Gęste, lśniące włosy - marzenie wszystkich dziewcząt i kobiet. Cały okres ciąży, przyszła mama pasjonuje się jej niezwykłą pozycją. Ale rzadka kobieta nawet w tym czasie zapomina o swojej kobiecej naturze, a wiele osób w okresie ciąży zauważa, że ​​ich włosy stają się coraz lepsze. Ale tutaj jest narodziny, nadszedł okres, kiedy moja matka jest zatopiona w troskach o nowego członka rodziny. I wiele rzeczy przychodzi do niej, do czego nie była całkowicie gotowa: walka z nadwagą, regularny brak snu, rozstępy po porodzie , a tutaj także włosy zaczęły wlewać się jak nigdy dotąd.

W takiej sytuacji kobieta może zdecydować: "Tracę włosy, ponieważ karmię piersią - moje włosy wypadają, ponieważ moje ciało jest wyczerpane". Ale to nie jest właściwe stwierdzenie. Chodzi o hormon estrogenu. Rozumiemy dokładnie zjawisko utraty włosów podczas karmienia piersią.

W czasie ciąży hormon estrogenowy w ciele kobiety był obfity, szczególnie w ostatnich miesiącach. Hormon ten bezpośrednio wpływa na nasze mieszki włosowe. Właśnie dlatego nie zauważyłeś żadnych problemów z włosami. Po urodzeniu poziom estrogenu zaczyna znacząco spadać w ciele, a po 3-5 miesiącach całkowicie powraca do normy, jak było przed poczęciem. W tym okresie obserwuje się największą utratę włosów.

W tym przypadku utrata włosów u matki karmiącej obserwuje się zarówno w karmieniu piersią, jak i karmieniu sztucznym. Zwykle zdrowa osoba może stracić nawet 100 włosów dziennie, więc ilość utraconych włosów w żaden sposób nie wpływa na gęstość włosów.

Jest możliwe, że wypadanie włosów podczas karmienia jest również związane z innymi przyczynami. Należą do nich:

  • brak składników odżywczych i pierwiastków śladowych, a także witamin w ciele matki;
  • częsty stres i brak snu;
  • problemy z tarczycy;
  • niewydolność hormonalna w organizmie itd.

Jak poradzić sobie z nadmierną utratą włosów podczas laktacji?

Istnieje kilka prostych zasad:

  • być tak nerwowym, jak to możliwe;
  • potrzebujesz harmonogramu, co najmniej osiem godzin snu, obowiązkowych spacerów na świeżym powietrzu, ale nie chodź bez kapelusza na mrozie - zimą i pod słońcem - latem;
  • jeśli to możliwe, spraw, aby Twoja dieta była zrównoważona, jeśli stosujesz ścisłą dietę z dużymi posiłkami Utrata włosów u matki karmiącej ograniczenia, a następnie utrata włosów jest naturalną reakcją organizmu;
  • skonsultuj się z lekarzem - możesz potrzebować dodatkowego źródła witamin i mikroelementów - i zostaniesz przepisany jako specjalista witaminy dla matek karmiących ;
  • zacznij właściwie dbać o swoje włosy: nie wysychaj, nie używaj barwników do włosów, raz w tygodniu odżywiaj maseczki do włosów i skóry głowy, umyj włosy dopiero po całkowitym wyschnięciu.

Ważne jest również, aby pamiętać, że utrata włosów podczas karmienia piersią jest zjawiskiem przejściowym, które z pewnością się zatrzyma.