Ta metoda technologii reprodukcyjnej, taka jak zapłodnienie in vitro, stała się dość powszechna w ciągu ostatnich kilku lat. Faktem jest, że wcześniej lekarze krajowi nie mieli doświadczenia w przeprowadzaniu takich operacji, a wiele par musiało skontaktować się ze specjalistami z zagranicznych klinik na ten temat. Daleko od wszystkich kobiet może na to pozwolić, ze względu na wysokie koszty takiej procedury. I nawet dziś jednym z pierwszych pytań dotyczących IVF jest: "Ile kosztuje sztuczne zapłodnienie?". Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie, biorąc pod uwagę bardziej szczegółowo wszystkie składniki, które są ostateczną ceną procedury sztucznego zapłodnienia.

Jaka jest istota IVF i od czego zależy cena?

Ponieważ nazwa "pozaustrojowy" (z łacińskiego dodatku - na zewnątrz, ciało-ciało) oznacza metodę zapłodnienia, w której spotkanie męskich i żeńskich komórek występuje poza ciałem kobiety.

To procedura zawsze odbywa się w kilku etapach, wśród których należy rozróżnić: wybór odpowiedniego i zdolnego do zapłodnienia męskich i żeńskich komórek rozrodczych, połączenie ich w probówce i przejście do jamy macicy. Aby uzyskać lepsze i dokładniejsze wyniki w tym samym czasie. roślina nie mniej niż 2 zapłodnione komórki jajowe. Dlatego istnieją przypadki, w których w wyniku zapłodnienia in vitro kobiety rodzą 2, a czasem nawet 3 niemowlęta naraz.

Jeśli chodzi o koszt sztucznego zapłodnienia (IVF), zawsze składa się on z kilku oddzielnych składników. Faktem jest, że przeszczepienie zapłodnionej komórki jajowej do macicy kobiety jest ostatnim etapem, poprzedzonym pełnym badaniem i długotrwałą obserwacją kobiety, zbiorem biomateriału itp.

Ważnym czynnikiem w ocenie ceny takiej procedury jest wybór kliniki, miasta, w którym prowadzi się IVF. Ponadto należy pamiętać, że dość często koszt sztucznego unasienniania u samotnych kobiet jest nieco inny. W niektórych klinikach często stosuje się preferencyjne programy IVF, które umożliwiają taką procedurę rodzinom o niskich dochodach. Tak więc mieszkańcy Federacji Rosyjskiej mają prawo do kwoty na sztuczne zapłodnienie, pod warunkiem, że istnieją pewne medyczne wskazania. Koszt takiego programu medycznego IVF w tym przypadku jest rekompensowany kosztem budżetu regionalnego, a nie rodziny.

Jeśli mówimy bezpośrednio o tym, ile kosztuje sztuczne zapłodnienie w Rosji średnio, cena może wynosić 120-150 tysięcy rubli.

Jakie są składniki ostatecznej ceny za IVF?

Jak już wspomniano powyżej, procedura IVF jest dość złożonym zestawem środków. Czynnik ten częściowo wyjaśnia wysoki koszt, który zwykle składa się z:

  • odbiór podstawowy ze specjalistą IVF;
  • sztuczna inseminacja dla samotnych kobiet
  • Bezpośrednie procedury IVF: nawożenie, ultradźwięki, przebicie;
  • etap embriologiczny - przeniesienie utworzonego zarodka do macicy, kontrola nad zajściem w ciążę;
  • koszt leków na blokadę, stymulację i rzeczywisty proces sztucznej inseminacji.

To zależy od ceny tych manipulacji i ile kosztuje sztuczne zapłodnienie, którego średni koszt na Ukrainie wynosi około 35-50 tysięcy hrywien.

Jeśli mówimy o tym, jak duży jest wybór płci do sztucznego unasienniania i czy istnieje różnica między ceną konwencjonalnego zapłodnienia in vitro, to z reguły dla danej usługi, klinika jest pytana, plus 10-15% kosztów samej procedury.