Pomidory to jeden z najpopularniejszych rodzajów warzyw, które uprawiamy. Ale sadzonki jakościowe nie zawsze można znaleźć nawet w wyspecjalizowanych sklepach. Dlatego wielu ogrodników decyduje się na samodzielne sadzenie sadzonek pomidorów.

Jak hodować sadzonki pomidorów - etap przygotowawczy

Przed sadzeniem należy przeprowadzić zaprawianie nasion. Do dezynfekcji są przechowywane przez 10-15 minut w roztworze nadtlenku wodoru (3 ml substancji na 100 g wody). Następnie, do kiełkowania, nasiona umieszcza się na wilgotnej szmatce, przykrytej wilgotną szmatką od góry i utrzymuje przez około 2-3 dni. Jeśli chodzi o glebę dla siewek pomidorów, preferowane są takie cechy, jak luz, neutralność i wartość odżywcza ziemi. Gleba do siewek pomidorów jest przygotowywana z części czarnej gleby i dwóch części próchnicy. Dobrym rozwiązaniem byłaby mieszanina piasku, czarnej gleby i torfu w równych proporcjach.

Sadzenie i uprawa sadzonek pomidorów

Siew pomidorów w sadzonkach przeprowadzany od końca lutego do kwietnia, w zależności od odmiany. Najczęściej do tego celu używają pojedynczego pojemnika - pudełka lub umywalki. Najpierw na dnie umieszcza się warstwę drenażową, a następnie wylewa się przygotowaną ziemię. Jeśli chcesz rozpocząć hodowlę sadzonek pomidorów bez zbierania, a następnie jako pojemnik na każde nasiono, użyj oddzielnej plastikowej filiżanki lub doniczki.

Glebę podlewa się i pozostawia na 4-6 godzin. Następnie nasiona zagłębiają się w glebie o 0,5 cm i zasypiają. Pudełko lub kubki nasion przykryte folią i umieszczone w ciepłym miejscu (23-25 ​​° C). Kiedy pojawiają się pierwsze pędy, folia jest usuwana. Po tygodniu zbiornik można przenieść do chłodniejszego miejsca (17-18 ° C).

W przyszłości opieka nad sadzonkami pomidorów zostanie zredukowana do podlewania, karmienia i zbierania. Młode rośliny są podlewane umiarkowaną wodą. Jeśli chodzi o sadzonki doshochivaniya pomidora, jest to konieczne, nawet jeśli rośliny są umieszczone na południowym oknie. Nasz słoneczny dzień na wiosnę to za mało dla pomidorów. Możesz użyć sodu lub Lampa LED z fioletowymi promieniami światła lub umieścić dwie kolorowe lampy - niebieską i czerwoną.

W przypadku, gdy nie użyłeś humusu w glebie, niezbędny jest górny opatrunek sadzonek pomidorów. siekanie pomidorów na kiełki Następnie stosuje się dowolny nawóz biologiczny ("GUMI", "Effect", "Baikal EM-1"). Odbiór sadzonek pomidorów jest produkowany, gdy siewki mają 2-3 prawdziwe liście. Rośliny przeszczepu z ziemistą bryłą w doniczkach o średnicy 10-12 cm.

Wśród chorób sadzonek pomidorów najczęściej występuje czarna noga, która zwykle występuje podczas nadmiernego osuszania gleby. Aby uniknąć tego zjawiska, zlej glebę oszczędnie i przed sadzeniem wymieszaj trochę popiołu drzewnego z glebą. Często pojawia się brązowa lub czarna plama na liściach sadzonek, które są wynikiem wysokiej wilgotności. Zainfekowane rośliny muszą zostać usunięte, a gleba potraktowana roztworem nadmanganianu potasu.