Dla większości ludzi sprzątanie wiąże się z rutyną, zmęczeniem i ciężką pracą. W rzeczywistości istnieje kilka prostych wskazówek dotyczących czyszczenia domu, które upraszczają proces czyszczenia, a co najważniejsze - zmieniają nastawienie do sprzątania.

Jak sprawić, by sprzątanie było wakacje?

Głównym powodem niechęci do sprzątania jest brak motywacji. Przecież z reguły większość pracy wykonuje tylko jedna osoba, ale cała rodzina uczestniczy w tworzeniu nieporządku. Co więcej, bez względu na to, ile godzin poświęcimy na czystość, gospodyni odkryje nowy obszar aktywności następnego dnia, ponieważ zaburzenie powstaje jakby samo z siebie, ale można przywrócić porządek tylko poprzez własne wysiłki. Postarajmy się więc dowiedzieć, jak prawidłowo czyścić, jakie są zasady czyszczenia pomieszczeń i, co najważniejsze, jak sprawić, by sprzątanie było łatwe i uciążliwe.

  1. Przede wszystkim musisz rozwinąć właściwe podejście do sprzątania. Dla kobiet prymitywnych czyszczenie było magicznym rytuałem, podczas którego wypędzali złe duchy z domów, wypełnione siłą i energią. Nowoczesne nauki izoteryczne zwracają również uwagę na znaczenie czyszczenia przestrzeni życiowej. Uważa się, że jeśli w domu jest dużo brudu, pieniądze ominą takie miejsce, ale kłótnie i kłótnie są gwarantowane. Ale samo czyszczenie na mokro i na sucho to za mało. Aby czyszczenie przyniosło dobre samopoczucie w domu, konieczne jest rozpoczęcie czyszczenia tylko pozytywnymi myślami. Jeśli nastrój jest daleki od nasłonecznienia i nie można go w żaden sposób zmienić, lepiej odłożyć sprzątanie. Dlatego pierwsza zasada czyszczenia - pozytywne nastawienie.
  2. Druga i ważna rada do sprzątania domu to podział obowiązków. Konieczne jest zaangażowanie całej rodziny w sprzątanie, zwłaszcza dzieci. Ale tutaj trzeba działać ostrożnie i pamiętać, że dzieci chętnie pomagają, ale tylko wtedy, gdy są zainteresowane. Tutaj powinieneś uczyć się od swoich dzieci, ponieważ zamieniając nawet najbardziej rutynową rzecz w grę, możesz sprawić, by sprzątanie było prawdziwym świętem. Ale zmuszanie się do pomocy nie jest tego warte, w przeciwnym razie zadanie będzie wykonane niedbale, a nie będzie śladu pozytywnego nastawienia. Oczywiście nie jest tak łatwo wziąć i zainteresować wszystkich w sprzątaniu, ale wynik jest tego wart.
  3. A ostatnią kwestią ułatwiającą pracę w domu i utrzymującą porządek w domu jest właściwa organizacja sprzątania. Istnieje kilka możliwych opcji. Najczęstszym schematem jest podstawowe czyszczenie raz w tygodniu, pośrednie, mokre i suche czyszczenie lokalu w ciągu tygodnia oraz ogólne czyszczenie mieszkania co 1-2 miesiące. Negatywną stroną takiego systemu czyszczenia jest to, że za każdym razem, gdy sprząta się mieszkanie, poświęca się dużo czasu i wysiłku, a także brud gromadzi się między czyszczeniem głównym i pośrednim, a także, oczywiście, występuje bałagan. Inna opcja organizowania sprzątania oznacza codzienne czyszczenie niektórych obszarów mieszkania lub domu oraz cotygodniowe ogólne czyszczenie terenu. Aby to zrobić, konieczne jest podzielenie wszystkich pomieszczeń na strefy, i każdego dnia, aby przywrócić porządek tylko w określonej strefie, a założyciele takiego systemu zalecają, aby spłukiwać dzień nie więcej niż 15 minut. Jest to dość prosty i skuteczny sposób, aby utrzymać dom w czystości, zwłaszcza jeśli podczas czyszczenia równolegle pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy, które gromadzą kurz i brud. Wadą takiego systemu jest wzrost zużycia detergentów, ale oszczędza się czas i energię.

Praktyczne zalecenia

Ucząc się, jak stworzyć odpowiednią atmosferę i wybierając odpowiedni system, możesz zacząć uczyć się technicznych zasad czyszczenia. Istnieją proste wskazówki dotyczące czyszczenia w domu, które znacznie uprościją prace domowe.

  • Zanim wykonasz czyszczenie na mokro i na sucho, musisz posprzątać i rozmieścić wszystkie rzeczy w różnych miejscach. Następne etapy zajmie znacznie mniej czasu.
  • czyszczenie na mokro i sucho zgodnie z zasadami oznacza czyszczenie wszystkich powierzchni z pyłu w taki sposób, aby usunąć brud i nie przenosić go z jednej powierzchni na drugą. Konieczne jest rozpoczęcie od czyszczenia na sucho. Zaleca się czyszczenie kurzu wilgotną ściereczką, ale jeśli dla jakiejkolwiek powierzchni niepożądane jest umożliwienie kontaktu z wodą, kurz jest usuwany również przed czyszczeniem na mokro. Czyszczenie na mokro w domu jest konieczne nie tylko do czyszczenia brudu, ale także do nawilżania powietrza.
  • wybrać najbardziej odpowiednie porady dotyczące ogólnego sprzątania domu, dotyczące czyszczenie dywanów , sofy i inne powierzchnie. Zalecenia można drukować lub przepisywać, tak aby w razie potrzeby były dostępne. Wtedy podczas sprzątania nie będzie musiał tracić czasu na szukanie informacji.
  • Podstawową zasadą ogólnego sprzątania domu składającego się z kilku pięter jest konsystencja. Po pierwsze, porządek ustala się na wyższych piętrach, a dopiero potem można przejść do niższego.
  • zasady ogólnego sprzątania mieszkania również implikują przede wszystkim pewną sekwencję. Przede wszystkim sufit i najwyższe powierzchnie są przesuwane, żyrandole i okna są czyszczone, szafy, półki są uwalniane i wycierane, a okładka sof jest czyszczona. Kiedy wszystkie powierzchnie są oczyszczone z brudu i pyłu, możesz usunąć gruz z podłogi i umyć podłogę. Po zakończeniu czyszczenia zaleca się pocieranie podłóg specjalnym правила уборки квартиры środek odpowiedni do podłóg.
  • konieczne jest, aby z zasady usunąć natychmiast wszystkie zanieczyszczenia. Po pierwsze, oszczędza energię podczas ogólnego czyszczenia, a po drugie o wiele łatwiej jest usunąć świeże plamy natychmiast, niż tydzień później, a nawet dłużej niż miesiąc.

Istnieje wiele wskazówek, jak poprawić jakość czyszczenia i utrzymania czystości w domu. Ale najważniejszą rzeczą w utrzymaniu porządku jest umiejętność bycia kreatywnym w radzeniu sobie zarówno z problemami, jak i ustawionymi zadaniami. Wtedy dom zawsze będzie czystą i przyjemną atmosferą.