Inwestycje w złoto zostały oszacowane na długi czas - starożytni Egipcjanie sprzed 5 tysięcy lat zrobili biżuterię z żółtego metalu, aw VI wieku pne. Pojawiły się pierwsze złote pieniądze. Handlowcy chcieli stworzyć standardową walutę, która uprościłaby relacje na rynku. Wartość produktów złota została rozpoznana na całym świecie, odpowiedź była oczywista - są to złote monety.

Po pojawieniu się złotych pieniędzy, znaczenie tego szlachetnego metalu nadal rosło. Na różnych etapach rozwoju największe imperia wprowadziły "złoty standard":

 1. Wielka Brytania rozwinęła własną walutę opartą na metalach - funt, szyling i pensy były warte ekwiwalentu ilości złota (lub srebra) w nich.
 2. W XVIII wieku rząd USA ustanowił metalowy standard - każda jednostka monetarna powinna być poparta metalem szlachetnym - na przykład jeden dolar amerykański był równy 24,75 ziaren złota. Oznacza to, że monety, które były używane jako pieniądze, reprezentowały złoto, które było przechowywane w banku.

We współczesnym świecie złoto nie jest już obsługiwane ani w dolarach amerykańskich, ani w innych walutach i nadal ma ogromny wpływ na globalną gospodarkę. Złoto nie znajduje się w czołówce codziennych transakcji, ale salda rezerw banków krajowych, dużych instytucji finansowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, są utrzymywane w złocie.

Inwestowanie w złoto - plusy i minusy

Złoto wygląda stabilnie pod względem inwestowania w niego, w przeciwieństwie do waluty, ale wielu zastanawia się, czy warto inwestować w złoto i jakie są korzyści z tej inwestycji. Do 2011 roku koszt tego szlachetnego metalu rósł w dobrym tempie, ale nastąpił upadek ze złotem. Teraz, chociaż cena się ustabilizowała (waha się od 1200-1400 USD za uncję troy), inwestorzy wciąż zastanawiają się, czy cena złota wzrośnie, i czy opłaca się inwestować w złoto.

Dynamika cen złota

Inwestycje w złoto są plusami

"Złoci" zwolennicy uważają, że złoto jest dobrym ubezpieczeniem przed dewaluacją waluty i bezpieczną przystanią dla inwestorów w czasach globalnych zawirowań. Zalety inwestowania w złoto są oczywiste:

 1. Jest to bardzo płynny składnik, łatwo go sprzedać.
 2. Złoto jest stabilne, ponieważ nie zależy od gospodarki ani waluty żadnego kraju, jest zabezpieczeniem przed inflacją, nigdy nie deprecjonuje.
 3. Przechowywanie złota nie wymaga specjalnych warunków.
 4. Metal nie pogarsza się.
jak inwestować w złoto

Inwestycje w złoto - przeciw

Inwestowanie w złoto zdecydowanie nie jest ścieżką do szybkiego bogactwa. Złote inwestycje będą w stanie chronić się przed silną inflacją, ale raczej nie zwiększą całkowitego kapitału, jeśli dojdzie do krótkich okresów. Wady inwestowania w złoto to:

 1. Nie ma stałego dochodu - wiele osób woli inwestować w biznes i rozwój gospodarki, a nie tylko utrzymywać pieniądze w bezpiecznym miejscu. Wśród finansistów panuje opinia, że ​​gdyby wszyscy inwestowali w złoto, gospodarka by się nie rozwinęła.
 2. Szeroka gama zmienności oznacza, że ​​nawet niewielki spadek ceny doprowadzi do znacznych strat w sprzedaży, jeśli chodzi o depozyty przez krótki okres.
 3. Wysoki spread - różnica w cenie przy zakupie i sprzedaży jest duża. Aby uzyskać dobry dochód ze sprzedaży złota, potrzebujesz znacznego wzrostu jego stawki.
 4. W razie potrzeby nie można wydać - ze złotem nie pójdziesz do sklepu, nie spłacisz pożyczki. Może się zdarzyć, że będziesz musiał sprzedać złoto w złym momencie i stracić duże sumy.

Jak inwestować w złoto?

Inwestycje w złoto są często wykorzystywane do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego w celu ubezpieczenia - o ile spadnie kurs waluty, a państwa będą publikować coraz więcej papierowe pieniądze złoto staje się coraz droższe. Jak inwestować w złoto, nie tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa aktywów, ale także w celu uzyskania korzyści? Najpierw musisz dowiedzieć się, jakie opcje istnieją dla inwestycji w złoto.

