Nieformalny przywódca to osoba w zespole, która wywiera wielki wpływ na innych, niezależnie od pozycji, jaką zajmuje. Z różnych powodów, którymi mogą być wiek, doświadczenie, charyzma, można go uszanować w zespole. Nieformalny przywódca w organizacji może być różnego rodzaju, az tego wynika albo dobrze, albo wręcz przeciwnie, szkodzi.

Nieformalny lider zespołu

Nieformalny przywódca ma z reguły specjalną charyzmę, jest atrakcyjny dla ludzi i jest osobowością magnetyczną. Chcą być wokół niego ze względu na jego cechy osobiste, dlaczego odpowiedź na pytanie, jak zostać nieformalnym przywódcą, jest dość skomplikowana. Tendencja do przywództwa - lub istnieje, lub nie jest, oczywiście, można rozwinąć niektóre umiejętności, ale nadal w większości przypadków rodzą się przywódcy.

Z reguły nieformalny przywódca wie, jak zadowolić ludzi - ale jednocześnie nie jest to jego ostateczny cel. I tylko środek do realizacji własnych ambicji. W tym samym czasie człowiek musi utrzymywać dokładnie falę pozytywną, unikając otwartej dominacji lub pochlebstwa.

Nieformalny lider - przykład

Praca z nieformalnymi przywódcami czasami napotyka na szereg przeszkód, dlatego też menedżerowie zwykle znajdują taką osobę. Podajemy prosty przykład tego, jak znaleźć taką osobę:

  • podczas spotkania, po opublikowaniu wiadomości, część zespołu patrzy na niego, aby zobaczyć jego reakcję;
  • często zwracają się do niego po radę i pomoc;
  • często udaje się do palarni z jedną lub drugą osobą;
  • wokół niego często formuje się okrąg, w którym odbywa się dyskusja o czymś.

Na przykładzie takich cech w jakimkolwiek kierownictwie zespołu jako formalnego lidera, łatwo jest rozpoznać nieformalne.

Rodzaje nieformalnych liderów

Istnieją różne rodzaje nieformalnych liderów, z których niektóre są przydatne dla zespołu, inne mogą poważnie zaszkodzić. Rozważ najczęstsze opcje:

  1. Lider emocjonalny. Osoba, która jest przytłoczona pomysłami, potrafi mówić o wszystkim ciekawie i inspirować. Ma dar perswazji, ale od krytyków łatwo się poddaje. Taka osoba jest zwykle samolubna i jest "człowiekiem nastroju". Taka osoba kieruje się snami i fantazjami, których nie zawsze jest gotów zrealizować lub po prostu nie wie, jak to zrobić.
  2. Organizator Organizator potrafi planować, wie, kto powinien być zaangażowany w pracę, komu powierzyć to, co, czas się liczy. Jednak taka osoba może mieć problemy z charyzmą, ekspresją. Jeśli dana osoba jest emocjonalna rodzaje nieformalnych liderów poza sytuacją, powoduje alienację u ludzi. Pomimo tego, że idee takiej osoby są naprawdę dobre, ma on niewielkie możliwości przyciągania ich do innych ludzi.
  3. Anty-lider Taka osoba dość dokładnie dobiera słowa i jest w stanie wyrazić absolutnie każdą myśl. Nigdy nie boi się kłócić, ponieważ wie, że ma zawsze rację. Zwykle, jeśli taka osoba kłóci się ze swoimi przełożonymi i opuszcza pracę, prawie cały wydział zostawia za sobą. W rzeczywistości postawa rewolucyjna jest niczym innym jak metodą przyciągania uwagi powszechnej. Jest to osoba zdolna do zerwania nawet najbardziej przyjaznego kolektywu.

Oczywiście, nieformalne przywództwo osoby może być postrzegane z różnych perspektyw: dla menedżera może to być zarówno pomoc, jak i poważny problem, ponieważ ulubieniec zespołu może wpływać nie tylko na relacje międzyludzkie, ale także na cały proces pracy. Dlatego doświadczeni menedżerowie starają się zapobiec pojawieniu się takiej osoby w zespole lub wyeliminować ją na czas.