pojawiają się inne problemy, zwykle powodem nie jest keratyna, ale w pozostałym roztworze silikonu po zabiegu, który można zmyć. mydło smołowe .