W starożytnym folklorze i folklorach wiele czczonych bóstw czciło, a nawet poświęcało ludzi. Jednym z nich jest Moloch, mitologia, o której mówi się, że był to rodzaj mosiężnego bożka z głową byka i wyciągniętymi ludzkimi rękami.

Kto jest moloch?

Imię to było również nazywane Baal lub Baal. To jest Bóg starożytnych zachodnich Semitów - patron słońca, nawożenia, a później wojny. Był przedstawiany w postaci potężnego byka lub wojownika w hełmie z rogami. Demon Molocha uważany jest za nadprzyrodzoną inkarnację Baala. Centrum kultu znajdowało się w Tyrze, skąd tradycja służby i ofiar ludzkich padła w starożytnym królestwie Izraela.

Kto jest Molochem w Biblii?

W pismach świętych jest on wymieniany jako bóstwo czczone przez Moabitów i Ammonitów. Biblijny Moloch był czczony przez Kartagińczyków, Fenicjan, Palestyńczyków. Niektórzy uczeni identyfikują go z Jahwe - Jehową, opierając się na słowach proroka Jeremiasza, wypowiedzianych w imię Boga Jahwe. W Starym Testamencie istnieje wiele odniesień do praktyki ofiary wśród ludów semickich. Moloch był nękany przez króla Salomona, Achaza, Manassesa i innych, i tylko z rządem Jozjasza ta tradycja została wykorzeniona.

Moloch - demonologia

W średniowieczu, wraz z nadejściem słynnych grimoires opisujących mieszkańców Underworld, ten Bóg został uznany za demona. Do konsensusu w zależności od tego, czy jest on konkretną osobą, czy Molochiem jest jakiś rodzaj demonów, archeolodzy, demonologowie i historycy nie mogą przyjść. Według legendy ofiara została mu przyniesiona przez spalenie i nazwana "przetrzymywaniem przez ogień". Istnieje opinia, że ​​Moloch był Bogiem szczęścia i po ocaleniu Kartaginy przed Grekami, wiara ta tylko się umocniła, ponieważ około 500 dzieci zostało przyniesionych mu poprzedniego dnia, z których 200 było rodzinami szlacheckimi.

kto jest moloch

Moloch - ofiary

Bóstwo takie jak Moloch łączy mitologię z piekłem, a to nie jest przypadkowe. Nazwa "Gehenna" pochodzi od nazwy doliny Hinnom, która znajduje się niedaleko Jerozolimy. Tutaj Molochowi zaoferowano krwawą ofiarę. Rytuał zaplanowano na grudzień, ponieważ sądzono, że w ciągu roku dusza i aura miały czas zgromadzić brud kosmicznego światła, a przez ogień zostały oczyszczone. Początkowo przywódca rytualny zapalił improwizowaną świecę, nakreślił pentagram ze sztyletem, a kulminacją rytuału była sama ofiara.

W tym samym czasie, dzieci, i w tym charakterze, dzieci w wieku poniżej 7 lat zostały wykorzystane, z pierworodnym jest umieszczony w piecyku umieszczonym wewnątrz metalu idola. Według innej wersji zostały one umieszczone na rozgrzanych do czerwoności rękach idola. W konsekwencji, kiedy Żydzi zostali schwytani przez Babilończyków i zaczęli walczyć z okropnym rytuałem, śmieci i ciała zwierząt zostały po prostu spalone w dolinie, a metalowa konstrukcja została zniszczona.

Moloch - ciekawe fakty

Warto zauważyć, że matki dzieci przeznaczone do złożenia w ofierze były zobowiązane do uczestniczenia w rytuale, ale w żadnym wypadku nie powinny płakać, nie płakać i nie smucić się, ale być dumnymi ze swego honoru. Uważa się, że Moloch, pożerający swoje dzieci, jest "władcą kraju łez" i największą przyjemnością przyniósł męczarnie płonących dzieci.

Warto zauważyć, że na jego cześć zwana jaszczurką, mieszka w Australii i ma wybitny wygląd. Jest całkowicie pokryty wielobarwnymi cierniami i kolcami, a nawet ma dwa wysokie narośla przypominające rogi. W zależności od temperatury otoczenia jaszczurka może zmieniać odcienie skóry. Zoolodzy mówią, że ten chodzący kaktus i przyroda ma odpowiednią kortę, więc uzasadnia swoją nazwę.