Jak nauczyć dziecko spać w swoim łóżeczku Nasze matki nie znały takiego problemu, jak zmusić dziecko do spania w łóżeczku, ponieważ zostały umieszczone oddzielnie od samego urodzenia. Zostało to uznane za niewątpliwie poprawne. Karmienie dziecka na zegar przyczynił się do tej tradycji, ponieważ nigdy nie przyszło do głowy, aby dać piersi, gdy tylko dziecko dało sygnał.

W rezultacie większość dzieci była karmiona przez krótki czas, ponieważ przerwy trzy- i sześciogodzinne, w dzień iw nocy, nie miały najlepszego wpływu na ilość mleka. Ale to nie było konieczne, ponieważ znakomita sowiecka mieszanka "Dziecko" została umieszczona jako najbardziej przydatna żywność dla niemowlęcia.

Czasy się zmieniły, a matki nauczyły się, że długoterminowe, skuteczne karmienie, które jest bardzo korzystne dla zdrowia i rozwoju dziecka, jest nierozłączne ze spaniem razem. I nie tylko ze względu na udaną laktację jest zalecane. wspólny sen mama i dziecko. Kiedy dziecko odczuwa matczyne ciepło prawie 24 godziny na dobę, staje się szczęśliwe i pewne siebie, a mama ma szansę na lepszy sen. Znacznie gorzej byłoby, gdyby kilka razy w ciągu dnia wstawała do dziecka, karmiła go, a potem wracała do łóżeczka, słuchając jego wołania.

Ale przychodzi czas, kiedy mama i dziecko muszą spać oddzielnie dla wygody i wygody obu. Karmienie odbywa się bezpiecznie, a dziecko nie potrzebuje już tak bliskiego i stałego kontaktu z matką. Ale w praktyce okazuje się, że nie jest łatwo usunąć dziecko, nie tylko w oddzielnym pokoju, ale nawet we własnym łóżku. Aby zrozumieć, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, musisz wiedzieć, kiedy to zrobić, aby nie zaszkodzić wrażliwej psychice dziecka.

Najlepszy wiek na oddzielny sen

Zdecydowaliśmy więc, że dziecko może spać z rodzicami, gdy jest karmione piersią. Jeśli dziecko jest sztuczną osobą, nie ma sensu umieszczać go na łóżku, ponieważ w nocy takie dzieci mają przerwę w odżywianiu w wieku 1 miesiąca i spokojnie to znoszą.

Nawet jeśli pozwoliłeś, aby sztuczne dziecko spało w łóżku rodziców, przeniesienie go do przedszkola w wieku 1-2 miesięcy nie jest trudne, ale z czasem, gdy nie zostanie to zrobione na czas, pojawi się problem, jak ułożyć dziecko do spania w swoim łóżku .

Możliwe jest przeniesienie dziecka do osobnego łóżka po zakończeniu karmienia piersią, ale należy to robić stopniowo, ponieważ im dziecko staje się starsze, tym trudniej mu się przystosować do innowacji. Wiek półtora roku jest optymalny, ponieważ dwa lub trzy lata będą znacznie trudniejsze, a rodzicom zapewnione są także nieprzespane noce.

Chytre sztuczki

Wiele matek jest zakłopotanych, nie rozumiejąc, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku. Ale faktem jest, że jest to absolutnie niemożliwe, aby to zrobić siłą, i nie jest to skuteczne:

  • umieszczając dziecko w łóżeczku, musisz tam być, opowiedzieć bajkę lub śpiewać kołysanki, dopóki nie zasypia;
  • Wieczorne rytuały przynoszą dobre rezultaty - kąpiel, lalki, a następnie samo dziecko. Dobrze, gdy dziecko ma miękką ulubioną zabawkę, z którą nie będzie tak samotny w swoim łóżeczku;
  • Ciekawa metoda, gdy łóżko dziecięce każdego dnia jest odstawiane dalej od rodzica, dosłownie o jeden centymetr, zapewniając, że dystans stopniowo rośnie. Tak więc po miesiącu możesz spróbować przenieść dziecko do swojej sypialni;
  • Pomaga dużo w nauce przed snem. Przy jego pomocy zasypianie zostanie przeprowadzone pozytywnie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu bajka;
  • Jak ułożyć dziecko do spania w łóżeczku naprawa w pokoju dziecinnym, tapety z ulubionymi bohaterami kreskówek, piękna pościel dla dzieci - wszystko to sprawia, że ​​dziecko czuje się pewnie, że jest już duże i może spać na swoim łóżku.

Bez względu na to, jakie metody są zaangażowane w nauczanie dziecka przy łóżku, nie zapominaj, że najważniejszą rzeczą w tej kwestii jest spójność. W końcu, jeśli wczoraj powiedziałeś dziecku, że jest już duży i powinno spać osobno, to dziś nie możesz złamać zasady i zabrać ją z powrotem do łóżka. Kategorycznie niepożądane jest przeniesienie dziecka na oddzielne łóżko, gdy jest chory, zęby są rozcięte lub rodzina lub inne ważne wydarzenie wisi w rodzinie.