Zdarza się, że buty kupione w sklepie nagle stają się małe. Często jest to wina naszej beztroski, pośpiechu, efektu pierwszego wrażenia.

Czy można rozciągać gumowe buty?

Jeśli nie ma możliwości oddania butów lub zmiany ich na większe, nie powinieneś rozpaczać na raz. Praktycznie każdy materiał może być trochę za mały. Dotyczy to również gumowych butów, jednak guma - w naszym nowoczesnym sensie. Prawdziwa guma jest wytrzymałym materiałem, który zapobiega odkształceniom, ale właśnie z tego są wykonane nowoczesne gumowe buty - polichlorek winylu - dość podatny na rozciąganie.

Buty gumowe można rozciągać, ale tylko wtedy, gdy są wykonane z polichlorku winylu. Przed przystąpieniem do działania należy ustalić, z jakiego materiału pochodzą. Aby to zrobić, musisz wziąć grubą igłę, podgrzać ją w ogniu i dotknąć krawędzi buta, jeśli materiał zacznie się topić, wtedy jest to polichlorek winylu i istnieje duża szansa, aby dopasować buty do swojego rozmiaru.

Jak rozciągnąć gumowe buty w domu?

Istnieje kilka sposobów na rozciąganie gumowych butów:

  1. Podgrzać wodę do 70-80 stopni i wlać do butów. W tej temperaturze PVC zmiękcza. Pozostaw wodę w butach przez około pół godziny, następnie wylej, załóż grube skarpetki, załóż mokre ciepłe buty i chodź wokół nich przez kilka godzin. Polichlorek winylu powinien przyjąć nową formę i po schłodzeniu pozostać w tej samej pozycji.
  2. Jeśli nie wiesz, jak rozciąć szczyty gumowych butów, to doświadczeni rzemieślnicy zalecają stosowanie specjalnego rozciągania, którego efekt będzie się zwiększał, jeśli trzymasz gumowe buty nad gorącą parą.