doświadczenia dla dzieci Wszystkie dzieci, bez wyjątku, uwielbiają tajemnicze, tajemnicze i niezwykłe zjawiska. Większość facetów lubi robić ciekawe eksperymenty, niektóre z nich możesz umieścić w domu bez pytania o pomoc rodziców lub innych dorosłych.

Eksperymenty, które można wykonać z dziećmi

Nie wszystkie doświadczenia są odpowiednie dla dzieci. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Niemniej jednak, pod nadzorem i pod nadzorem rodziców lub innych dorosłych, dziecko może przeprowadzić dowolny zabawny eksperyment - najważniejsze jest ścisłe monitorowanie zgodności z niezbędnymi wymogami bezpieczeństwa.

Wszystkie eksperymenty naukowe dla dzieci są niezwykle przydatne. Pozwalają młodym wynalazcom na wizualne poznanie właściwości różnych substancji i przedmiotów, związków chemicznych i wielu innych, aby zrozumieć przyczyny niektórych zjawisk i zdobyć cenne praktyczne doświadczenie, które można zastosować w późniejszym życiu. Ponadto niektóre takie eksperymenty mogą być pokazane jako sztuczki, aby dziecko zyskało wiarygodność wśród swoich przyjaciół i znajomych.

Eksperymenty z wodą dla dzieci

Wszyscy ludzie w życiu codziennym bardzo często używają wody i zupełnie nie sądzą, że ma ona naprawdę magiczne i niesamowite właściwości. Tymczasem za pomocą tego płynu można przeprowadzić niesamowicie ciekawe doświadczenia z dziećmi. Na przykład chłopcy i dziewczęta w domu mogą przeprowadzać następujące eksperymenty:

 1. "Do góry serwetką". Napełnij plastikową filiżankę około 1/3 wody. Serwetka kilkakrotnie składana pionowo, dzięki czemu otrzymujesz długi prostokąt. Następnie odetnij kawałek o długości około 5 cm, rozłóż go i nałóż na niego kilka punktów za pomocą kolorowych znaczników. Powinieneś uzyskać kolorową linię, po jednej stronie nie sięgającą krawędzi o 5-7 cm, po czym umieść serwetkę w wodzie, upuszczając ją stroną, na której znajduje się kolorowa linia. Dziecko będzie zdziwione, gdy zobaczy, że płyn unosi się i maluje cały pozostały kawałek serwetki w jaskrawe paski.
 2. doświadczenia dla dzieci1
 3. "Tęcza Wody". Na dnie basenu umieść małe lustro i napełnij je wodą. Weź latarkę, włącz ją i skieruj wiązkę na lustro. Postaraj się złapać odbitą wiązkę światła za pomocą białej kartki papieru, a będziesz zaskoczony, gdy zobaczysz, że tworzy ona jasną, wielokolorową tęczę.
eksperymenty dla dzieci2

Eksperymenty z ogniem dla dzieci

Szczególną ostrożność należy zachować przy ogniu, ale dzięki niemu możesz wykonywać niezwykle ciekawe eksperymenty dla dzieci. Spróbuj przeprowadzić jedno z następujących eksperymentów ze swoim potomstwem:

 1. "Rakieta". Weź torebkę z herbatą i usuń z niej całą zawartość. Wykonaj kształt przypominający chińską latarkę. Zapal go zapałką i zobacz, jak mała rakieta leci w powietrze!
 2. przeżycia dla dzieci3
 3. "Teatr cieni". Zapal zapałkę i przyłóż ją do ściany w odległości 10-15 cm, zaświeć latarką, aby uchwycić cień, a zobaczysz, że tylko twoja ręka i zapałka będą odbijały się na ścianie. Płomień nie rzuca cienia.
eksperymenty dla dzieci4

Eksperymenty z solą dla dzieci

Interesujące eksperymenty dla dzieci można przeprowadzać na ciałach stałych, na przykład solą. Chłopaki na pewno polubią takie eksperymenty jak:

 1. "Lampa lawa". Około 2/3 szklanki powinno być wypełnione wodą, a reszta powinna być wypełniona olejem słonecznikowym. Dla jasności eksperymentu dodaj kilka kropli czerwonego barwnika spożywczego. Następnie powoli dodaj 1 łyżeczkę soli do tego pojemnika. Zobacz rezultat - otrzymasz jasną i piękną substancję przypominającą lawę.
 2. eksperymenty dla dzieci5
 3. "Kryształy soli". Te i inne podobne eksperymenty dla dzieci wymagają dla nich wystarczającej ilości czasu. Tymczasem wynik takich eksperymentów jest wart wysiłku. Przygotuj przesyconą solankę - nowa porcja soli nie powinna już w niej rozpuszczać się. Następnie opuść drut z pętlą na jednym końcu i umieść pojemnik w ciepłym miejscu. Po kilku dniach na drucie zauważysz piękne kryształki soli.
doświadczenia dla dzieci6

