Oczywiście, wino domowe raczej nie będzie godne medalu na światowych zawodach, ale uzyskanie smacznego napoju, który jest przyjemny do picia w chłodne wieczory, jest całkiem możliwe. Na temat podstawowych sposobów wytwarzania wina z winogron w domu omówimy dalej.

Jak zrobić domowe wino z winogron?

Zanim przejdziemy bezpośrednio do konkretnych przepisów, spójrzmy na kilka prostych ogólnych zasad, które pomogą uzyskać najsmaczniejszy produkt bez kłopotów.

Pierwszym podstawowym czynnikiem będzie wybór właściwego odmiany winorośli . Wskazane jest stosowanie odmian o wysokiej zawartości cukru (np. Saperavi, Drużba, Rosinka) lub dodanie większej ilości cukru do kwaśnej Isabelli i Lydii.

Przed rozpoczęciem gotowania upewnij się, że przygotowałeś wszystkie niezbędne przybory. Przygotowanie polega na dokładnym umyciu, oparzeniu i wysuszeniu pojemnika w celu zapobieżenia rozwojowi patogennej mikroflory. Dla większej niezawodności pojemnik można dalej palić za pomocą siarki.

Winogrona do domowego wina zbierane po kilku słonecznych dniach. W tym czasie na winogronach zbiera się maksymalną ilość drożdży potrzebnych do procesu. Zwróć uwagę na fakt, że winogrona muszą dojrzeć wystarczająco, w przeciwnym razie ryzykujesz otrzymanie kwaśnego, niefermentowanego napoju.

Jak zrobić wino z winogron w domu?

Do przygotowania domowego wina nie powinieneś pamiętać konkretnych proporcji, wystarczy wiedzieć, że potrzeba około 1500-2000 g winogron na litr soku.

Składniki:

  • winogrona - 1500-2000 g;
  • cukier (jeśli to konieczne) - 150-200 g

Gotowanie

Zanim zrobisz wino sok winogronowy Sok ten należy najpierw usunąć. Jagody przed tym są sortowane, usuń wszelkie liście i gałązki, zgniłe lub niedojrzałe winogrona. Następnie jagody są tłuczone drewnianym tłuczkiem (wałkiem) lub rękami. Ostatnia opcja jest najbardziej pożądana, ponieważ w ten sposób oczyszczamy ciało, pozostawiając kości w całości, unikając w ten sposób niepotrzebnej goryczy. Uzyskana miazga jest przenoszona do emaliowanego, szklanego lub plastikowego pojemnika z szeroką szyjką. Dopuszczalne użycie i drewniane beczki.

Pozostaw miazgę do fermentacji w cieple przez trzy dni. Po kilku godzinach powierzchnia przyszłego wina pokryta będzie gęstą pianą, która okresowo (około kilka razy dziennie) będzie musiała zostać zniszczona przez zmieszanie brzeczki. W przeciwnym razie ryzykujesz spleśniałym winem.

Następnie brzeczkę filtruje się, wyciska z miąższu i wlewa do zbiorników fermentacyjnych, wypełniając ją około 2/3. Po zainstalowaniu uszczelnienia wodnego pojemniki z sokiem winogronowym są umieszczane w cieple. Zanim zrobisz białe wino z winogron, upewnij się, że temperatura wynosi około 16-20 stopni, dla czerwonego - 22-24 stopni. Teraz dodaj cukier. Jeśli zdecydujesz się zrobić domowe wino z winogron Isabella, będziesz potrzebował około połowy ilości cukru, w przeciwnym razie postępuj zgodnie ze standardową proporcją 150-200 g na litr. Cukier wprowadza się frakcyjnie: pierwszą trzecią nakłada się natychmiast, po 2-3 dniach próbują sok i sprawdzają, czy cały cukier został przetworzony (napój stanie się kwaśny), dodać kolejne 50 g cukru na litr, a więc powtarzać procedurę co 2-3 dni podczas pierwszego 20 dni fermentacji.

Po zakończeniu uwalniania dwutlenku węgla wino jest usuwane z osadu przez rurkę. Napięte wino jest smakowane, a cukier dodaje się do smaku. Cukier ten określi ostateczną słodycz napoju.

Następnie wino butelkuje się i pozostawia do zaparzenia w chłodzie przez okres od miesiąca do roku.