Aby opanować, jak się rozwijać korzeń selera na daczy, na mocy każdego początkującego ogrodnika. W tym celu trzeba znać i przestrzegać zasad jego uprawy.

Jak wyhodować selera korzeniowego z nasion?

Rosnące z nasion selera korzeniowego składa się z kilku etapów:

  1. Wybór nasion selera korzeniowego. Biorąc pod uwagę, że seler ma długi okres dojrzewania, najlepiej wybrać wczesne odmiany, które dojrzewają w ciągu 120-150 dni. Jest również korzystne, aby odmiany miały duże warzywa korzeniowe.
  2. Przygotowanie nasion selera do siewu. Przygotowanie do siewu to kiełkowanie nasion selera korzeniowego. Optymalny czas siewu nasion sadzonek to ostatnia dekada lutego. Są moczone przez 2 dni w wodzie o temperaturze pokojowej, a następnie lekko suszone. Ta procedura sprzyja szybszemu kiełkowaniu nasion. Następnie są gotowe do siewu.
  3. Sadzenie nasion dla sadzonek. Dla tych, którzy są po raz pierwszy zaangażowani w uprawę tej rośliny, możemy polecić następującą metodę, jak wyhodować sadzonki selera korzeniowego. Przygotowują pojemnik z mieszaniną gleby, w której wykonane są rowki w odległości 3 cm, w rowkach układa się śnieg, a nasiona są wysiewane na wierzchu. Śnieg podczas rozmrażania dokręci je do wymaganej głębokości. Z góry nasiona nie są posypane ziemią. Pojemnik jest przykryty folią lub szkłem i umieszczony w ciepłym miejscu o temperaturze + 25 ° C.
  4. Dbaj o sadzonki. Kiedy pojawiają się pierwsze pędy, temperaturę obniża się do + 16ºС. Konieczne będzie zapewnienie dodatkowego oświetlenia za pomocą fitolampów. Sadzonki są codziennie na antenie, dla których podnoszą film lub szkło. Gleba jest nawilżana przez rozpylanie z butelki z rozpylaczem. Jeśli rośliny stają się zbyt gęste, są przerzedzone. Po pojawieniu się pierwszych prawdziwych liści, wybierają sadzonki w duże pojemniki. W tym samym czasie sadzonki są pogłębiane do podstawy liści, koniecznie pozostawiając centralny pąk ponad ziemią.

Rosnąć seler korzeń w otwartym terenie

W połowie maja sadzonki są sadzone w otwartym terenie. Kiełki sadzi się tak, aby punkt wzrostu pozostał na poziomie gleby. Odległość między rzędami powinna wynosić około 30 cm.

jak rosną sadzonki selera

Podczas uprawy selera przestrzegaj następujących zasad:

  • hilling nie jest prowadzony, ponieważ prowokuje wzrost bocznych korzeni;
  • kiedy korzeń jest pogrubiony, roślina jest zrywana z ziemi, a korzenie boczne są odcięte;
  • podlewanie regularnie pod korzeniem przez całe lato i do października;
  • regularnie rozluźniaj przejścia;
  • 2-3 razy w ciągu lata wytwarzają suplementy azotu.

Trzymając się podstawowych zasad, możesz rozwinąć seler korzeniowy na swojej stronie.