Inwestycje Gold Bullion

Sztabki złota inwestycyjnego są preferowaną formą inwestycji w ten cenny metal dla instytucji finansowych, państwa i dużych pieniędzy. Przyczyna leży w tym, że czystość złota w batonach musi przekraczać 99,5%, aby kwalifikować się jako gatunek inwestycyjny, a jego waga musi być wysoka, od 400 uncji, czyli 1 kg.

Zalety inwestowania w sztabki złota:

 • najniższa cena za fizyczne złoto;
 • wytwarzane przez niezawodne mennice lub duże rafinerie ropy naftowej.

Wady:

 • trudne do sprzedania ze względu na wartość netto;
 • Ryzyko jest utrzymanie domu;
 • niewygodne w użyciu w transakcjach o małej i średniej wielkości.

Inwestując w sztabki złota, należy wziąć pod uwagę kilka niuansów:

 • sztabki złota podlegają podatkowi VAT, podatek nie podlega zwrotowi przy sprzedaży złota;
 • jeśli nie wykupisz zakupionych sztabek złota z banku, podatek od wartości dodanej jest nieważny;
 • same banki ustalały ceny barów;
 • nie zawsze bank sprzedający złote sztabki odkupia je;
 • cena jednego grama złota w małym wlewku jest wyższa niż w dużym;
 • uszkodzenie wyglądu wlewków prowadzi do obniżenia cen;
 • Możesz sprzedawać wlewki bankowi, lombardowi lub organizacji inwestycyjnej, a nie dowolnej osobie do woli.

Inwestycja w złote monety

Innym sposobem na zachowanie i zwiększenie kapitału jest inwestowanie w złote monety. Monety są podzielone na trzy typy:

 • pamiątki - dostępne w limitowanej edycji;
 • inwestycje - reprezentują okrągły złoty pasek z oznakowaniem;
 • Antyczne - są w dodatkach o wartości historycznej.

Najdroższe monety to zabytkowe. Aby dokonać udanego zakupu, musisz być doskonałym specjalistą, wtedy będzie realna szansa na uzyskanie dobrego zysku. Oprócz wartości fizycznego złota monety antyczne i pamiątkowe mają wartość kolekcjonerską, która rośnie z biegiem lat.

inwestuj w złoto

Inwestowanie w złotą biżuterię

Inwestowanie w złoto nie ogranicza się do złotych monet i sztabek. Zainwestuj w biżuterię. Na przykład w Indiach jest to jeden z najlepszych sposobów inwestowania w złoto - biżuteria w tym kraju jest bardzo poszukiwana, a koszt jej wytworzenia jest niższy niż w innych krajach. Ale na całym świecie złota biżuteria jest popytu wśród inwestorów:

 • łatwy do transportu;
 • jeśli to konieczne, możesz przekazać darowiznę;
 • mogą być sprzedawane po wyższej cenie, stawiając na osobiste preferencje kupującego.

Inwestycje w wydobycie złota

Kupowanie akcji spółek wydobywczych złota to kolejny sposób inwestowania w żółty metal. Jeśli ceny złota wzrosną, naturalnie "producenci" również wygrywają. Takie długoterminowe inwestycje w złoto mają swoje własne ryzyko - jeśli ceny nie spadają, wtedy coś może pójść nie tak w firmie. Warto zauważyć, że w tej wersji inwestycji w złoto istnieje znaczna przewaga - wysokie prawdopodobieństwo ogromnych zysków, szczególnie jeśli chodzi o firmy, które aktywnie poszukują i rozwijają nowe złoża.

Inwestycje w złoto - książki

Książki o inwestowaniu w złoto opowiedzą szczegółowo o wszystkich niuansach tej metody, aby wzmocnić ich bogactwo:

 1. Wszystko o inwestowaniu w złoto . Autor John Jagerson pomaga inwestorom odpowiednio inwestować i dystrybuować swoje fundusze. Jego książka jest praktycznym przewodnikiem dla "złotych" inwestorów.
 2. Przewodnik po inwestowaniu w złoto i srebro . Michael Maloney, autor książki, uważa inwestycje w metale szlachetne za najlepsze opcje inwestowania pieniędzy, dzieli się swoimi sekretami, jak uzyskać maksymalny zysk i rozpoznać najlepsze "złote" oferty.
 3. ABC inwestycji złota: jak chronić i budować swoje bogactwo . Książka Michaela J. Kosareza do tej pory można przeczytać tylko w angielskiej wersji - The ABCs of Gold Investing: Jak chronić i budować swoje bogactwo za złoto, warto.