Akwarium jest domem dla ryb ozdobnych. I może być zorganizowany na różne sposoby, w oparciu o możliwości i preferencje właściciela-akwarysty. A jeśli zdecydujesz się zrobić grotę do akwarium własnymi rękami, z pewnością odniesiesz sukces.

Tworzenie groty do akwarium

 1. Do pracy potrzebne są materiały: kamienie morskie lub rzeczne (kamyki), specjalny przezroczysty silikonowy akwarium uszczelniacz z pistoletem;
 2. Domowa grota do akwarium 1
 3. Wybierając wysokość kamieni, rozprowadzamy pierwszą warstwę przyszłej groty.
 4. Domowa grota do akwarium 2
 5. Na kamienie nakłada się trochę szczeliwa, a na nim kładzie się kolejną warstwę kamieni. Szczeliwo powinno być używane w optymalnej ilości. Jeśli to nie wystarczy, wytrzymałość konstrukcji będzie zagrożona, a jeśli jest jej dużo, klej spłynie spod kamieni.
 6. Domowa grota do akwarium 3
 7. Aby wyjść z groty, używamy dowolnego przewodnika, na przykład opakowania kartonowego. Ten przewodnik pomoże utrzymać kamienie, dopóki nie zostaną sklejone.
 8. Domowa grota do akwarium 4
 9. Czekamy, aż szczeliwo stwardnieje, a następnie wypchnie prowadnicę z konstrukcji, pozostawiając jej krawędź tuż przy wejściu. Aby utworzyć łuk groty, pusta przestrzeń wewnątrz jest wypełniona zmiętym papierem.
 10. Domowa grota do akwarium 5
 11. Składamy jaskinię groty kamieniami na wierzchu papieru, przyklejając je szczeliwem. Po wyschnięciu kleju wyjmij prowadnicę i delikatnie wyciągnij papier przez dno groty. Jeśli nadmiar szczeliwa będzie widoczny między kamieniami, muszą one być wypełnione małymi kamieniami, zanim uszczelniacz stwardnieje. Pozostaje zanurzyć naszą grotę na kilka dni w wodzie, aby zmyć z niej wszelkie szkodliwe substancje. Zmień wodę w akwarium jest to konieczne codziennie.
 12. Domowa grota do akwarium 6
  Domowa grota do akwarium 7
  Grota główna do akwarium własnymi rękami

Dekorowanie akwarium za pomocą takiej groty stworzy atmosferę pewnej tajemnicy. Ponadto, wielu mieszkańców akwarium potrzebuje takiego schronienia, więc jaskinia będzie służyć nie tylko pięknu, ale także korzyściom.