Honorowym miejscem w skandynawskim panteonie bogów jest Thor, bóg piorunów i błyskawic, patron bogów i ludzi. Młot Thora - Mjolnir - jest świętą bronią, którą posiada Thor, wraz z magicznymi rękawiczkami i pasem podwajającym siłę, i niezależnie od tego, jak bardzo Thor go rzuci, Mjelnir zawsze wraca do swojego pana.

Czym jest młot Thora?

Na ogromnym jesionie Igragrasil, w centrum, gdzie rosną najpiękniejsze liście, znajduje się miasto ludzi z Mirhard. Grozi mu straszliwe stworzenie - gigantów i potworów, ale jest też obrońca - bóg Thor z magicznym młotem. Jak nazywa się młot Thora? Mjolnir - błyskawica, dokładnie trafiony cel, młot Thora jest magiczną bronią, która zawsze wraca do właściciela.

Jak wygląda młot Thora?

Młot Thora jest dość nieproporcjonalną bronią. Ma krótki uchwyt, ogromną twarz i przesunięty środek ciężkości. Młot Thora jest symbolem destrukcyjnych i twórczych sił, najlepszej broni przeciwko złu. Przedstawiają młotek w postaci szerokiej strzały, spoglądający w dół, ozdobiony runami. Na starożytnych kamieniach młot był przedstawiany jako swastyka, zarówno leworęczna, jak i praworęczna, lub w formie runy przypominającej odwrócony T.

Młot Thora - mitologia

Thor - syn Nieba bóg Odin a matka Ziemia Jord, a zatem władająca grzmotami i błyskawicami, jednocześnie stawała w obronie chłopów i znajdowała się w niekorzystnej sytuacji. W Skandynawii giganci uosabiali uniwersalne zło, a Thor, zgodnie z legendą, cały czas walczył z gigantami, miażdżąc ich śmiertelnym młotem. Mjolnir leciał tak szybko, że było gorąco, a Thor miał specjalne żelazne rękawiczki, w które mógł wziąć młotek.

Młot Thora - legenda mówi, że posiadał nie tylko zabójczą, ale także zmartwychwstałą moc, kiedy Thor zabił jedną ze swoich kozłów, aby przygotować jedzenie dla gościnnych, ale biednych ludzi, a rano zebrał wszystkie kości i wskrzesił go. Przy pomocy młota starożytni Skandynawowie pobłogosławili małżeństwa, jego obrazy zostały umieszczone pod poduszką panny młodej i pana młodego, aby Thor wysłał im zdrowe potomstwo.

Młot Thora

Kto wykopał młot Thora?

Dlaczego uchwyt młotkowy jest tak krótki? Młot był wykutym karłem-tsvergiem - wykwalifikowanymi rzemieślnikami, którzy tworzyli najważniejsze skarby bogów Asgardu. Loki, bóg ognia, kłócił się z tsvergami, braćmi Brockiem i Sidri, że nie mogli zrobić rzeczy równoważnych tym skarbom. Zamieniając się w muchę, próbował powstrzymać gnomy przed wykuciem młotka, który lekkomyślnie położył głowę i przewrócił się. Głowa Loki została uratowana przez Odina, zabraniając jej siekać, a zamiast tego krasnoludki uszyły usta.

Z wyszytymi ustami Loki nie mógł już kpić z gnomów, ale dzięki niemu rączka Mjelnira była zbyt krótka. A jednak młot został uznany za najwspanialszy produkt i został przedstawiony Tora dla ochrony przed gigantami jako miastem bogów Asgardu i ludzkiego miasta Mirharda. Thor był mistrzem młota, a nawet dziwna konstrukcja Mjelnira nie przeszkodziła mu w precyzyjnym trafieniu w cel w walce wręcz i dystansowej.

Kto może podnieść młot Thora?

Mjolnir wyszedł bardzo ciężko, tak że tylko wielki bóg, Thor, mógł go posiadać, nikt nie był w stanie go nawet podnieść. A jednak kto był w stanie podnieść młot Thora? Skandynawskie mity mówią o ostatnim dniu Ragnaroku, kiedy odbędzie się wielka bitwa pomiędzy potworami i bogami, dniem, w którym zginą wszyscy bogowie. W tym dniu, zgodnie z przepowiednią, potwory i giganty zjednoczą się, aby przeciwstawić się Asgardzie. Thor będzie walczył przeciwko światowemu wężowi Jörmungandowi i pokona go, ale umrze z powodu jadu węża.

