Jednym z wielkich życzeń rodziców jest marzenie, że ich dzieci nigdy nie dorastają. Ale każda osoba staje się dorosła i, naturalnie, niezależna. Niepodległość od rodziców przychodzi stopniowo. Po pierwsze, dziecko uczy się siadać, czołgać się, chodzić, biegać. Później dziecko wie, jak używać sztućców, ubrań, dbać o siebie. Wtedy dziecko nauczy się rozwiązywać problemy domowe i życiowe. Jednak niektóre dzieci nie spieszą się do wykonywania działań, które wydają się opanować. Główną przyczyną tego zachowania są sami rodzice. Jak często oszczędzać czas, mama postanawia postawić dziecko na spacer własnymi rękami. Ten sam przykład to sytuacja, w której dorośli nie dają łyżce jednorocznego dziecka do samodzielnego jedzenia, nie chcąc myć brudnych rzeczy i stołu. A następnie, w starszym wieku, podejmowanie decyzji spadnie również na ramiona rodziców. Dorastając bez inicjatywy, takie dziecko raczej nie odniesie sukcesu. Dlatego jeśli zależy ci na przyszłości swojego ukochanego potomstwa, ważne jest, aby nadrobić zaległości i podjąć wysiłek.

Jak zaszczepić w dziecku niezależność: niezbędne umiejętności

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało się zdolne do inicjatywy i nie lękało się własnych błędów, weź pod uwagę fakt, że rozwój niezależności u dzieci powinien nastąpić od wczesnego dzieciństwa, czyli od wieku jednego roku. Wtedy to szczeniak uczy się jeść własną ręką. Dorośli powinni rozumieć, że wszystkie umiejętności samoobsługowe nie występują samodzielnie w dziecku. Dzieciak uczy się ich, naśladując ludzi wokół siebie. Aby wszystko działało poprawnie, rodzice powinni wysłać okruchy, aby pomóc i pobudzić go. Ponadto, mając półtora roku życia, możesz nauczyć dziecko samodzielnego przebierania się. Ale bądź powściągliwy i cierpliwy, nie podnoś głosu i nie besztaj okruchów za niepoprawnie zapięte guziki. Trenuj swoje dziecko w formie gier na czas wolny, takich jak lalki lub pluszowe zabawki. A co by nie zadziałało, gdy się spieszysz, dlatego też ubierz dziecko, próbuj wydostać się 10 minut wcześniej.

Od dwóch lat, gdy dziecko zademonstruje swoją niezależność, co zwykle przejawia się w poczuciu posiadania jego zabawek, ubrań i sztućców, naucz go sprzątać pokój z rozproszonymi rzeczami. Podniesie to odpowiedzialność - ważny element niezależności.

Jak podnieść niezależność dziecka: dać mu prawo wyboru

Uwaga na opinię i pragnienie dziecka pozwoli teraz ukochanemu dziecku podejmować decyzje w trudnym dorosłym życiu i nie ulegać trudnościom. Twoje dziecko stanie się niezależne, zgodzisz się, że jest to bardzo przydatna cecha. Zacznij od małej, na przykład, zapytaj go, jaki rodzaj owsianki wolałby zjeść na śniadanie lub jakiego rodzaju owoc - jabłko lub banan - na popołudniową przekąskę. Kiedy dziecko dorasta, słuchaj jego pragnień w wyborze ubrań. Zapytaj go, jakie majtki lub spódnicę chciałby dziś założyć. I niech dziecko wybierze pozostałe szczegóły szafy pod ścisłym nadzorem: to również rozwinie poczucie stylu. Kupując przedmioty dla dziecka, nie zapomnij się z nim skonsultować. Oczywiście we wszystkim musi być pewna miara. Dlatego jeśli wybór dziecka spadnie na bluzkę, której koszt będzie kosztowny dla budżetu rodzinnego, wyjaśnij wysoki koszt rzeczy. Uwierzcie mi, to przyniesie korzyści rozwojowi niezależności od waszych dzieci.

jak podnieść niezależność dziecka Posłuchaj opinii dziecka na pozór co najmniej drobiazgu - gdzie iść na spacer, jaką książkę przeczytać w nocy, jak zapakować włosy.

Pamiętaj, aby stosować takie metody wspierania autonomii u dzieci jako zachętę i pochwałę. Są one niezbędne dla małych ludzi, nawet w przypadku porażki. Stymuluj dziecko małymi nagrodami, miłymi słowami. Jednak nie zmuszaj dziecka do działania wbrew woli, aby nie spowodować odrzucenia.

A co najważniejsze - ożywić niezależność u dziecka z własnym pozytywnym przykładem, ponieważ wiadomo, że dzieci są przede wszystkim ukierunkowane na dorosłych.