Stały pomiar podstawowej temperatury pomaga kobietom przewidywać ciążę, aby uniknąć niechcianego poczęcia. Lekarze na tym wskaźniku mogą wysnuć wniosek o działaniu układu rozrodczego. Rozważmy manipulację bardziej szczegółowo i dowiedzmy się: jak zmierzyć temperaturę podstawową, czego to wymaga i jakie zasady istnieją.

Jaka jest podstawowa temperatura?

Termin "temperatura podstawowa" jest używany do oznaczania indeksu temperatury, którego wartości są mierzone w odbytnicy, pochwie lub jamie ustnej. Pomiary są przeprowadzane w spoczynku. Uzyskane wartości umożliwiają pośrednią ocenę stanu układu rozrodczego i jego funkcjonowania. Często za pomocą tych pomiarów kobiety ustalają korzystny okres dla poczęcia. Uwzględnia to podstawowe fazy temperatury, które odpowiadają okresom cyklu miesiączkowego.

Dlaczego mierzyć temperaturę podstawową?

Często określana jest podstawowa temperatura kobiety w celu ustalenia procesu owulacji w ciele. Owulacja - wyjście dojrzałego jaja do jamy brzusznej w celu dalszego zapłodnienia. Dowiedziawszy się, kiedy proces ten odbywa się w ciele, kobieta może zaplanować ciążę, lub wręcz przeciwnie - unikać jej, wyłączając płeć w okresie owulacji.

Ponadto, podstawowe wartości temperatury dziewcząt mogą ocenić początek ciąży. Wiadomo, że po pomyślnym zapoczątkowaniu wartości tego parametru wzrastają, co jest zauważalne na podstawie wykresu temperatury podstawowej. Jest budowany poprzez wpisanie wartości do specjalnego pamiętnika, który nie jest utrzymywany przez długi czas.

Podstawowa temperatura owulacji

Zwiększając wartości tego wskaźnika, kobiety mogą oceniać uwalnianie jaja z pęcherzyka. Podstawowa temperatura wzrasta wraz z owulacją. Ten proces odbywa się około połowy cyklu, 14 przed nadchodzącym miesięcznikiem. Podstawowa temperatura po owulacji przez 3 kolejne dni utrzymywana jest na poziomie 37,1-37,3 stopni. Cała pierwsza faza, przed owulacją, ten parametr waha się między 36,0-36,6.

W niektórych przypadkach, w przeddzień owulacji, kobiety mogą odnotować niewielki spadek temperatury o 0,1-0,2 stopnia. Ginekolodzy określają to zjawisko jako "więdnięcie" temperatury podstawowej, co wyraźnie widać na wykresie. Zmniejszenie następuje, jako reakcja organizmu na wzrost stężenia hormonu luteinizującego we krwi, co powoduje uwolnienie jaja z pęcherzyka. Samo zjawisko trwa krótko, więc niektóre kobiety mogą tego nie naprawiać.

фазы базальной температуры

Podstawowa temperatura dla ciąży

Regularny pomiar tego wskaźnika i utrzymywanie harmonogramu, pomaga zdiagnozować ciążę na samym początku. Podstawowa temperatura podczas ciąży we wczesnych stadiach ustala się na poziomie 37.0-37,3 stopni. Jeśli nie ma nawożenia, kobieta zauważa stopniowy spadek tego parametru 3 dni po owulacji, a do czasu menstruacji temperatura podstawowa wynosi 36,6-36,7. Początkowi ciąży towarzyszy wzrost poziomu progesteronu we krwi, który utrzymuje podwyższoną temperaturę podstawową.

Jak mierzyć temperaturę podstawową?

Podstawową temperaturę należy mierzyć rano. Ważne jest, aby zachować spokój - lekarze zalecają wykonanie procedury leżenia w łóżku. Aby przeprowadzić pomiar, końcówkę termometru wstrzykuje się do odbytu na głębokość co najmniej 4 cm, procedura powinna trwać nie krócej niż 5-7 minut. Po chwili ostrożnie wyjmij termometr, ustal wartości. Końcówkę przeciera się wilgotną ściereczką, porzuca i umieszcza w pudełku do przechowywania.

Termometr do pomiaru BT

Pomiar ginekologów BT zaleca ciągłe prowadzenie jednego termometru. Lepiej jest używać elektronicznego termometru. To urządzenie jest mniej podatne na czynniki zewnętrzne, nie reaguje na zmieniające się warunki. Przy stosowaniu rtęci nie wolno brać termometru za końcówką z rtęcią, ponieważ może to zniekształcić wynik. Ta sama procedura pomiaru trwa 7-10 minut lub do momentu pojawienia się sygnału dźwiękowego podczas korzystania z termometru elektronicznego.

Zasady pomiaru BT

Przed pomiarem temperatury podstawowej w celu określenia czasu owulacja w ciele kobieta musi przygotować się z góry na zabieg. Termometr powinien być umieszczony wieczorem na nocnym stoliku, aby nie wstać. Rozpocznij pomiar pierwszego dnia cyklu i utrzymuj je ciągle, nawet w okresach. Ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

  1. Nie należy wykonywać pomiarów podczas odbierania hormonalne środki antykoncepcyjne , środki uspokajające.
  2. Zabieg należy wykonywać codziennie rano, bez wstawania zaraz po przebudzeniu bez mówienia.
  3. Manipulacja odbywa się w tym samym czasie.
  4. Aby uzyskać dokładny wskaźnik, przed pomiarem temperatury podstawowej konieczne jest, aby organizm był w stanie spoczynku co najmniej 3 godziny (sen).

Jaka powinna być podstawowa temperatura?

Po zrozumieniu, jak poprawnie zmierzyć temperaturę podstawową, należy podać jej normalne wartości. Mówiąc o takim wskaźniku, jakim jest temperatura podstawowa, której norma zależy od fazy cyklu, warto zauważyć, że dokładne wartości można uzyskać tylko wtedy, gdy spełnione są warunki wskazane powyżej. Zmiana parametru podczas cyklu miesiączkowego przebiega następująco:

  • od 1 dnia do końca miesiąca - temperatura spada z 37,0 do 36,6-36,5;
  • po menstruacji i do momentu owulacji - zmienia się od 36,6 do 36,3 stopnia;
  • w momencie owulacji - 37,1-37,3.
базальная температура при овуляции

Podstawowa tabela temperatur z przykładami i dekodowaniem

Dla jasności rozważ normalny wykres. Wyraźnie pokazuje on stopniowy spadek wskaźnika od momentu menstruacji do owulacji, przy której następuje wzrost. W przypadku braku zapłodnienia zaczynają się niszczące procesy w jaju i następuje ich śmierć. Towarzyszy temu spadek wskaźnika, który można zauważyć na wykresie. Podstawowa temperatura na dzień przed miesiącem pozostaje podwyższona.

Podstawowa tabela temperatur z przykładami i dekodowaniem

Wykres podstawowa temperatura podczas ciąży charakteryzuje się obecnością zwiększonych wartości tego wskaźnika. Zwykle w tej chwili jest ustawiony na 37,1-37,4 stopni. Warto zauważyć, że podstawowa temperatura podczas ciąży, przed opóźnieniem nadal utrzymuje się powyżej 37. Jest to spowodowane wzrostem hormonu progesteronu. Spadek wartości podczas procesu ciąży może wskazywać na zmniejszenie jej stężenia, dlatego istnieje ryzyko aborcji. Podstawowa temperatura 37 jest granicznym wariantem normy.

Podstawowa tabela temperatur dla ciąży