Młot zostanie podniesiony przez Magniego, syna Thora, któremu przewidziano, że przekroczy swojego ojca. Był w stanie zabrać Mjolnira i kontynuować bitwę. Po śmierci świata, odrodzenie się rozpocznie, Magni odziedziczy młot i razem z innymi ocalałymi stworzy nowy świat. Według starożytnych legend młot Thora i jego godność ponownie znajdą się w niebie, a jego cios zapoczątkuje nowe życie.

Kto złamał młot Thora?

Obraz boga Thora z młotkiem jest aktywnie wykorzystywany do tworzenia kreskówek, filmów fabularnych. Thor pojawił się w komiksach Marvel Comics od 1962 roku. W komiksie Bóg aktywnie wykorzystuje młot Thora, jego historia różni się nieco od mitologii - Mjolnir został kilkakrotnie zniszczony i odrestaurowany.

 1. Bor - dziadek Tory, przebywający w świecie ludzi pod wpływem magii Loki (w komiksach Loki, wróg Thora), zamiast ludzi, widzi potwory i potwory. Thor wchodzi do walki i wygrywa, ale Mjolnir został poważnie uszkodzony.
 2. Niszczyciel jest także bohaterem komiksów, przeciwnikiem Thora, w jednej z bitew przeciął młot na pół z promieniem energii
 3. Człowiek molekularny to postać komiczna, która kontroluje wszystkie cząsteczki wszechświata. Podziel cząsteczki artefaktów niektórych superbohaterów, w tym Mjolnir. Następnie przywrócił je.
 4. Jeden z mrocznych bogów Pericus tnie Mjolnira swoją kosą.
 5. W najnowszym filmie Marvel Studios, Thor: Ragnarok, Mjelnir zostanie ponownie zniszczony, tym razem przez boginię śmierci Heli.

Młot Thora na Słowian

Znak młota Thora często znajduje się na amulecie Wikingów, jednak te same amulety są znalezione przez archeologów na wykopaliskach w obwodzie nowogrodzkim, w pobliżu Rostowa Wielkiego i Jarosławia. Słowo Mjolnir jest zgodne ze słowiańskim słowem błyskawica. Perun, słowiański bóg burzy, nawet wygląda jak Tora. Jest to dowód na istnienie jednej kultury północnoeuropejskiej. Topór Perunów może być bardzo podobny do skandynawskiego Mjolnira i mają one podobne znaczenie - zarówno topór jak i młot chronią ludzi, przy pomocy których obaj bogowie zabijają wrogów i stoją na straży porządku. Można powiedzieć, że młot Tory Słowian i topór Perun są takie same.

jak nazywa się młot torusa

Zachowany Młot Thora

Tym, co młot Thora oznacza, jest bardzo silny amulet symbolizujący płodność, równowagę światową. Początkowo używali go tylko żołnierze, aby dawać moc w walce, a następnie jej znaczenie przenosiło się na codzienne życie - uświęcali je śluby i inne ważne wydarzenia w życiu. Jak nosić amulet młotka Thora:

 1. Tylko człowiek, wojownik może nosić amulet na szyi.
 2. Kobiety nie noszą amuletu, ale umieszczają swoje obrazy w domu - dla ochrony, dla rodziny.
 3. Niepożądane jest noszenie amuletu na sznurku, najlepiej srebrnego łańcuszka.
 4. Nie często trzeba usuwać amulet, lepiej, jeśli jest on ukryty pod ubraniem.
 5. Młot Thora nie może współistnieć z obrazami gadów, a jeśli masz zawieszkę lub pierścień z taką symboliką, wybierz jedną rzecz, w przeciwnym razie talizmany będą ze sobą kolidować.
 6. Kiedy nosisz amulet, nigdy nie należy zapominać, że jedną z jego głównych wartości jest symbol bumerangu, jeśli użytkownik coś robi, to z pewnością powróci do niego, a tylko mistrz amuletu zależy od tego, czy jest dobry czy zły.

Filmy o Młocie Thora

Zrobiono wiele filmów, w których pojawia się młot Thora:

 1. Thor: The Hammer of the Gods (2009) - młot bogów jest często w wizjach odważnego przywódcy Wikingów Tory.
 2. Thor (2011) - od teraz tylko jeden, który będzie godny posiadania mocy Thora, może podnieść Mjolnira;
 3. Thor 2: The Kingdom of Darkness (2013) - czarny charakter Malekith pragnie ustanowić potęgę ciemności w dziewięciu światach, Thor, z młotkiem po raz kolejny ratuje świat przed zniszczeniem;
 4. Thor: Ragnarok (2017) - Mjolnir zostanie ostatecznie zniszczony ...