W tym artykule porozmawiamy o tym, jak zostawić napiwek w hotelu, restauracji, kawiarni. Powiemy ci, czy musisz zostawić napiwek i ile za to przydzielić.

Czy jest wskazówka?

W większości przypadków odpowiedź jest jednoznaczna - tak. Ale w niektórych przypadkach nie możesz tego zrobić. Na przykład, jeśli jesteś całkowicie niezadowolony z usługi, nie możesz w ogóle pozostawić napiwku. W większości instytucji europejskich wskazówki są uwzględnione w rachunku. We Włoszech wskazówka na fakturze mieści się w linii servizio e coperto ("service and serving"), we Francji - service compris ("usługa włączona"), w Niemczech, Hiszpania Szwajcaria, Austria, Bułgaria, Grecja Porady są często obowiązkową częścią rachunku i są wypłacane w każdym przypadku.

W takim przypadku płacisz tylko kwotę wskazaną do zapłaty i nie pozostawiasz niczego poza nią.

Napiwki taksówkarzy, prywatni handlowcy również nie mogą odejść - za ilu się zgodzili, za tak wiele, a osiągniecie.

Należy pamiętać, że w niektórych krajach nie zaleca się napiwków. Na przykład w Japonii uważa się, że obsługa wysokiej jakości jest bezpośrednią odpowiedzialnością personelu i nie wymaga się, aby była ona dalej wspierana. Ponadto nagrodę pieniężną za wykonywanie swoich obowiązków można uznać za zniewagę. Podobnie, napiwki są również prawdziwe w Australii.

Dlatego przed podróżą do innego kraju powinieneś zapytać o lokalne zasady zachowania w restauracjach i wyjaśnić stosunek personelu do napiwków, aby nie wpaść w niezręczną sytuację.

Wskazówki w restauracji: ile i komu?

Zbyt duża, a także zbyt mała ilość wskazówek może nie tylko zaskoczyć, ale nawet obrażać osobę, nawet w konflikcie z personelem i wszystkimi wynikającymi z tego nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, ile wskazówek należy pozostawić w każdym przypadku.

Standardowy rozmiar końcówki w restauracji lub hotelu w Europie wynosi 10-15%. Im wyższa klasa instytucji, tym więcej wskazówek opuszcza. W bardzo drogich restauracjach wskazówka może przekroczyć 20-25%, ale w instytucjach klasy średniej takie odpady są bezużyteczne.

Napiwki kelnera zostawiły pieniądze za zamówienie. Jeśli nie jesteś zadowolony z pracy kelnera, zostaw napiwek nie za rachunki, ale za małe monety. To pokaże, że znasz zasady obsługi, ale poziom umiejętności personelu Cię nie zadowoli.

Porady można przekazać barmanowi natychmiast po otrzymaniu pierwszego drinka i nadal dawać małe ilości przy każdym nowym zamówieniu. Wtedy możesz być pewien, że w osobie barmana dostaniesz nie tylko wysoką jakość usług, ale także sympatyczny rozmówca.

Napiwek parkingowego daje, gdy dostosujesz samochód. Kwota końcówki zwykle nie przekracza 3-5 USD, ale powinna zostać zwiększona w przypadku deszczu lub zamieci na ulicy lub, na przykład, zapełnienia parkingu, to znaczy we wszystkich przypadkach, gdy usługa jest komplikowana przez niekorzystne okoliczności zewnętrzne.

Jeśli korzystasz z usług sommeliera lub mistrza ceremonii parzenia herbaty, powinieneś zostawić im herbatę w wysokości około 10% całkowitego rachunku. Jeśli naprawdę spodobała ci się usługa, możesz zwiększyć tę kwotę do 15%, a nawet 20%.

Jak zostawić napiwek?

ile napiwków

Wskazówki dla pokojówki (1-5 $) są pobierane codziennie, aby opuścić pokoje na łóżku, kelnera i barmana (10-15%) - razem z pieniędzmi w momencie zapłaty za zamówienie, parkingowymi (3-4 $), tragarzami (1-3 $), tragarze (1-3 $), concierge (do 5 $), taksówkarze (10-20%) - po serwisie. Zwróć uwagę, że ilość wskazówek różni się wprost proporcjonalnie do stopnia prestiżu wybranej instytucji.

Teraz już wiesz, kiedy i ile zostawić napiwek, aby nie naruszyć przyjętych norm postępowania w każdym konkretnym przypadku. Postaraj się zawsze zostawić co najmniej mały napiwek personelowi obsługi - nie staniesz się biedniejszy z powodu kilku dolarów, a dla pokojówki lub portiera mogą stać się znaczącym dodatkiem do wynagrodzenia.