Częstość stolca u niemowlęcia jest indywidualna. To zależy od wieku dziecka i od charakteru jego karmienia. Jeśli noworodek może ścierać tyle razy, ile zjadł, to u starszych dzieci ustalono już mniej lub bardziej stabilny tryb opróżniania: od kilku razy dziennie do kilku razy w tygodniu. Wszystko to jest zgodne z normą, jeśli dziecko jest całkowicie włączone karmienie piersią . Jest pożądane, aby artyści codziennie łopali.

Jeśli dziecko systematycznie zaparło, lekarz powinien pomóc pozbyć się ich, a on i jego matka będą próbowali znaleźć prawdziwą przyczynę tego problemu i go wyeliminować: ustalić dietę dziecka i matki karmiącej, przywrócić mikroflorę itp. Ale kiedy dziecko ma to po raz pierwszy, lub nie był w stanie poradzić sobie z jelitami przez długi czas, każda matka powinna wiedzieć, jak pomóc jej dziecku z zaparciami.

Jak wyeliminować zaparcia u niemowląt?

Przed podjęciem jakichkolwiek środków na zaparcia u niemowląt, rodzice muszą upewnić się, że jest to rzeczywiście naruszenie przewodnictwa. Jak już powiedzieliśmy, opóźnienie u niemowląt przez kilka dni nie jest wielką sprawą, jeśli nie wykazuje niepokoju: je z przyjemnością, dobrze śpi, jest wesoły i szczęśliwy. Co więcej, podczas karmienia piersią u niemowląt występuje takie określenie, jak głodne zatwardzenie - gdy dziecko nie robi kupy, nie dlatego, że nie może, ale dlatego, że nie ma nic. Mleko jest tak dobrze wchłaniane w jelitach, że nie pozostawia z niego żadnych przetworzonych produktów. Jednak w tym przypadku konieczne jest sprawdzenie, czy mleko matki jest wystarczające, czy jest głodne, czy dobrze przybiera na wadze. I, oczywiście, u dzieci, które otrzymują mieszankę, a później suplementy, to nie może być.

Kiedy zatrzymaniu stolca towarzyszy gaz, wzdęcia, odmowa jedzenia, kaprysy i niepokój, wtedy powinieneś spróbować pomóc mu opróżnić wnętrzności.

Co dać dzieciom z powodu zaparć?

Współczesne matki i tatusiowie, w konfrontacji z problemem, przede wszystkim interesują się tym, co może dać dziecku zaparcie z leków. Poprawna odpowiedź to nic. Niemowlęta przeczyszczające są przeciwwskazane. Wyjątkiem jest Duphalac na bazie laktulozy, ale też nie działa natychmiast, więc jeśli stan dziecka jest już wystarczająco poważny, ma bóle brzucha, wtedy lekarstwo wymaga szybszego działania. Z tego samego powodu, sok z buraków, suszona śliwka i inne popularne przepisy również nie działają - pomagają w zapobieganiu, ale nie wtedy, gdy dziecko już cierpi na niezdolność do kupowania.

Pierwsza pomoc w zaparciach

Co zrobić, jeśli nie można podać dziecku przeczyszczającego? Zacznij od stymulacji perystaltyki jelit. Najlepiej z zaparcia w dziecku nadaje się do masażu brzucha i gimnastyki.

Zacznij od rozgrzania brzucha swojego dziecka - trzymaj go blisko siebie lub załóż ciepłą pieluchę. Następnie, okrężnymi ruchami wokół pępka, masuj brzuszek lekko naciskając go w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Wykonuj ćwiczenia, takie jak "rower" z dzieckiem, przyciskaj kolana do brzucha, unieś nogi i "zagnij" dziecko na pół. Ta gimnastyka pomaga w przepłukiwaniu gazów i najczęściej po tym następuje opróżnianie jelit.

Jeśli nic nie pomogło

Jeśli "konserwatywne" środki zawiodły, spróbuj podrażnić zwieracz jelit. Zasadniczo jest to niepożądane, ale gdy dziecko jest złe, nie ma innego wyjścia. Możesz wziąć świecę z zaparowania - gliceryna jest odpowiednia dla niemowląt, pociąć ją na 4 kawałki i włożyć do odbytnicy. Babcie w takich przypadkach zalecają używanie kawałka ziemniaka lub mydła. masaż od zaparć u niemowląt Mydło może spowodować oparzenie, ale ziemniaki, jeśli nic innego nie jest pod ręką, nie zgadzam się.

Jeśli nie ma świec, możesz spróbować "łaskotać" odbyt dziecka za pomocą wacika. Nasmarować olejem lub kremem dla dzieci i bardzo delikatnie włożyć do środka, przewinąć trochę. W tym samym czasie powinno nastąpić opróżnianie odruchowe.

W żadnym wypadku nie możesz zrobić lewatywy na zaparcia u dziecka - możesz uszkodzić jelita. Wyjątkiem są mikroblany, które są sprzedawane w aptece i nadają się do stosowania u dzieci poniżej jednego roku życia ( Microlax ).