Aromat lawenda znany wielu. Służy do ochrony rzeczy przed ciemami, podczas wytwarzania produktów kosmetycznych oraz w medycynie. W razie potrzeby nie zawsze można kupić tę trawę, więc wiele z nich jest sadzonych w domu.

Najprostszym sposobem na uzyskanie lawendy jest wyhodowanie sadzonek z nasion, a następnie posadzenie ich w doniczce, ponieważ zakupiona lub wykopana trawa może nie zostać z tobą ukojona.

Kiedy siać lawendy?

Sadzenie lawendy powinno odbywać się wczesną wiosną. Ale konieczne jest, aby rozpocząć z góry, od połowy zimy, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie stratyfikacji z zimnem, w celu zwiększenia kiełkowania. Polega on na tym, że nasiona miesza się z piaskiem, umieszcza w plastikowym pojemniku, który jest owinięty folią. Następnie wstawić do lodówki w temperaturze +5 ° C przez 1,5-2 miesiące.

Jak uprawiać lawendę w domu?

Do sadzenia lawendy jest bardzo ważne, aby przygotować glebę i doniczkę. Zbiornik musi mieć drenaż i otwory do odprowadzania nadmiaru wody, a gleba - przesiany przez drobne sito.

Zanurzamy przygotowane nasiona 5 mm w glebie, posypujemy piaskiem, rozpylamy i pokrywamy polietylenem. Przed kiełkowaniem doniczka powinna stać w ciemności w temperaturze +15 - 22 ° C.

Wyrośnięte pędy należy rozłożyć na światło i zacząć twardnieć. Podczas uprawy sadzonek należy podlewać rano i wieczorem ciepłą wodą. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, konieczne jest również natryskiwanie. Karmienie można wykonać dopiero po 2 miesiącach. Tak uprawiana lawenda rozkwitnie tylko w przyszłym roku.

Jak uprawiać lawendę w kraju?

Wysiewanie nasion w ziemi może odbywać się jesienią, ale można to zrobić tylko w ciepłych strefach klimatycznych, ponieważ mogą umrzeć w dużych mrozach. W tym przypadku nie ma potrzeby przeprowadzania stratyfikacji.

Wybierz do sadzenia lawendy powinno być słonecznym miejscem na glebach o neutralnej kwasowości. W okresie zimowym, aby trawa nie zamarzła, krzewy powinny być pokryte świerkowymi gałęziami lub gałęziami.