Czasami fobie są mylone ze strachem, nie myśląc, że te słowa nie są synonimem tej samej koncepcji. A powody ich pojawienia się są zupełnie inne. Podstawa do pojawienia się fobii leży głęboko w podświadomości i trudno jest się jej pozbyć. Uświadamia sobie, że czasami doświadcza nierozsądnego strachu, ale nie zdaje sobie sprawy, dlaczego.

Innymi słowy, fobie ludzkie mają silne obsesyjne lęki. Występują one w określonych sytuacjach, a osoba nie jest w stanie ich logicznie uzasadnić, są one nieracjonalne. Fobie są dość powszechne we współczesnym społeczeństwie. Ludzie boją się węży, publicznych wystąpień, psów, zamkniętych lub otwartych przestrzeni. Jest nawet eufobia, czyli lęk przed otrzymaniem dobrych wiadomości.

Objawy fobii obejmują te, gdy osoba aktywnie unika pewnych sytuacji, przedmiotów, podczas kontaktów, z którymi odczuwa dyskomfort, lęk lub lęk. Objawy obsesyjnego lęku objawiają się niemal natychmiast, często od razu wpada w panikę, puls przyspiesza, krew i ciśnienie tętnicze rośnie, głowa może zacząć się obracać, aw niektórych przypadkach dana osoba może nawet stracić przytomność.

Inne objawy fobii mogą również obejmować:

 • skurcze w gardle, mogą pojawić się wszelkie oznaki uduszenia;
 • ciało wydaje się być obcym, osoba przestaje go posiadać, możliwe są niekontrolowane reakcje;
 • stres fizyczny;
 • wymioty;
 • utrata kontroli nad sytuacją i nad sobą, histerycy.

Czym są fobie?

Fobie są podzielone na typy w zależności od przedmiotu, przedmiotu lęku przed osobą:

 1. Strach przed przestrzenią. Do tej grupy należą fobie klaustrofobię (lęk przestrzeni), zamkniętych agorafobia (przeciwnie - lęk otwartych przestrzeni).
 2. Fobia społeczna - obawy związane z życiem społecznym, publicznym, takie jak lęk przed ludźmi, lęk przed rumieńcem, lęk przed wystąpieniami publicznymi i innymi. Obejmuje to także ten typ fobii, jak strach przed utratą bliskiej osoby.
 3. Trzecia grupa - nosofobia - różnego rodzaju obawy związane z chorobami, na przykład strach przed rakiem, psychofobia - lęk przed zaburzeniami psychicznymi.
 4. Kontrastowe fobie. Należą do nich na przykład obawa głośnego przeklinania w miejscu publicznym.
 5. Thanatophobia - lęk przed śmiercią.
 6. Fobie związane ze strachem przed krzywdzeniem siebie lub bliskich osób.
 7. Różne obawy zwierząt.
 8. I na koniec, fobofobia to strach przed samym strachem.

Leczenie fobii

W rzeczywistości około 10% światowej populacji podlega fobii. Na przykład w USA głównymi ofiarami są kobiety, a nie mężczyźni. Samo poradzenie sobie z tym problemem jest prawie niemożliwe, więc jeśli wystąpią objawy obsesyjnego lęku, należy skontaktować się ze specjalistą. Z reguły główne opcje leczenia fobii to narkotyki i psychoterapia.

 1. Leczenie farmakologiczne. Leczenie fobii Leki psychotropowe, które blokują rozpad serotoniny, przypisuje się pacjentowi. W ten sposób utrzymują serotoninę w mózgu, co pomaga zwalczać depresję powstającą na tle fobii. Efekt tego zabiegu wynosi około 50-60%, ponadto nie wolno zapominać o efektach ubocznych leków psychotropowych i możliwości przyzwyczajenia się do nich.
 2. Psychoterapia. Treat fobie człowieka są zaangażowane w różne formy psychoterapii, ale jest to fobia jest uważany za najbardziej trudne do wyleczenia i wymagają szczególnej uwagi do niego. Terapia zajmuje z reguły dość długi okres, ponieważ dla jej sukcesu przede wszystkim należy zidentyfikować przyczynę lęku.