Po porodzie młoda matka ma wiele pytań: czy wszystko jest w porządku z dzieckiem? Jak położyć dziecko na piersi? Co zrobić z raną pępkową? Ile przejść i kiedy rozładowanie ustaje po porodzie?

Kiedy kończy się wyładowanie po porodzie?

Często po porodzie kobieta nie zwraca na siebie uwagi - dostaje wszystko od noworodka. Tymczasem okres poporodowy jest obarczony wieloma niebezpieczeństwami dla połogu. Natychmiast po tym, jak ta ostatnia odchodzi, kobieta ma bardzo silne krwawe upławy - lochię. Krew z rany w miejscu przyczepienia do macicy łożyska, nabłonek, który mył macicę w czasie ciąży, zaczyna odrzucić - wszystko to, mieszając się ze śluzem z kanału szyjki macicy, wylewając się z dróg rodnych.

Kiedy następuje poród po porodzie? Zwykle czas wypisu po porodzie nie powinien przekraczać 6-8 tygodni.

W ciągu pierwszych dwóch godzin po urodzeniu dziecka, gdy kobieta nadal znajduje się w oddziale lub na wózku na korytarzu, lekarze obserwują naturę porodu. Okres ten jest szczególnie niebezpieczny dla rozwoju hipotonicznego krwawienia, kiedy macica przestaje się kurczyć. Aby uniknąć powikłań u kobiety w podbrzuszu, włóż opakowanie z lodem i wstrzyknij dożylnie leki, które poprawiają skurcz macicy. Jeśli utrata krwi nie przekracza pół litra, a ich intensywność stopniowo maleje, wtedy wszystko jest w porządku, połóg zostaje przeniesiony na oddział poporodowy.

W ciągu 2-3 dni po porodzie kobiety mają jasnoczerwony kolor i ostry zapach. Krwawienie jest wystarczająco silne - uszczelka lub podkładka musi być wymieniana co 1-2 godziny. Oprócz krwi z dróg rodnych mogą być uwalniane małe skrzepy. Jest to normalne - macica jest stopniowo usuwana ze wszystkich niepotrzebnych rozmiarów i kurczy się.

W kolejnych dniach lochia stopniowo ciemnieje, staje się brązowa, a następnie żółtawa (ze względu na dużą liczbę białych krwinek). Po miesiącu alokacja po porodzie jest bardziej podobna do szlamu, a niektóre kobiety mogą całkowicie przestać. Średnio po 1-2 miesiącach macica powraca do wielkości sprzed ciąży. 5 miesięcy po porodzie, absolutorium może być już miesiączkowe, jak zwykle do tego czasu przywracany jest cykl miesięczny.

Przy okazji, czas wypisu po porodzie zależy od wielu czynników:

 • intensywność skurczów macicy;
 • przebieg ciąży i poród;
 • Karmienie piersią na żądanie (w tym przypadku macica ulega szybszemu zmniejszeniu);
 • indywidualne cechy ciała (zdolność szybkiego powrotu do zdrowia);
 • metoda porodu (po cesarskim cięciu zwolnienia idą dłużej).
Pilnie do lekarza!

Podczas wypisywania ze szpitala położniczego kobiety są zazwyczaj ostrzegane o potrzebie monitorowania swojego stanu zdrowia i zasięgnięcia porady jakiegokolwiek lekarza w przypadku jakichkolwiek podejrzanych objawów. W ciągu 40 dni po porodzie możesz udać się do szpitala, w którym urodziłeś.

Pilna opieka medyczna jest potrzebna, jeśli:

 • zwolnienie nie ustało 2 miesiące po dostawie;
 • Gdy wyładowanie kończy się po porodzie
 • absolutorium prawie zniknęło i nagle wznowiono je z nową energią;
 • wypływ stał się ropny, z ostrym nieprzyjemnym zapachem (rozwija się proces zapalny) lub biały, tandetny, któremu towarzyszy świąd (zaostrzenie drozda);
 • wysoka gorączka, zaczęły się dreszcze, ból pojawił się w dolnej części brzucha;
 • rozładowanie po porodzie trwa co najmniej 3-4 tygodnie, a jeśli nagle zniknie przed tym okresem, najprawdopodobniej zawartość rany kumuluje się w macicy (rozwija się lochyometr). A to zagraża rozwojowi infekcji.