W naturze papugi dużo chodzą po gałęziach i na ziemi. Ich pazury zgrzytają same. Kiedy ptak żyje klatka , w takich warunkach pazury rosną bardzo długo, a właściciele muszą myśleć o tym, jak wyciąć pazury papugi. Jeśli tak się nie stanie, zbyt duże pazury mogą zranić zwierzę: może coś złapać, wyrwać pazur lub porysować się.

Czy pazury szponią papugi?

W środowisku naturalnym papuga nie musi przecinać pazurów, ale w domu nie może się obejść bez niego. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o to, że średnica okonia w klatce, na której siedzi papuga, jest bardzo mała. W tym przypadku pazury nie dotykają okonia i zawieszają się w powietrzu. Oczywiście będą rosnąć. Aby pazury zostały wymazane, należy użyć okonia o średnicy nie mniejszej niż piętnaście milimetrów.

Jeśli y falista papuga długie pazury, musisz je bardzo ostrożnie przyciąć, aby nie dotknąć naczynia krwionośnego, które się w nim znajduje. Możesz wyciąć pazury papugi za pomocą maszynki do strzyżenia, która jest sprzedawana w sklepach zoologicznych, lub możesz użyć zwykłych nożyczek do paznokci, które znajdują się w torbie kosmetycznej każdej gospodyni. Pamiętaj, by oświecić pazur do światła: zobaczysz wewnątrz naczynie krwionośne. Kiedy ptak jest mały, naczynia są wyraźnie widoczne, a jeśli ptak jest duży, są praktycznie niewidoczne, a ty tnie się losowo.

Jak przyciąć pazury falującej papugi? Weź ptaka w ręcznik, wyciągnij łapę, ostrożnie pazur każdego pazura indywidualnie. Musisz wyciąć nie więcej niż kilka milimetrów, aby nie dotknąć naczynia. Jeśli nadal odciąłeś nadmiar i zaczęło się krwawienie, musisz zatrzymać je bawełnianym wacikiem i roztworem nadtlenku wodoru lub hemostatycznego proszku.