W medycynie ludowej właściwości nadtlenku wodoru stosuje się w celach terapeutycznych w wielu chorobach, a nie tylko jako czynnik zewnętrzny. Znalazła jej zastosowanie w domowej kosmetologii. Następnie rozważ cechy tego uniwersalnego narzędzia.

Właściwości lecznicze nadtlenku wodoru stosowane zewnętrznie

Oficjalna medycyna rozpoznaje nadtlenek wodoru wyłącznie jako zewnętrzny środek hemostatyczny i antyseptyczny.

Służy do leczenia różnych drobnych urazów skóry, do wstępnego oczyszczania głębokich ran i owrzodzeń, do moczenia opatrunków przyczepionych do powierzchni rany.

Uważa się, że terapeutyczne właściwości nadtlenku wodoru pomagają w niektórych chorobach skóry (w szczególności w łuszczycy i infekcjach grzybiczych skóry), jeśli stosujesz kompresy, aplikowane przez 1-2 godziny. Takie kompresy są również powszechne w zmiękczaniu grzybowej płytki paznokcia.

Innym obszarem stosowania leku jest stomatologia i choroby laryngologiczne. Nadtlenek wodoru jest częścią specjalnych narzędzi przeznaczonych do wybielania zębów (stosowanych wyłącznie przez profesjonalnych dentystów ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów), niektórych wybielających past do zębów, a także kropli do uszu w leczeniu zapalenia ucha.

W domu używa się go do gardła z bólem gardła, jamy ustnej w obecności zapalenia, do wkraplania lub wkładania tamponów do nosa na zapalenie zatok i krwawienia z nosa, do douching w niektórych chorobach ginekologicznych.

Chociaż nie ma żadnych przeciwwskazań do zewnętrznego stosowania nadtlenku wodoru, a takie stosowanie leku jest uzasadnione właściwościami leczniczymi, jednak nie jest to zalecane i wymaga dużej staranności. Można stosować tylko rozcieńczony środek farmaceutyczny zawierający nadtlenek (rozcieńczony do stężenia 1% lub mniej) i niezbyt często, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko poważnego chemicznego poparzenia błony śluzowej.

Właściwości terapeutyczne nadtlenku wodoru przy podawaniu doustnym

Niedawno, spożycie nadtlenku wodoru zyskało popularność, zgodnie z metodą Neumyvakina . Rozwodniony nadtlenek jest zalecany do podjęcia, zaczynając od 1 kropli, i stopniowo doprowadzając ilość do 10 kropli na odbiór, a następnie w odwrotnej kolejności, zmniejszając liczbę kropli. Ponadto istnieją schematy kilka razy dziennie, ale nie więcej niż 30 kropli dziennie. Niektóre źródła twierdzą, że takie leczenie zwiększa odporność, poprawia dopływ tlenu do tkanek i zapewnia znaczną poprawę w prawie wszystkich chorobach ( miażdżyca , rak itp.).

Oficjalna medycyna nie uznaje takiego leczenia. Co więcej, lekarze twierdzą, że może to być niebezpieczne, powodować oparzenia chemiczne, a także ma negatywny wpływ na kondycję mięśnia sercowego.

Zastosowanie nadtlenku wodoru w kosmetologii

W celach kosmetycznych, zarówno na twarz, jak i na włosy, nadtlenek wodoru nie jest stosowany ze względu na jego właściwości lecznicze, ale dlatego Właściwości nadtlenku wodoru do celów leczniczych Ma zauważalne działanie wybielające i rozjaśniające. Ale ponieważ ten efekt jest oparty na utlenianiu, może mieć szkodliwy wpływ na tkankę.

W przypadku stosowania nadtlenku w celu rozjaśnienia włosów, przy niewłaściwym podejściu do zabiegu istnieje wysokie ryzyko poparzenia włosów. Jednak nadtlenek wodoru, jako środek utleniający, znajduje się w większości farb przeznaczonych do trwałego rozjaśniania włosów.

W przypadku twarzy nadtlenek często stosuje się w mieszaninie z amoniakiem (4 krople każdego środka w mieszaninie z pianką do golenia, nakłada się na twarz przez 10-15 minut) w celu wybielenia skóry i wymieszania piegów. Metoda jest dość skuteczna, chociaż przy częstym stosowaniu i na wrażliwej skórze może prowadzić do poparzeń.