Gupik - To zabawna i kolorowa ryba akwariowa. Nie sprawiają one kłopot właścicielom treści, a także regularnie się mnożą. Samica gupika może Cię zadowolić co miesiąc z kolejnym uzupełnieniem.

Do tego typu ryb akwariowych należy żyworodny . Oznacza to, że urodzony, narybek jest miniaturową kopią dorosłych przedstawicieli gupików. Są w pełni przygotowane do samodzielnego odżywiania i rozwoju.

Wielu hodowców zaleca trzymanie nowonarodzonego gupika osobno. Faktem jest, że w akwarium mogą stać się pokarmem dla dorosłych ryb innych gatunków, a także rozwijać się będą nieco wolniej.

Jak dużo osobno powinieneś trzymać gupik?

Z tego powodu istnieją różne opinie. Większość skłonna jest myśleć, że przed całkowitym ukształtowaniem narybku i przekształceniem go w dojrzałą rybę. Dzieje się to 1-2 miesiące po urodzeniu. Niektórzy hodowcy zwracają narybku do akwarium po tygodniu, kiedy mogą otrzymać mniej lub bardziej uniwersalną karmę. W każdym razie konieczne jest, aby w pełni zdać sobie sprawę, że do jednego miesiąca życia potrzeby i tryb narybku znacznie różnią się od życiowej aktywności dorosłych gupików.

Prawidłowy rozwój narybku gupików charakteryzuje się zwiększoną potrzebą i regularnym karmieniem. Na początku jego częstotliwość może dochodzić do 5 razy dziennie. Oświetlenie wpływa również na szybkość wzrostu gupikowatych narybku. Zaleca się, aby akwarium z nowonarodzoną rybą było oświetlane przez całą dobę, a nie wyłączane w nocy, jak zwykle.

Gupik narybek rośnie i aktywnie porusza się, z reguły, bliżej powierzchni wody. I dopiero z czasem zaczynają opanowywać całą głębię akwarium. Ile czasu minie, zanim gupikus wyrosnie i stanie się pełnoprawnym mieszkańcem akwarium, zależy od natury jedzenia i opieki nad nim.