Jak radzić sobie z lenistwem? Kto nie zadał sobie tego pytania? Wydawałoby się, że wszystko jest proste - praca jest najlepszym lekarstwem na lenistwo. W końcu każdy naród ma wiele przysłów i powiedzeń o pracy i lenistwie, nowocześni autorzy piszą o lenistwie książki, a naukowcy co roku przeprowadzają badania, badając naturę powstawania tego stanu. A teraz ... Zdezorientowani rodzice oblegają psychologów w poszukiwaniu sposobu radzenia sobie z lenistwem dzieci, szefowie eksperymentują z podwładnymi, starają się zwiększyć swoją zdolność do pracy, mężowie wyrzucają swoje żony za powolność, a żony mężów za bezczynność. I według większości - zbyt leniwy, by winić.

Ale czy to prawda? A jeśli tak, to dlaczego tak trudno jest pracować samemu sobie lub swoim bliskim? Jak pozbyć się lenistwa za pomocą pracy, jeśli pracujesz leniwy? W końcu okazuje się, że jest to błędne koło i niemożliwe jest wydostanie się z niego bez zrozumienia prawdziwych przyczyn lenistwa.

Po pierwsze, konieczne jest określenie, co jest lenistwem. Każdy naród ma własne rozumienie lenistwa. Rosyjskie lenistwo na przykład zawsze miało ujemną wartość, a nazywanie osoby leniwą uważane jest za obrazę. Również w różnych źródłach pojęcie to ma inne znaczenie, na przykład niechęć do pracy, preferencje do bezczynności, niechęć do aktywności zawodowej. Ale jeśli pojmiesz esencję, możesz połączyć wszystkie koncepcje w jedną definicję lenistwa - pragnienie czynienia tylko tego, co przynosi przyjemność. Psychologowie nazywają lenistwo brakiem motywacji. W tej definicji kryje się sekret walki i pokonania lenistwa. Jeśli pozwalasz sobie na to, co przynosi przyjemność, to w tym polu możesz osiągnąć największy sukces, zamienić swoje życie w święto i ogólnie rzecz biorąc, kwestia walki z lenistwem stanie się nieistotna. Ale jest to możliwe tylko w przypadkach, gdy istnieje chęć zrobienia czegokolwiek.

Jak pokonać lenistwo spowodowane przepracowaniem

Bardzo trudno jest wydostać się ze stanu, w którym absolutnie nie chcesz robić niczego, gdy nie ma motywacji nawet do prostych działań. Dzieje się tak, gdy dana osoba jest zmuszona przez długi czas wykonywać nużącą działalność. W medycynie alternatywnej taki stan jest uważany za wskaźnik bardzo niskiego poziomu energii, a zatem leczenie polega na przywróceniu pola energetycznego. Zalecenia psychologów w tej sprawie są podobne - dobry, długi odpoczynek, nie tylko fizyczny, ale także emocjonalny. Konieczne jest radzenie sobie z problemami, które powodują najsilniejsze negatywne doświadczenia - aby zmienić miejsce pracy lub działalności, aby nawiązać osobiste relacje. Jeśli w stanie apatii zmaganie się z lenistwem będzie polegało tylko na próbie zmuszenia się do zrobienia czegoś, to wcześniej czy później nastąpi wyczerpanie, organizm wyczerpie swoje zasoby, które mogą spowodować chorobę lub zaburzenie psychiczne.

W celu zapobiegania zaleca się lenistwo co najmniej raz w tygodniu. Co dokładnie zrobisz, nie ma znaczenia, najważniejsze jest to, że wszystkie działania przynoszą tylko przyjemność i relaks. Nie bądź niepotrzebny, aby zaaranżować dzień lenistwa i ich dzieci. Po pierwsze, będą odpoczywać i będą bardziej zdolne do pracy, a po drugie, zobaczysz, jakiego rodzaju aktywności lubi twoje dziecko. Nawiasem mówiąc, Dzień Leniness w wielu krajach jest tradycyjnym corocznym świętem, a co roku staje się coraz bardziej popularny. W Polsce śpiewają nawet hymn na cześć tego święta, tekst, do którego posłużyły dziecięce wersy o lenistwie.

Jak pokonać lenistwo dzieci

Mechanizm pojawiania się lenistwa można szczególnie wyraźnie zauważyć na przykładzie dzieci. W pewnym wieku dzieci zaczynają wykazywać niezależność. Przez wiele dni rodzice słyszą tylko: "Ja sam!". Ale jednocześnie dzieci nie mogą samodzielnie spełnić wszystkiego, co podejmują. Niestety, większość rodziców nie ma wystarczającej ilości czasu, cierpliwości i siły, aby wytrzymać próby samodzielnego wykonywania czynności przez dziecko. Co więcej, bardzo często rodzice popełniają ogromną pomyłkę i zamiast zachęcać ich do karcenia dzieci za źle wykonany biznes. Wydawać by się mogło, że to zachowanie rodziców powinno zachęcać dziecko do dążenia do tego, aby robić wszystko lepiej. Ale, niestety, to powoduje, że dzieci tracą zainteresowanie pracą związaną z pomaganiem rodzicom. Jest to normalne pragnienie uniknięcia kolejnego szoku emocjonalnego. A rodzice mogą się tylko zastanawiać, dlaczego ich dzieci są tak leniwe. Ale wszystko da się naprawić - jeśli szczerze zaczniesz wychwalać działania dziecka, a zrozumiesz, jak przezwyciężyć lenistwo. Na przykład córka myje naczynia. Zwykłym zachowaniem rodziców jest karanie i zmuszanie wszystkiego do ponownego przetworzenia. Ale to nie rozwiąże problemu, ale wtedy będziesz musiał przeklinać, ponieważ naczynia nie są w ogóle myte. Aby dziecko pozostało zmotywowane do usprawnienia wdrażania nowej firmy, należy przede wszystkim zatwierdzić samą decyzję, aby pomóc w pracach domowych. Wtedy powinieneś chwalić sam czyn. A po zatwierdzeniu, możesz zwrócić uwagę na to, że naczynia nie są dobrze myte, może będziesz musiał przerobić pracę razem, ale spraw, aby była zabawna как победить лень i interesujące. Wtedy pomoc w domu nie przestraszy dziecka, a lenistwo nie spowoduje rodzinnych kłótni.

Czasami rodzice napotykają na różnego rodzaju lenistwo u dzieci. Na przykład zbyt leniwy do czytania. Ale powód pozostaje ten sam - dziecko nie jest zainteresowane. Tutaj pomoże pragnienie dzieci być jak ich rodzice. Po prostu zacznij czytać razem. Wtedy dziecko będzie zainteresowane i zacznie próbować czytać na własną rękę. To samo dotyczy robótek ręcznych i kreatywności - warto, aby rodzice zaczęli coś robić, a dzieci, zainteresowane, również próbują coś zrobić.

Czasami trzeba walczyć z lenistwem za pomocą siły woli, ale jeśli niechęć do działania wynika z emocjonalnego wyczerpania, wcześniej czy później lenistwo wygra. A jeśli aktywność przynosi inspirację i odczuwa się falę siły, oznacza to, że pojawiła się wystarczająco silna motywacja i można bezpiecznie kontynuować działanie. Najważniejsze jest trzymać się złotego środka - umiarkowanie pracować i umiarkowanie odpoczywać.