natn podczas ciąży Normalnie włókna mięśniowe szyjki macicy podczas ciąży są zamknięte w ciasnym pierścieniu, rozluźniając się stopniowo w miarę zbliżania się terminu porodu. W przypadku przedwczesnego zaostrzenia szyjka macicy zaczyna się skracać i otwierać. W takiej sytuacji mówią o rozwoju niewydolności szyjki macicy (ICN). Naruszenie to dotyczy około 1-9% kobiet w ciąży, w tym 15-40% z nich cierpi na nawykowe poronienie, tj. 2 lub więcej poprzednich ciąż zakończyło się poronieniem.

CI podczas ciąży prowadzi do rozszerzenia szyjki macicy, powodując wypadnięcie błony, która kończy się jej otwarciem. Ponadto, aktywność zawodowa, która prowadzi do późne poronienie lub przedwczesne porody.

Dlaczego występuje CI?

Główne przyczyny, które prowadzą do rozwoju CI w czasie ciąży to:

 • urazy szyjki macicy (łzy, urazy) podczas poprzednich porodów lub podczas sztucznej aborcji;
 • nieprawidłowości narządów rozrodczych;
 • zmiany funkcjonalne w dysplazji tkanki łącznej, hiperandrogenizm, niedobór hormonów płciowych;
 • IVF;
 • wiele płodów, wielowodzie, duże owoce.
Jakie są główne objawy NIH?

Objawy ICN w czasie ciąży są w większości przypadków ukryte, dlatego trudno jest niezależnie określić obecność choroby ciężarnej. Tak więc na początkowym etapie ciąży (1 trymestr) są całkowicie nieobecni. W przyszłości, z pozornie normalną obecną ciążą, kobiety w ciąży zauważają pojawianie się takich oznak CI:

 • pojawienie się niewielkiej ilości krwawienia;
 • pojawienie się wydzieliny śluzowej z pasmami krwi;
 • ból w okolicy lędźwiowej pleców i podbrzusza;
 • pojawienie się wrażenia "pęknięcia" w pochwie.

Jednak w większości przypadków, jak już wspomniano, choroba przebiega bezobjawowo, a do rozpoznania ICN w czasie ciąży lekarz bada szyjkę macicy za pomocą luster, a także za pomocą aparatu USG.

Tak więc, podczas badania palpacyjnego kanału szyjki macicy, ginekolog może wykryć znaczące zmiękczenie, a także skrócenie długości szyjki macicy i otwarcie kanału, przez który widoczny jest pęcherz płodowy. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku kobiet w wieku pierwotnym zewnętrzna część gardła może być zamknięta, diagnozę potwierdza ultrasonografia za pomocą czujnika dopochwowego. Uwzględniane są następujące kryteria:

 1. Długość szyjki macicy. W wieku 24-28 tygodni wynosi ona 35-45 mm, a po 32 tygodniach ciąży - 30-35. Jeśli po 20-30 tygodniach jego długość jest mniejsza niż 25 mm, wtedy mówią o rozwoju ICN.
 2. Obecność otworu w kształcie litery V wewnętrznego os.
Jak przeprowadzić leczenie ICN?

W sumie istnieją 2 sposoby leczenia ICN w czasie ciąży:

 • Chirurgia;
 • konserwatywny.

Pierwszym z nich jest szycie szyjkowej części macicy. W tym przypadku, mechanicznie zwężając wewnętrzne gardło macicy i szyjąc zewnętrzną, objawy ciąży co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego. Czas takiej operacji ustalany jest indywidualnie, ale aby uniknąć progresji procesu, lekarze próbują wykonać operację do 17 tygodni, jeśli naruszenie wykryje się na początku ciąży, ale nie później niż 28 tygodni.

Konserwatywny sposób to instalacja Pessary położnicze (Pierścień Meyera). Ten rodzaj urządzenia redystrybuuje ciężar płodu i pomaga utrzymać go w szyjce macicy. Instalacja pessara jest skuteczna tylko w przypadkach podejrzenia ICN lub na wczesnym etapie. W przypadku poważnych objawów metoda ta jest stosowana raczej jako pomocnicza.