Eksperymenty z napojami dla dzieci

Nie mniej spektakularnych eksperymentów dla dzieci można zrobić z sody oczyszczonej, na przykład "Wulkan". Umieść małą plastikową butelkę na stole i uformuj wokół niej wulkan z gliny lub piasku. Wlać 2 łyżki sody do pojemnika, dodać około 50-70 ml ciepłej wody, kilka kropli czerwonego barwnika spożywczego, a na samym końcu - ćwierć szklanki octu. W twoich oczach pojawi się prawdziwa erupcja wulkanu, a dziecko będzie zachwycone.

przeżycia dla dzieci7

Inne eksperymenty dla dzieci z sodą oczyszczoną można zbudować na podstawie właściwości tej substancji w celu wykrystalizowania. Aby otrzymać kryształy, możesz użyć tej samej metody, co w przypadku soli. Aby to zrobić, należy przygotować gęsty roztwór sody, w którym substancja nie rozpuszcza się, a następnie umieścić metalowy drut lub inny przedmiot i pozostawić go na kilka dni w ciepłym miejscu. Rezultat nie nadejdzie długo.

przeżycia dla dzieci8

Eksperymenty z balonami dla dzieci

Często eksperymenty i eksperymenty dla dzieci są powiązane z różnymi właściwościami balonów, takimi jak:

 1. "Spójrz, on nie pęka!". Napełnij balon i posmaruj go obficie płynem do mycia naczyń u góry iu dołu dokładnie w środku. Ostry ruch ręki, przebija piłkę drewnianą spódnicą dokładnie w tych miejscach, a zobaczysz, że pozostaje nienaruszona.
 2. przeżycia dla dzieci9
 3. "Odporność ogniowa". Zapal świeczkę i połóż ją na stole. Następnie napełnij balon i zbliż go do płomienia. Przekonasz się, że szybko pęknie. Wlej wodę do kolejnej kuli, zwiąż ją i trzymaj nad świecą. Po chwili zauważysz, że piłka stała się ogniotrwała i spokojnie wytrzymuje płomień.
przeżycia dla dzieci10

Eksperymenty z jajami dla dzieci

Niektóre ciekawe doświadczenia z dziećmi można wykonać za pomocą kurzych jaj, na przykład:

 1. "To nie toną". Wlej czystą wodę do szklanki i włóż do niej jajko kurze. Opada na dno. Następnie usuń przedmiot i rozpuść 4-5 łyżek soli w płynie, a następnie umieść go ponownie. Zobaczysz, że jajko pozostało na powierzchni wody.
 2. doświadczenia dla dzieci11
 3. "Jajko z fryzurą." Nie wszystkie eksperymenty dla dzieci są przeprowadzane bardzo szybko, niektóre eksperymenty trzeba będzie spędzić kilka dni. Z surowego jajka usuń zawartość i wypełnij ją wacikiem. Osadź muszlę w tubie z papierem toaletowym, zalej nią lucerny i obficie polej wodą. Połóż to na oknie, a po około 3 dniach zauważysz, że twoje włosy zaczęły rosnąć "włosy".
doświadczenia dla dzieci12

Eksperymenty z cytryną dla dzieci

Wszystko może być użyte do eksperymentów. Osobna uwaga warta jest również interesujących eksperymentów z cytryną, na przykład:

 1. "Tajne pisanie". Wyciśnij sok z całej cytryny, włóż do niego pędzel i napisz na nim słowa na papierze. Niech sekretna wiadomość wyschnie. Arkusz papieru będzie absolutnie czysty, ale jeśli trzymasz go za żelazko, wszystkie słowa natychmiast się pojawią!
 2. doświadczenia dla dzieci13
 3. "Bateria". Dokładnie umyć i wytrzeć cytrynę. Weź 2 kawałki drutu miedzianego o długości 10 cm i zdejmij. Włóż żelazny zacisk do cytryny i przykręć jeden z przewodów do niego, a drugi włóż do cytrusów w odległości 1-1,5 cm od zacisku. 2 wolne końce kawałków miedzi krótko przyczepiają się do styków żarówki, a zobaczysz, że się świeci!
doświadczenia dla dzieci14

Eksperymenty z farbami dla dzieci

Wszystkie dzieci uwielbiają rysować, ale bardziej interesujące będą dla nich ciekawe eksperymenty z kolorami. Wypróbuj jedno z następujących eksperymentów:

 1. "Kolorowe krople". Weź kilka małych jednorazowych kubków, w każdym z nich umieść 2 krople kleju BF i 2 krople farby akrylowej o określonym kolorze. Dokładnie wymieszaj składniki. Wlać dużą ilość wody do miski lub innego pojemnego pojemnika. Na przemian umieść w kolorowych kroplach wody, a zobaczysz, że przyciągają się do siebie, tworząc jasne, wielokolorowe plamki.
 2. doświadczenia dla dzieci15
 3. "Morze martwi się raz." Weź pustą butelkę i napełnij ją do połowy wodą. Dodaj kilka kropli barwnika, a następnie wlej około 1/4 objętości oleju słonecznikowego. Zamknij butelkę i połóż ją na boku. Przesuń go w różnych kierunkach, a zobaczysz, że na powierzchni płynnych fal powstają, przypominające burzę.
doświadczenia dla dzieci 16