Ciąża pozamaciczna jest podstępnym i niebezpiecznym stanem, gdy zapłodniona komórka jajowa nie wchodzi do macicy i zaczyna rozwijać się poza macicą, często w rurce. Wzrost komórki jajowej może doprowadzić do pęknięcia zgłębnika i wystąpienia masywnego krwawienia. Przebieg ciąży jest taki, że jej początek nie może różnić się od normalnego. O ciąży pozamacicznej można już mówić o pęknięciu rurek macicy: ból w prawym lub lewym biodrowym regionie i krwawienie z dróg rodnych.

Co to jest hCG w przypadku ciąży pozamacicznej?

Wzrost ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej jest kryterium diagnostycznym dla początku ciąży. Wskaźniki hCG w ciąży pozamacicznej będą podwyższone, podobnie jak w normalnej ciąży, co zostanie potwierdzone przez przeprowadzenie normalnego testu ciążowego. Jeśli jednak porównamy dynamikę hCG w ciąży ektopowej i prawidłowej, wówczas możemy zauważyć, że wzrost hCG w ciąży ektopowej będzie nieco wolniejszy. Dlatego podczas przeprowadzania testu ciążowego jeden pasek może być klarowny, a drugi jest wątpliwy. Wynika to z faktu, że wynik hCG w ciąży pozamacicznej pozostaje w tyle w stosunku do prawidłowej ciąży o 1-2 tygodnie. Bardziej dokładny wynik można uzyskać, przeprowadzając badanie ultrasonograficzne, w którym zarodek nie jest wykryty w jamie macicy, a zaokrągloną formację uwidoczniono w jajowodzie.

Analiza hCG w ciąży pozamacicznej

Badanie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej odbywa się przez pobranie krwi i moczu do analizy. Najbardziej niewiarygodną metodą jest test ciążowy, który pokazuje jedynie, czy występuje wzrost poziomu beta hCG, czy też nie. Najbardziej wiarygodny jest wynik badania krwi, dzięki któremu można wyraźnie prześledzić dynamikę wzrostu hCG w ciąży ektopowej. Aby śledzić wzrost beta hCG w ciąży pozamacicznej, konieczne jest badanie jej w dynamice. W normalnej ciąży wzrost poziomu beta hCG co 2 dni o 65% jest typowy, aw przypadku ciąży pozamacicznej wskaźnik ten zwiększa się 2 razy tylko w ciągu tygodnia. Powolny wzrost ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej może być również objawem nie rozwijającej się ciąży lub początkiem poronień samoistnych.

Jak zdiagnozować ciążę ektopową?

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej może być wykonane tylko przez doświadczonego lekarza, a kobieta może zakładać, że jej ciąża nie przebiega normalnie. Możliwe objawy, które powinny ostrzegać ciężarną, są następujące:

  • niewielkie plamienie podczas menstruacji;
  • ból w dolnej części brzucha pociągający naturę;
  • wątpliwe wyniki testu ciążowego na tydzień lub dłużej po opóźnionej miesiączce.

W obecności tych znaków, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby przejść przez wszystkie niezbędne beta hCG dla ciąży pozamacicznej badania (ultradźwięki, dynamika beta hCG we krwi) potwierdzają lub odrzucają tę rozczarowującą diagnozę, ponieważ we wczesnych stadiach możliwe jest pośredniczenie w przerwaniu ciąży jajowodów. Jeśli pojawi się klinika upośledzonej ciąży ektopowej, jest to wskazanie do natychmiastowego leczenia chirurgicznego.

Można wyciągnąć wniosek, że badanie wartości hCG w ciąży ektopowej nie jest jedyną i uniwersalną metodą, ale jest tylko objawem, który mówi o patologii ciąży. Rozpoznanie ciąży ektopowej może być dokonane jedynie na podstawie zintegrowanego zastosowania klinicznych, laboratoryjnych i instrumentalnych metod badawczych.