Kto nie był młody, nie był głupi, jak mówi popularne powiedzenie. Ale błędy popełnione w młodym wieku mogą przerodzić się w tragedię, gdy kobieta nie może począć dziecka przez długi czas. Tak więc mogą powodować infekcje narządów płciowych i poronienia przewlekłe zapalenie endometrium i prowadzić do konsekwencji takich jak poronienie i nieodebrana aborcja. W naszym artykule postaramy się rozważyć, w jaki sposób chroniczne endometrium i planowanie ciąży są powiązane.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy?

Leczenie przewlekłego zapalenia błony śluzowej macicy nie jest łatwym zadaniem, ponieważ w endometrium już wystąpiły nieodwracalne zmiany (powstały blizny, zrosty, zagęszczanie), ale można spróbować pomóc pozostałym obszarom. Aby to zrobić, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki PCR krwi lub zawartości kanału szyjki macicy na obecność drobnoustrojów chorobotwórczych. Po uzyskaniu wyniku wybiera się antybiotyki i leki przeciwzapalne, które będą skuteczne w przypadku przewlekłego zapalenia błony śluzowej macicy.

Przewlekłe zapalenie endometrium - czy można zajść w ciążę?

Aby zapłodniona komórka jajowa przylgnęła do ściany macicy, a ciąża się udała, potrzebne jest zdrowe i pełnoprawne endometrium. Ciąża po leczeniu przewlekłego endometrium nie zawsze przebiega normalnie i kończy się porodem w odpowiednim czasie. A jeśli ktoś zachorował na chroniczne zapalenie błony śluzowej macicy, wie, że w większości przypadków taka ciąża spontanicznie kończy się lub zamiera.

Gdy zarodek zaczyna się formować, kosmki kosmówki powinny urosnąć do grubości endometrium, a w tym miejscu utworzy się łożysko. W tych częściach łożyska, które są pogrubione, zagęszczone lub zastąpione przez tkankę łączną, kosmówka nie może kiełkować, a taka ciąża kończy się poronieniem. Jeśli kosmki kosmówkowate kiełkują częściowo, to we wczesnym okresie taka ciąża ustaje.

Zapłodnienie in vitro (IVF) po długotrwałym leczeniu z przewlekłym endometriozą daje wysoki procent pozytywnych wyników. Aby przygotować się do zabiegu przeszczepu zarodka, do przygotowania błony śluzowej macicy do implantacji używamy nie tylko środków przeciwbakteryjnych, ale również hormonalnych.

Tak więc zaniedbanie zdrowia i brak leczenia ostrego zapalenia wewnętrznej warstwy macicy prowadzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Leczenie niepłodności z przewlekłym endometriozą wymaga cierpliwości i wysokich kosztów materiałowych.