W weterynarii wodobrzusze są wtórną chorobą u kotów, która jest skupiskiem osocza krwi w jamie brzusznej zwierzęcia. Zazwyczaj choroba ta występuje w wyniku zakażenia przenoszonego przez zwierzęta lub nieprawidłowego działania narządów lub układów.

Przyczyny wodobrzusza u kotów

Czynniki, które wywołują pojawienie się choroby, warunkowo podzielone na dwie duże grupy:

  1. Choroby, które występują poza jamą brzuszną zwierzęcia, a mianowicie: marskości wątroby i niewydolności jej funkcjonowania, przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego, kamicy moczowej, zapaleniu trzustki i wielu innych.
  2. Choroby, które występują bezpośrednio w jamie żołądka zwierzęcia. Należą do nich: zapalenie wątroby, rak , zapalenie otrzewnej, cukrzyca, otyłość i tak dalej.

Objawy wodobrzusza u kotów

Najwyraźniejszym i najbardziej zauważalnym objawem obecności choroby jest brzuch zwierzęcia, który jest symetrycznie zwiększony z powodu gromadzenia się płynu, który staje się szczególną zdolnością do 0,5-2 litrów osocza. Objawy współistniejące wodobrzusza u kotów to:

  • szybki wzrost masy ciała;
  • ciężka anoreksja;
  • brak mobilności i ucisku;
  • żółtaczka i bezkrwi błony śluzowej;
  • duszność;
  • wodobrzusze jamy brzusznej u kotów mogą objawiać się w postaci wzdęć, tkliwości brzusznej, osiadania obrzęku i krocza;
  • rozczochrana i matowa wełniana okładka.

Leczenie wodobrzusza u kotów

Po ustaleniu dokładnej diagnozy w klinice weterynaryjnej, właściciel zwierzęcia powinien natychmiast przystąpić do kompleksowego leczenia. Po pierwsze, musisz umieścić zwierzę na twardej diecie - Nakarm kota może być bezsolny i bogaty w białko pokarm, ograniczyć dostęp do wody.

Następnym etapem będzie dostarczenie kotowi wszystkich niezbędnych leków, aw każdym przypadku choroby ich zestaw może ulec zmianie. Działanie leków skierowane jest na regulację objętości objawy wodobrzusza u kotów patologiczny płyn w jamie żołądka zwierzęcia i wspomagający funkcje głównych narządów i układów.

Jeśli choroba postępuje i nie można jej leczyć, można zastosować operacyjne metody interwencyjne.

Z reguły prognozy dotyczące puchliny brzusznej u kotów rzadko osiągają śmiertelny wynik. Często wszystko ogranicza się do korzystnego wyniku leczenia.

Zapobieganie tej chorobie polega na szybkim leczeniu poważnych patologii, które mogą powodować występowanie wodobrzusza u kotów.