Jak zrobić małe uzi miednicy Potrzeba ultradźwiękowej diagnostyki narządów miednicy może wystąpić w różnych sytuacjach. Wiele kobiet, które nie są jeszcze zaznajomione z tą procedurą, jest bardzo zmartwionych i wierzy, że może powodować bolesne i nieprzyjemne doznania. W tym artykule postaramy się zrozumieć, w jaki sposób wykonuje się ultradźwięki narządów miednicy i co czuje pacjent podczas tej procedury.

W jaki sposób wykonuje się USG miednicy u kobiet?

Ultradźwięki miednicy u kobiet wykonuje się w taki sposób jak przezpochwowe i przezbrzuszne. W pierwszym przypadku pacjent musi całkowicie rozebrać się, od pasa w dół iw dół, i położyć się na kanapie, zginając obie nogi w kolanach. Następnie lekarz wprowadza do pochwy dziewczynki lub kobiety specjalny przetwornik, którego średnica wynosi około 3 centymetrów.

Przed użyciem urządzenie musi zawsze nosić jednorazową prezerwatywę do ultrasonografii przezpochwowej w celu przestrzegania niezbędnych środków higieny, a następnie nanieść niewielką ilość specjalnego żelu przeznaczonego do poprawy przewodnictwa fali dźwiękowej.

Transdominalna diagnostyka ultrasonograficzna wykonywana jest przez zewnętrzną powierzchnię jamy brzusznej, dzięki czemu pacjent nie musi się rozbierać całkowicie. Jest to wygodne, aby usiąść na kanapie i odsłonić dolną część brzucha, po czym diagnosta zastosuje do tego obszaru ciała specjalny czujnik z nałożonym na niego żelem.

W obu tych przypadkach lekarz ostrożnie porusza przetwornikiem lub czujnikiem w pożądanym kierunku, lekko naciskając brzuch lub wewnętrzną powierzchnię pochwy. W takim przypadku lekarz zobaczy wszystkie dane otrzymane na ekranie, a na podstawie tego obrazu oceni wyniki, wyciągnie konieczne wnioski i ustali diagnozę.

Ultradźwięki małej miednicy, prowadzone przez czujnik przezbrzuszny, są absolutnie bezbolesne. Drobny dyskomfort może wystąpić tylko wtedy, gdy pacjent ma ostre choroby zapalne. Kiedy przetwornik jest wkładany do pochwy, większość dziewcząt również nie doświadcza silnego bólu lub dyskomfortu, ale niektórzy pacjenci zauważają, że było to dla nich bardzo nieprzyjemne doświadczenie.

Jak przygotować się do USG miednicy w ginekologii?

Kobiety, które będą miały USG małej miednicy, mają pytania nie tylko o to, jak ta procedura jest przeprowadzana, ale także jak prawidłowo się do niej przygotować. Aby uzyskać dokładniejsze i zgodne z prawdą wyniki, należy przestrzegać określonych zaleceń, w szczególności:

  • 3-4 dni przed badaniem USG, nie korzystaj z diagnostyki rentgenowskiej przy użyciu baru. W przeciwnym razie USG należy odłożyć, ponieważ bar może znacząco zniekształcić wyniki;
  • uzi narządów miednicy jak do 2-3 dni przed zabiegiem należy wprowadzić zmiany w diecie - wykluczyć napoje alkoholowe i kwaśne mleczne, warzywa zawierające celuloza, rośliny strączkowe i chleb drożdżowy;
  • bezpośrednio w dniu USG jelita należy opróżnić w dowolny sposób;
  • Wreszcie, jeśli badania są prowadzone przezpochwowe metoda, konieczne jest opróżnienie i pęcherza. Jeśli lekarz używa czujnika przezbrzusznego, należy wypić 2-3 szklanki wody na pół godziny przed zabiegiem.