Rzodkiewka to ulubione i bardzo przydatne warzywo. Składa się z białka, dużej ilości soli mineralnych, enzymów i witamin. Specjalny pikantny smak i przyjemny aromat rzodkiewki dają olejki musztardowe zawarte w produkcie. Aby uzyskać bogaty zbiór kultury uprawy rzodkiewki organizuje się w szklarni. Informacje na temat uprawy rzodkiewki w szklarni znajdziesz w tym artykule.

Kiedy siać rzodkiewkę w szklarni?

Pytanie od hodowców warzyw, którzy zdecydowali się rozpocząć uprawę tego zdrowego i smacznego warzywa, jest całkiem naturalne: kiedy należy sadzić rzodkiewki w szklarni? Zasadniczo w ogrzewanej szklarni uprawa może być uprawiana przez cały rok. Ale zwykle zaleca się siać rzodkiewkę w szklarni na użytek jesienno-zimowy - we wrześniu, na wczesne wiosenne zbiory - od początku lutego do końca kwietnia. Jednocześnie czas dojrzewania zależy od czasu sadzenia: po zasianiu w lutym roślina okopowa tworzy 45 dni, w marcu trwa 35 dni, aw kwietniu - 25 dni. W nieogrzewanych szklarniach siew można wykonywać, gdy gleba staje się miękka o 3-5 cm, w środkowej strefie klimatycznej zwykle jest to koniec marca - początek kwietnia.

Sadzenie rzodkwi w szklarni

Na wiosnę sadzenie ziemi przygotowuje się jesienią. Lepiej jest uprawiać rzodkiewki na glebach neutralnych, ponieważ kwaśne środowisko nie ma najlepszego efektu w okresie wegetacyjnym uprawy. Wyczerpana ziemia powinna być karmiona kompostem. Przed zasiewem, kopaniem i wyrównaniem gleby.

Ogromne znaczenie dla uzyskania obfitych zbiorów ma jakość nasion. Musisz wybrać dość dużą część ziarna o wartości co najmniej 2,4 mm. Do uprawy najlepiej nadają się odmiany rzodkiewki przeznaczone do szklarni: "Varta", "Rova", "Silesia", "Helro", "Zarya", "Early Red" itp. ). Te odmiany zostały opracowane w celu uzyskania wczesnej uprawy rzodkiewki w szklarni. Aby obliczyć zużycie materiału siewnego, należy wziąć pod uwagę, że na 1 m² potrzeba 5 g. Wybrane nasiona przesiewa się przez sito z komórkami 2 mm. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zakażenia nasiona są traktowane roztworem nadmanganianu potasu.

Rzodkiewki są wysiewane ręcznie, starając się to zrobić równomiernie, tak aby później nie było potrzeby, aby się rozrzedzić. Jednocześnie schemat sadzenia rzodkiewki jest następujący: między nasionami - 1,5 - 2 cm, między rzędami - co najmniej 6 cm, głębokość zanurzenia - 1 cm.

Pielęgnacja rzodkwi w szklarni

Kiełkowanie nasion odbywa się nawet w temperaturze +2 ... + 4 stopnie, kultura toleruje nawet lekkie przymrozki do -4 stopni. Ale optymalna temperatura wynosi + 16 ... + 20 stopni. Po pojawieniu się pędów masowych, pomieszczenie szklarni schładza się do + 6 ... + 8 stopni, aby uniknąć nadmiernego rozciągania pędów. Ten tryb temperatury utrzymuje się przez 4 dni. Wymagana jest dodatkowa temperatura + 15 ... + 21 stopni w ciągu dnia i około + 10 stopni w nocy. W takim przypadku nie można się martwić, jeśli temperatura spadnie. Jest to dość do przyjęcia redukcja do -5 stopni.

W celu ochrony hodowli przed szkodnikami przeprowadza się przetwarzanie mieszaniny nasadzeń popiół drzewny i pył tytoniowy, wzięty w równych proporcjach. Jeśli sadzonki są zbyt gęste, pożądane jest przerzedzanie, tak aby odległość między roślinami wynosiła 2-3 cm. Zbyt gęste ułożenie korzeni i zacienienie liści powoduje rozdrobnienie owoców.

wczesna rzodkiewka w szklarni Podlewanie odbywa się w zależności od suszenia ziemi, zwykle zajmuje około 2 do 3 dni. Po wyschnięciu korzenie stają się grubsze, a jeśli zaschnięta rzodkiewka zostanie wypełniona wodą, pęknie. Może trzymać ściółkowanie cienka warstwa humusu lub torfu, aby zmniejszyć parowanie gleby. Po każdym nawadnianiu zaleca się wietrzenie, aby kultura nie zachorowała na czarnej nodze. 1 - 2 razy podczas wzrostu nawozów azotowych stosuje się 25 g / m².

Wskazówka : latem zaleca się osłonięcie szklarni ciemną warstwą wieczorami, ponieważ jeśli światło dzienne przekracza 12 godzin, powstają łodygi kwiatowe, a jakość plonu maleje.