Kto z nas nie lubi latem jeść truskawek i śmietany? I naprawdę smaczniejsze, gdy truskawka uprawiana jest osobiście? Jeśli zgadzasz się z obydwoma punktami, będziesz musiał zrozumieć, w jaki sposób możesz wyhodować truskawki z nasion, jak je wykiełkować i zasadzić. Oczywiście, możesz kupić sadzonki, ale kiedy dojrzewasz truskawki z nasionami, będziesz dokładnie wiedzieć, jakie owoce dostaniesz, aw przypadku sadzonek będziesz musiał polegać na słowach sprzedającego.

Jak sadzić truskawki z nasionami?

Więc zdecydowałeś się wyhodować truskawki z nasion, więc jak to zrobić, czy warto kiełkować nasiona, czy możesz od razu zasiać? Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że kiełkowanie nasion truskawek jest konieczne, ponieważ ich kiełkowanie nie jest duże. Aby to zrobić, namocz nasiona w roztworze jakiegokolwiek stymulanta. Naczynie z nasionami ustawiamy bliżej okna, aby nieco je złagodzić. Najlepsza temperatura w tym okresie wynosi około 15 ° C. Aby zasiać nasiona przygotowane w ten sposób, możliwe jest to w 2-3 dni. Podczas gdy nasiona puchną, przygotuj glebę i naczynia do sadzenia.

Jak przygotować ziemię do sadzenia truskawek w niej z nasionami? Zaleca się stosowanie mieszanki (1: 1) z ogrodu i ziemi kompostowej, z dodatkiem popiołu drzewnego, konieczne jest zajęcie 10% całkowitej mieszaniny. Jeśli chodzi o naczynia, można sadzić nasiona truskawek, zarówno w specjalnym pojemniku silikonowym, jak i w zwykłych torebkach na sok lub kefirze. Jeśli zdecydujesz się użyć worków z sokami, musisz pamiętać o wykonaniu otworów w dnie, aby uwolnić nadmiar płynu.

W przygotowanej ziemi siewu nasion. Nasiona truskawek powinny być sadzone tak często, jak to tylko możliwe, ponieważ wykiełkują tylko 4 na 10 posadzonych nasion, robimy 3-4 centymetry między rowkami. Zamknij opakowania (pudełka) na wierzchu plastiku i włóż je w ciepłe miejsce na 5 dni. W tym czasie należy codziennie wietrzać pudła przez kilka minut. Gdy pojawiają się liścienie, folię polietylenową należy usunąć, a szuflady należy przesuwać bliżej światła, ale z bezpośredniego światła słonecznego warto je zachować, gdyż w przeciwnym razie zmiękną liście. Jeśli sadzisz nasiona truskawek w zimie, pędy muszą być oświetlone przy użyciu zwykłej lampy stołowej. Czas podświetlania nie powinien być krótszy niż 12 godzin. W jasne słońce sadzonki będą gotowe w tydzień po wykiełkowaniu.

Jak wyhodować truskawki z nasion?

Ustaliliśmy, jak sadzić truskawki z nasionami, ale to nie koniec prób, wręcz przeciwnie, wszystko dopiero się zaczyna. Po pojawieniu się trzech par ulotek (liścienie nie liczą się), truskawki będą musiały zostać przeszczepione do osobnych pojemników, można użyć zwykłych plastikowych kubków. Skład mieszanki ziemskiej można pozostawić taki sam jak w przypadku siewu, tylko popiół należy zastąpić złożonymi nawozami. Jako część nawozu musi być obecny azot, sól potasowa i superfosfat. Po przesadzeniu rośliny należy podlewać, ale należy to robić ostrożnie, pod korzeniem, a nie na liściach, aby nie uszkodzić młodych truskawek. Wodę należy ogrzać w temperaturze pokojowej. Проращивание семян клубники Pierwsze 3 dni po przesadzeniu sadzonki muszą być usunięte z jasnego światła słonecznego - w przeciwnym razie rośliny mogą umrzeć. Po tym, jak sadzonki mogą powrócić na swoje pierwotne miejsce i do lądowania, aby nie zapomnieć o podlewaniu i poluzowaniu. Przy okazji, wraz z nadejściem ciepła, dobrze jest zacząć sadzić rośliny na świeże powietrze, przynosząc na balkon pierwsze na kilka minut, stopniowo zwiększając czas spędzany poza domem. Przed wylądowaniem na stałym "miejscu zamieszkania" truskawki można karmić popiołem drzewnym. Po zasadzeniu truskawek w ziemi, nie należy od razu oczekiwać owocowania, najczęściej zdarza się to dopiero w następnym roku po posadzeniu. Nie zapomnij też usiąść w porośniętych truskawkowych krzakach.