10-15 lat temu zapłodnienie in vitro było uważane za coś z kategorii fikcji. Dzisiaj dziesiątki tysięcy par zyskały okazję do doświadczenia radości z macierzyństwa i ojcostwa dzięki technologii IVF. Sztuczna inseminacja IVF metodą ICSI jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności.

Nawożenie ICSI - komu i dlaczego

ICSI oznacza śródplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika. Za tą nieporęczną nazwą kryje się dość prosty na pierwszy rzut oka proces: plemniki są wstrzykiwane bezpośrednio do jaja za pomocą specjalnych mikroinstrumentów. Dla niewtajemniczonych procedura ICSI wygląda naprawdę jak zastrzyk. I właśnie to wyjaśnia wysoką efektywność metody: potrzebny jest tylko jeden wysokiej jakości plemnik, z którego wszystkie są wykonywane przez embriologa. Plemniki mogą jedynie zapładniać jajo, połączone z jej jądrem. Dlatego ICSI stosuje się do zapłodnienia w obecności najcięższych postaci niepłodności męskiej, które nie nadają się do leczenia (na przykład z wrodzonym brakiem przepływu nasienia lub w przypadku braku dojrzałych plemników w ejakulacie).

Ponadto nawożenie ICSI jest zalecane w następujących przypadkach:

  • słabe wskaźniki jakości i ilości nasienia;
  • niska jakość "rozmrożonego" nasienia;
  • obecność przeciwciał na nasienie.

Jak działa ICSI?

Zrozumiemy, jak to jest ICSI. Przede wszystkim sztuczne zapłodnienie ICSI - części programu IVF, co oznacza wszystkie etapy przygotowawcze - stymulacja jajników, nakłuwanie, zbieranie i przetwarzanie plemników - odbywa się dokładnie tak samo, jak przy standardowym nawożeniu pozaustrojowym. Różnice zaczynają się na etapie przygotowania jaj do zapłodnienia: embriolog usuwa warstwy ochronne za pomocą specjalnego odczynnika. Pod mocnym mikroskopem wybierany jest także najwyższy jakości plemnik. Obie komórki są umieszczone w specjalnych środowiskach, w których utrzymuje się wymaganą temperaturę i sterylność. Następnie jajko jest unieruchamiane specjalną mikropipetą, ogon jest usuwany z nasienia i umieszczany w mikroiglinie. Używając manipulatorów, bardzo ostrożnie, kontrolując każdy ruch i obserwując to, co dzieje się w mikroskopie, embriolog wkłada plemnik do komórki jajowej. Procedura IVF ICSI została zakończona. Pozostaje czekać na zapłodnienie i pierwszy podział nowej komórki.

ECO Statistics ICSI

Na wynik zapłodnienia ICSI wpływa wiele czynników, z których główne są uważane za plemniki wysokiej jakości i jaja. Komórek żeńskich nie zawsze można uzyskać przez hiperstymulację jajników. W rzadkich przypadkach uciekaj się do ICSI w naturalnym cyklu - otrzymując jajko bez leków. Jest to jednak bardzo skomplikowana procedura, która wymaga wysokich kwalifikacji lekarza i nie zawsze kończy się pomyślnie.

Według statystyk ICSI prawdopodobieństwo pomyślnego zapłodnienia po procedurze ICSI nie przekracza 60%. Wynika to z faktu, że w procesie przygotowania i prowadzenia jaj ICSI Sztuczna inseminacja IVF przez ICSI może uszkodzić, lub jedna z komórek (mężczyzna lub kobieta) nosi nieprawidłowości genetyczne. Ale jeśli nastąpi nawożenie, wówczas zdrowy zarodek rozwinie się z prawdopodobieństwem 90-95% nowej komórki. Ciąża po ICSI występuje w około 25-30% - tak samo jak w przypadku konwencjonalnego IVF. Jednak w przeciwieństwie do IVF, ciąża ICSI nie wymaga dokładnego monitorowania.

Jednak zapłodnienie ICSI przeprowadza się znacznie rzadziej niż standardowe zapłodnienie in vitro. Jest kilka powodów: kosztowny sprzęt, który nie jest dostępny we wszystkich klinikach, złożoność samej procedury i wysokie kwalifikacje embriologa, który ją prowadzi.