"Dzieci, rozpocznijcie lekcję Boskiego Prawa. Pani Annę, przeczytaj modlitwę na początku nauczania ". W przybliżeniu zaczęło się studium wiedzy o mądrości religijnej w gimnazjach carskiej Rosji, kiedy dziewczęta studiowały oddzielnie od chłopców, a ortodoksja była u szczytu. A zanim dziecko weszło do szkoły, jego matka i babcia, ciotki, starsze siostry i matki chrzestne uczestniczyły w jego religijnej edukacji. Ogólnie rzecz biorąc, aby uczyć dziecko podstawowych modlitw, znak krzyża, kłaniając się, czytając Biblię i zasady postępowania w świątyni zostały całkowicie złożone na ramionach kobiet. A co z tym problemem? Tak, wiara budzi się ponownie i podnosi się z kolan. Doszło nawet do zjednoczenia rosyjskich i zagranicznych kościołów prawosławnych, a katolickie kościoły i islamskie meczety nigdy nie zostały zamknięte. Jednak współczesne kobiety już dawno przestały wpro- wadzać edukację religijną do swoich dzieci, a sami prawie nie wiedzą, jak prawidłowo postępować w kościele. Cóż, wskrzeszymy zwyczaje naszych przodków i zaczniemy od samego początku.

Podstawowe zasady postępowania w świątyni

Po pierwsze, porozmawiajmy o zachowaniu w świątyni w ogóle, bez względu na to, do której wyznania należysz. A Kościół Prawosławny, świątynia katolicka lub buddyjska, synagoga i meczet - wszystko to przede wszystkim dom Boży. W związku z tym, przychodząc tam, musisz przestrzegać pewnych zasad wspólnych dla wszystkich tych miejsc. Mianowicie:

  1. Traktujcie grzecznie iz szacunkiem ministrów i wierzących;
  2. Aby mówić szeptem lub niskim głosem, aby nie zakłócać modlitwy;
  3. Mają skromny i schludny wygląd, to znaczy bez makijażu na twarzy i sukienkę (czyli sukienkę lub spódnicę i bluzkę, a nie spodnie) o odpowiedniej długości. Niekoniecznie na piętach, ale też nie takie, że mama nie smuci, ksiądz jest prawie niewidoczny. Głowa kobiety powinna mieć szeroki szalik lub szalik całkowicie chowający włosy.

I chociaż w katolicyzmie to drugie nie jest tak fundamentalne jak w innych religiach. A jednak, jeśli nie chcesz wejść w delikatną sytuację, przestrzegaj wszystkich powyższych zasad. Teraz porozmawiajmy o tym, jak zachowywać się w kościele prawosławnym lub katolickim i innych kościołach, więcej.

Jak zachowywać się w kościele - idź do cerkwi

Idąc do świątyni i stojąc przed drzwiami, musisz się przebić i zrobić łuk w pasie. Być ochrzczonym ma rację. Duże, wskazujące i środkowe palce prawej ręki układa się prosto, a palec serdeczny i mały palec są zgięte i przyciśnięte do dłoni. Następnie, z prostymi palcami złożonymi w czubek, dotykają najpierw czoła, potem brzucha nad pępkiem, a potem na prawym i lewym ramieniu. Następnie ręka zostaje opuszczona i pochylona. Musisz więc zrobić 3 razy. Zrób to samo, wchodząc na ganek (korytarz), w głównej części świątyni i przed ikonami. Ten ostatni powinien być nałożony na usta w jednej z dolnych krawędzi, a następnie umieścić świecę.

Zasady postępowania w Kościele prawosławnym w służbie

Modlą się w kościele prawosławnym, można siedzieć tylko w podeszłym wieku i chorym, a nawet podczas spowiedzi. A kiedy czyta się ewangelię, zabrania się chodzić i mówić nawet szeptem. Jeśli spóźnisz się na usługę i chcesz postawić świecę, poczekaj do końca usługi lub poproś o nią innych ludzi. I w żadnym wypadku nie próbuj wciskać się w pożądane miejsce przez tłum samych wyznawców. To jest przynajmniej niegrzeczne. Możesz opuścić kościół dopiero po zakończeniu służby, a ty przyłączysz się do krzyża w rękach kapłana.

Jak zachowywać się w Kościele katolickim?

Zasady postępowania w Kościele katolickim są nieco inne. Są również ochrzczeni przy wejściu, ale robią to całą dłonią i od lewej do prawej barku. A przed znakiem krzyża wsadzili palce do wody z croquantem, aby je umyć. Podczas służby katolicy siedzą na ławkach lub klęczą.

Jak zachowywać się w buddyjskiej świątyni, meczecie i synagodze?

Ale jakie są podstawowe zasady zachowania w buddyjskiej świątyni, meczecie i synagodze. Wchodząc do którejś z tych świątyń, znak krzyża nie jest stworzony, ponieważ dane religii Chrystusa nie są uważane za Boga. Ponadto, kiedy wchodzisz do buddyjskiej świątyni i meczetu, powinieneś ją rozładować, ponieważ są tam bardzo czyste dywany. W synagodze nie jest to konieczne. Как вести себя в храме Kobiety buddyjskich i muzułmańskich kobiet noszą chusteczki do nosa, a mężczyźni tych religii, wręcz przeciwnie, zdejmują ich nakrycia głowy. Jedynym wyjątkiem jest duchowieństwo. W judaizmie mężczyźni i kobiety noszą nakrycia głowy. W świątyni buddyjskiej nie wolno dotykać posągów, siedzieć przed nimi, tak aby palce stóp wskazywały na nie, a co najważniejsze, kobiety nie powinny rozmawiać z mnichami. Możesz przesłać swoją prośbę lub pytanie tylko przez męża. Muzułmańskie kobiety modlą się oddzielnie od swoich mężów i Judaistów - razem.

Tutaj, być może, wszystkie podstawowe zasady postępowania w danym kościele. Trzymaj się ich, a wtedy nikt nie będzie mógł cię oskarżyć o nietakt.